Svijet

CNN: Stižu strašne posljedice ruske invazije na Ukrajinu. Glad prijeti svijetu

Dok ruski vojnici padaju u Ukrajini i sve očajniji Ukrajinci ostaju bez hrane i lijekova. Ekonomske posljedice invazije počinju se prelijevati i na ostatak svijeta, piše CNN.

Prognoze za globalni rast se smanjuju, a šansa za recesiju u Sjedinjenim Američkim Državama u 2023. godini porasle su na 35 procenata, prema "Goldman Sachsu".

Rat više nije samo teorija

Rat u Evropi više nije teoretska briga o kojoj ekonomisti ne razmišljaju previše u svojim istraživačkim radovima i bilješkama za investitore. To je opipljivo. Ovdje je.

I to uzrokuje bol milionima. Sankcije i drugi poremećaji u lancu snabdijevanja doveli su do porasta cijena širom svijeta jer su cijene nafte i drugih roba skočile.

Rastuće cijene plina i dizela također povećavaju cijenu hrane, istovremeno povećavajući strah da je svijet na rubu krize gladi. Francuska vlada razmatra vaučere za hranu kako bi građanima pomogla da se prehrane.

Kompanija za trgovinu robom objavila je da dizela ima u toliko malim zalihama da će se uskoro morati racionirati njegovo korištenje.

I milioni izbjeglica izlijevaju se iz Ukrajine i nemaju dovoljno mogućnosti da plate svoje potrebe.

Unutar Ukrajine, neki gradovi imaju hrane za manje od četiri dana, objavila je humanitarna agencija Mercy Corps, upozoravajući da je humanitarni sistem u ovoj zemlji "potpuno srušen".

Najmanje 70 procenata stanovništva gradova Harkov i Sumi u potpunosti ovisi od pomoći, procijenio je Steve Gordon, savjetnik za humanitarni odgovor u Ukrajini Mercy Corpsa.

U južnom ukrajinskom gradu Hersonu gotovo je nestalo hrane i medicinskih zaliha, izjavio je portparol ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Oleg Nikolenko.

Rastu cijene

Domino efekt ruske invazije na Ukrajinu povisio je cijene hrane. Kako cijene plina rastu, opskrba gnojivima se smanjuje. Zbog toga su cijene pšenice, kukuruza, biljnog ulja i soje porasle - posebno zabrinjavajuće za zemlje koje se već bore s nesigurnošću u vezi hrane.

Ali i razvijene ekonomije počinju osjećati bol. Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da njegova vlada razmatra vaučere kako bi pomogla porodicama sa srednjim i niskim primanjima da sebi priušte hranu, nazivajući problem "svjetskom krizom hrane".

"Želim uspostaviti sistem vaučera za hranu kako bih pomogao najskromnijim domaćinstvima i srednjoj klasi koji se suočavaju s dodatnim troškovima", rekao je Macron u intervjuu za "France Bleu" radio.

I globalne cijene pšenice su skočile u nebo, jer su opskrbe iz Rusije i Ukrajine uveliko prekinute. Zajedno te dvije zemlje izvoze 30 procenata svjetske pšenice.

Opskrba gnojivima također je niska, jer cijene energije rastu. Udarni valovi dosegli su čak i najveću svjetsko ekonomiju.

Cijene hrane u SAD porasle su za jedan posto u februaru, što je najveći mjesečni porast od aprila 2020. U posljednjih 12 mjeseci ukupne su američke cijene hrane porasle za 7,9 posto, što je najveći skok od jula 1981.

Egipat je ove sedmice odredio cijenu hljeba kako bi ograničio porast cijena uzrokovan poremećajima u lancu opskrbe.

U tri sedmice od ruske invazije na Ukrajinu cijena hljeba u nekim je pekarama skočila za čak 25 procenata. Cijene energije porasle su jer svijet izbjegava rusku naftu.

Problem s naftom

Nabavku nafte iz ove zemlje zabranile su SAD, Kanada, Velika Britanija i Australija, a naftne kompanije u Evropi (Shell, Neste, Total) također je postepno ukidaju.

Ako bi Evropa usvojila puni embargo, to bi moglo prisiliti Rusiju da smanji zalihe za tri miliona barela dnevno, dovodeći svijet u opasnost od ekstremne nestašice opskrbe naftom, osim ako zemlje OPEC-a ne počnu brzo povećavati proizvodnju - akcija koju oklijevaju preduzeti.

U međuvremenu, britanska vlada smanjuje poreze kako bi gorivo ostalo pristupačno. Ministar finansija Rishi Sunak izjavio je da će smanjiti poreze na plin i dizel na godinu.

Vlada će također podići prag prihoda za porez na plaće za blizu 30 miliona ljudi.