Politika

Čović je sve bliže sankcijama. Ovo su grijesi koji bi ga mogli smjestiti na crnu listu

Još pred posljednje krugove američkih sankcija kružile su informacije iz diplomatskih krugova o tome da će politička sudbina Dragana Čovića i rukovodstva HDZ-a BiH ovisiti o ishodu tad još uvijek aktuelnih pregovora o izmjenama Izbornog zakona BiH.

Nakon što je propao i posljednji krug pregovora, predstavnici međunarodne zajednice izrazili su svoje razočaranje, a tad tek pristigli ambasador SAD Michael Muprhy poslao je i zanimljivu poruku:

"Nastavit ćemo tražiti odgovornost lidera, onih lidera koji budućnost ove zemlje drže taocem", poručio je ambasador SAD u BiH.

Bio je to jasan signal da SAD neće oklijevati uvesti sankcije onima koji budu opstruirali ili blokirali izmjene Izbornog zakona, ali i održavanje izbora po trenutnom zakonu.

"SAD vjeruje da se izbori moraju održati u oktobru. Ako se neka stranka odluči na bojkot izbora, reći ću im – to vam nije baš pametno. To bi bila greška", rekao je Murphy.

Jasno je da je ambasador mislio na Čovićeve namjere o bojkotu, no u međuvremenu je od toga odustao i krenuo u potpunu blokadu izbornog procesa.

To je postalo i očigledno tokom posljednih nekoliko mjeseci, a konkretno je sve postalo jasno jučer kada su ministri HDZ-a na Vijeću ministara oborili odluku o izdvajanju sredstava za održavanje izbora.

U posljednih nekoliko sedmica brojne međunarodne institucije jasno su iskazale stav da se izbori moraju održati u zakonom predviđenom terminu, te su direktno pozivale Čovića i HDZ da se tome ne opiru.

No, nije to jedini 'grijeh' koji bi Čovića i njegove bliske saradnike mogao uvrstiti na crnu listu SAD.

Čović je zajedno sa svojim HDZ-ovcima u Domu naroda BiH odbio glasati za sankcije Rusiji, što je pravdao time da je to predložila opozicija.

U svojim izjavama i stavovima, Čović nemušto osuđuje rusku agresiju, iako njegovi potezi to ne prate.

Onda je, nakon toga, krijući se iza HNS-a i tako dijeleći odgovornost, najavio 'teritorijalno reorganizaciju BiH' što se tumači kao prijetnja formiranjem trećeg entiteta. Potez je to 'opravdan' navodnom ugroženošću Hrvata te kao revolt na raspisivanje Općih izbora.

Pored toga, HDZ BiH blokira cijelu Federaciju BiH već četiri godine. U svom obraćanju pred Vijećem sigurnosti UN-a visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt kao jedan od većih problema identificirao je i blokadu popunjavanja Ustavnog suda FBiH koju provodi HDZ-ov predsjednik FBiH Marinko Čavara.

Da američka politika ide u smjeru kažnjavanja Čovića i njegovih političkih sljedbenika može se iščitati i iz objave Glasa Amerike koji je Čovića optužio da podržava proruske i antidemokratske vrijednosti.

Oni su citirali i ambasadoricu SAD u UN-u Lindu Thomas-Greenfield koja je kazala da SAD ne podržavaju politiku HDZ-a.

"Pozivi na opstrukciju izbora i ili stvaranje nove teritorijalne organizacije od lidera bosanskih Hrvata su opasni i mogu narušiti mir i sigurnost u regionu", rekla je ona na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a.

Zanimljivo je da je Ambasada SAD u svom jučerašnjem saopćenju, u kojem su oštro osudili posljednje poteze HDZ-a, faktički citirala objavu Glasa Amerike u kojem se kaže da Čović tvrdi da se zalaže za "europske vrijednosti", a da radi sve obrnuto.

Ovako je to Ambasada navela:

“Ponašanje HDZ-a BiH po ovom i drugim pitanjima posljednjih sedmica, uključujući i njegovu protivljenje ključnim reformama koje zahtijeva EU, nije u skladu sa stavom stranke posvećenost evroatlantskim integracijama”.