Svijet

Crna sjekira: Zloglasni kult moćniji i od mafije koji je odgovoran za nezamislive zločine

Nasilnička mafijaška banda u Nigeriji, koju povezuju s ubistvima i prevarama, navodno se infiltrirala u politički sistem zemlje i pokrenula globalnu operaciju prevare daleko izvan granica Nigerije.

Grupa Crna sjekira decenijama djeluje u Nigeriji i jedna je od najstrašnijih organizacija organizovanog kriminala u zemlji. Članstvo u ovim sindikatima, poznatim kao kultovi ili bratstva, zabranjeno je u Nigeriji, ali brojna dokumenta, u koje je BBC imao uvid, pokazuju da su članovi ovog kulta uspjeli da se pozicioniraju u visokom društvu.

U tihim momentima, kada završi s predavanjem tog dana, dr John Stone ima traumatična sjećanja. Ne progone ga slike krvi i zvuk pucnja, već molećivi glasovi ljudi koji preklinju prije nego što budu ubijeni. Preklinju njega, mole boga…

"To je tako bolno. Porodice preminulih će vas prokleti, ima da vas kunu cijelog života", priča Stone dok se stresa.

On predaje političke nauke na Univerzitetu Benin u južnoj Nigeriji. Decenijama je bio visokopozicionirani član Crne sjekire, nigerijske mafijaške grupe koja je povezana s krijumčarenjem ljudi, internet prevarama i ubistvima. U lokalu u Crnoj sjekiri govore kao o sekti, koja ima svoje tajne rituale za pristup, a članovi su joj veoma odani. Na društvenim mrežama znaju da se pojave slike onih koji su Crnoj sjekiri "stali na žulj", a na tim fotografijama vide se osakaćena tijela, na kojima su jasno vidljivi znaci mučenja.

Dr. Stone priznaje da je učestvovao u zvjerstvima dok je bio "čovjek sa sjekirom". U Beninu su ga nazivali "mesarom". Kada govori o najefikasnijem načinu da se neko ubije rukama imitira pištolj…

Sada mu sve stiže na naplatu. Sada se kaje za sve što je radio i glasno kritikuje sektu, čiji je nekad bio član. On je jedan od desetak članova Crne sjekire koji su riješili da prekrše zakletvu i otkriju tajne o zvjerstvima koje članovi kulta čine.

U Africi, Evropi, Aziji i Sjevernoj Americi "momci sa sjekirama" su svepirustni.

Glavni izvor prihoda ovog kulta nisu ubistva, već internet prevare. Dokumenti do kojih je došao BBC pokazuju priznanice, dokaze o bankarskim transferima i hiljade mailova koji pokazuju da članovi Crne sjekire sarađuju u online prevara širom svijeta. Članovi dijele formate, odnosno matrice po kojima bi trebalo sprovoditi prevare. Tu su ljubavne prevare, prevare oko nasljedstva, nekretnina, ali i poslovni mailovi u kojima se prevaranti žrtvama predstavljaju kao advokati ili računovođe, samo s jednim ciljem, da presretnu njihove uplate. Koliko god da su se proširili po svijetu, "srce" sekte i dalje je u Nigeriji. Kult je osnovan prije 40 godina u Beninu, državi Edo, i većina momaka je iz ovog regiona, a igrali su veliku ulogu u širenju uticaja organizacije. U Nigeriji sekta vrbuje mlade muškarce, koji još nisu diplomirali. Imaju između 16 i 23 godine, a da bi neko postao član kulta mora da prođe kroz brutalnu inicijaciju.