Čudesni Haaland ušao u historiju Premier lige

U zaostalom susretu 28. kola engleske Premier lige nogometaši Manchester Cityja pobijedili su pred svojim navijačima West Ham sa 3:0. Time su se "Građani", inače aktuelni prvaci Engleske, vratili na prvo mjesto tabele.

Manchester City ima bod više od Arsenala, a uz to i utakmicu manje. Mučio se Manchester City protiv West Hama tokom prvog poluvremena. Gosti su držali 0:0 do početka drugog dijela.

Tada je West Ham probio Nathan Ake. Nakon prekida, u 50. minuti, Ake je dočekao ubačaj na drugoj stativi te glavom postigao prvi pogodak na utakmici.

Velika fešta na Etihadu je uslijedila 20 minuta kasnije, prenosi HRT.

Erling Haaland prebacio je suparničkog golmana i postigao gol za 2:0. Bio je to ujedno rekordni pogodak robusnog norveškog napadača.

Njegov 35. pogodak ove sezone u prvenstvu je srušio Andyja Colea i Alana Shearera koji su bili dosadašnji rekorderi Premier lige s 34 pogotka postignutih u sezoni 1993/1994. (Cole) i 1994/1995. (Shearer).

Do kraja susreta još je Phil Foden zabio za konačnih 3:0.

U drugom duelui ove srijede, u tvrdom nadmetanju Liverpoola i Fulhama na Anfieldu, slavio je domaćin sa 1:0. Jedini je pogodak dao Mohamed Salah iz jedanaesterca u 39. minuti.

U četvrtak će zaostalu utakmicu 28. kola odigrati Brighton - Manchester United.

City ima 79 bodova iz 33 meča (još 5 će odigrati do kraja Premier lige). Arsenal je drugi sa 78 bodova iz 34 utakmice.

Prate ih Newcastle sa 65 bodova (33 utakmice), Manchester United sa 63 (32) i Liverpool sa 59 (34).