Svijet

Da li je Putin namjerno pustio podatke o “lažnoj zastavi” i na taj način uvukao Amerikance ravno u zamku?

U američkoj obavještajnoj zajednici u posljednje vrijeme bruje priče o potencijalnoj zavjeri Kremlja da iscenira napad na Ukrajince koji govore ruski, što je dio razrađenog plana za izmišljanje izgovora za vojne operacije protiv susjeda.

No sadašnji i bivši insajderi kažu za Newsweek da je Moskva možda namjerno pustila informacije takozvane operacije "lažne zastave" kako bi diskreditirala i odvratila Washington.

Jedan bivši viši kontraobavještajni oficir koji je radio protiv ruske obavještajne službe rekao je za Newsweek da se ne može isključiti da su američki dužnosnici bili meta namjerne smicalice Rusije.

"Ne sumnjam da imamo pouzdane obavještajne izvore koji su nam to rekli", rekao je bivši policajac. "Sada, postoji određena mogućnost da su naši izvori obavještajnih podataka dobili varljive informacije kako bi krenuli ovim ludim putem."

Bivši viši kontraobavještajni oficir iznio je dva potencijalna scenarija, od kojih nijedan možda nikada neće u potpunosti izaći na vidjelo, s obzirom na mračni svijet špijunskih igara između dva suparnika iz doba Hladnog rata.

"Ako je to obmana unutar obmane, mi to javno objavljujemo i malo je neugodno", rekao je bivši policajac. "Rusi mogu reći: 'Hej, velika pobjeda, oni misle da je to stvarno i puštaju te informacije, ali nije važno jer se to ionako nikada neće dogoditi."

"A ako bi se to doista i dogodilo", rekao je bivši policajac, "onda se to stvarno ne može dogoditi bez da mi kažemo: 'Upozorili smo vas." Tako da u jednu ruku nikada ne možete biti sigurni."

Rezultat je, prema riječima ovog bivšeg višeg kontraobavještajnog oficira, da smo "u situaciji da se moramo zapitati da li nam lažu o laži". A ako je to slučaj, cilj bi mogao biti izbaciti SAD iz kolosjeka.

"Je li cijela ova stvar izmišljena za početak da nas zbuni oko toga šta Rusi namjeravaju učiniti tako što Rusi lažu o nekom velikom događaju koji dolazi da signalizira da žele invaziju?" upitao je retorički bivši oficir. "A dobar razlog za to je što su nam Rusi namjerno poturili informacije da žele imati neki veliki događaj koji će se održati kada dođe vrijeme za invaziju, a to radite isključivo da pripremite bojno polje."

"Može biti da su Rusi ni sami ne mogu odlučiti da li žele ili ne žele invaziju, pa to rade kako bi bolje zaštitili svoje planove invazije. Žele da SAD povjeruju da će prvo to učiniti, i onda na taj način ispada da SAD traže konflinkt, a onda Rusi svejedno vrše invaziju, jer je sve to zapravo bilo sranje."

Drugi aktuelni američki dužnosnik s iskustvom po tom pitanju, posebno u baltičkoj regiji koja se nalazi na istočnom krilu NATO-a s Rusijom, također je upozorio da je Washington možda nasjeo na još jedan od trikova Moskve.

"Apsolutno vjerujem da Rusi koriste svaki trik u knjizi kako bi zavarali zapadne obavještajace i na taj način postigli svoj cilj", rekao je američki dužnosnik. "Ono što je komično i žalosno je to što su vijekovima koristili dezinformacije, ali mi ipak nikada da naučimo."

Administracija predsjednika Joea Bidena iznijela je optužbe da bi Rusija mogla izmisliti opravdanje za napade u Ukrajini , no više informacija o postojećim procjenama američkih obavještajnih službi pojavilo se u četvrtak kada je glasnogovornik State Departmenta Ned Price iznio potencijalni scenarij.

"Jedna moguća opcija koju Rusi razmatraju, a koju smo danas objavili, uključuje proizvodnju propagandnog videa," rekao je Price novinarima, "videa sa slikovitim scenama lažnih eksplozija - koji prikazuju leševe, krizne aktere koji se pretvaraju da su ožalošćeni i slike uništenih lokacija ili vojne opreme — u potpunosti izmišljene od strane ruske obavještajne službe."

Moskva je odbacila tvrdnje Washingtona, za koje Bidenova administracija nije ponudila dokaze, ali je još jedan pojedinac s opsežnom historijom suočavanja s Moskvom opisao kako bi takva zavjera mogla izgledati.

"Rusi traže bilo šta što ima usputnu sličnost s provokacijom za opravdanje njihove invazije", rekao je za Newsweek jedan bivši obavještajni analitičar koji poznaje ruske taktike, tehnike i procedure. "Ako im Ukrajinci ne daju jednu, sami će je izmisliti."

"Radili su to i prije, učinit će to opet", dodao je bivši obavještajni analitičar. "Mogao bi biti 'masakr', mogao bi biti 'napad dronom', mogla bi to biti 'artiljerijska granata', bilo šta. Već ste vidjeli bjeloruske i ruske tvrdnje o ukrajinskim bespilotnim letjelicama koje lete iznad njihovih granica u posljednjih nekoliko mjeseci."

A bivši obavještajni analitičar dodao je još jednu dimenziju, usredotočenu na Ukrajince koji govore ruski ili na one koji imaju ruske pasoše u Ukrajini.

"Tako da oni planiraju napade na one koji govore ruski ili nositelje ruskih pasoša, ali na način da to izgleda kao akcija ukrajinskih 'ekstremista' ili ukrajinske vojske, a zatim će reći: 'Oh, mi ne želimo invaziju, ali moramo zaštititi Ruse i uspostaviti red', rekao je bivši obavještajni analitičar.

Da ovaj scenarij razmatra administracija, potvrdio je za Newsweek američki dužnosnik pod uvjetom da ostane anoniman.

Ministarstvo odbrane iznijelo je sličan scenarij na vlastitoj konferenciji za novinare u četvrtak.

"Jedna opcija je da ruska vlada, mislimo, planira izvesti lažni napad ukrajinskih vojnih ili obavještajnih snaga na ruski suvereni teritorij ili na ljude koji govore ruski kako bi na taj način opravdala svoje djelovanje", rekao je sekretar za medije Pentagona John Kirby.

Douglas Wise, koji je služio u CIA-i kao član Više obavještajne službe i bio zamjenik direktora Odbrambene obavještajne agencije, govorio je o tome zašto takva naizgled nevjerovatna zavjera zapravo ima smisla onima u američkoj obavještajnoj zajednici koji dobro poznaju Rusiju.

"Bilo bi vrlo racionalno iz unutrašnjih političkih razloga i globalnih političkih razloga da bi Rusima trebao vjerodostojan izgovor za kršenje ukrajinskog suvereniteta", rekao je Wise za Newsweek.

"A vrlo dobar izgovor bio bi masovni zločin nakon kojeg ruska vojska ulazi u zemlju da se osveti i spriječi dodatna zvjerstva."

Etnički Rusi čine najveću manjinu u zemlji, a ruski je drugi jezik Ukrajine. Ruski govornici čine većinu u regiji Donbas, gdje su otcijepljene republike Donjeck i Lugansk koje su povezane s Moskvom proglasile nezavisnost bez međunarodnog priznanja usred uspona na vlast prozapadne vlade u Kijevu 2014.

Otprilike u isto vrijeme, Rusija je anektirala Krim na spornom referendumu, za koji je Moskva tvrdila da ga je provela iz brige za dobrobit rusofonske većine na strateški lociranom crnomorskom poluotoku.

Rat između ukrajinskih vojnika i separatista u regiji Donbas traje do danas, s do 14.000 ubijenih tokom osmogodišnjeg sukoba. Kijev i njegove međunarodne pristaše, uključujući Washington, tvrde da pobunjenike izravno podupire Moskva, koja je odbacila te tvrdnje.

No od prošle godine ruske trupe su se okupile u blizini istočne granice Ukrajine, a gomilanje se ubrzalo posljednjih mjeseci. Moskva je negirala bilo kakve planove za poduzimanje vojne akcije, ali je istodobno zahtijevala nove sporazume kako bi se riješila sigurnosna zabrinutost Kremlja zbog širenja NATO saveza, za koji je ruski predsjednik Vladimir Putin rekao da se Ukrajini ne smije dopustiti da se pridruži alijansi.

Diplomatija usmjerena na deeskalaciju situacije između Rusije s jedne strane i SAD-a i njenih saveznika u NATO-u do sada je pokazala malo znakova napretka, a Washington je i dalje upozoravao da bi Moskva u međuvremenu mogla organizirati provokaciju. Nedostatak dokaza koje nudi SAD podigao je tenzije i s medijima.

Tokom burne razmjene s jednim novinarom na press konferenciji State Departmenta u četvrtak, Price je rekao da same tvrdnje predstavljaju opseg "obavještajnih informacija s kojih smo skinuli tajnost". Pritisnut da pruži dodatne dokaze, Price je rekao da "kada objavljujemo obavještajne podatke, to činimo na način koji štiti osjetljive izvore i metode."

Što se same Rusije tiče, moskovska ambasada u Washingtonu brzo je odbacila optužbe o zavjeri.

Ambasador Anatolij Antonov izravno je odgovorio na pitanje Newsweeka o tom pitanju.

"Ova laž je dio informacijskog rata protiv Rusije", rekao je Antonov. "Washington već nekoliko mjeseci uzburkava cijeli svijet izjavama da će Ukrajina postati žrtvom 'ruske agresije'."

“Međutim, te stvari ne prolaze jer nema napada”, dodao je. "Očito je to bio razlog zašto su 'curenja' nekih obavještajnih podataka s bogohulnim i neutemeljenim optužbama koje ste spomenuli iskorištena za stjecanje neke vrste vjerodostojnosti."

I poput novinara koji je osporio Priceove tvrdnje na konferenciji za novinare State Departmenta u četvrtak, Antonov se osvrnuo na pogrešne obavještajne podatke i popratne narative koji su potaknuli invaziju na Irak 2003. pod vodstvom SAD-a na osnovi oružja za masovno uništenje za koje se na kraju pokazalo da ne postoji.

"Postoji osjećaj da američki PR stručnjaci, u nastojanju da kompromitiraju Rusiju, djeluju po principu 'baci što više prljavštine, možda će se nešto da se zalijepi'", rekao je. "Znamo vrijednost takvog 'kompromitirajućeg materijala' američkih specijalnih službi, koje su se temeljito osramotile predajući američkom državnom sekretaru bočicu s bijelim prahom kako bi opravdale invaziju na Irak."

Antonov se tada izravno obratio čitateljima Newsweeka.

"Sa svom odgovornošću, želim uvjeriti čitatelje Newsweeka da Rusija neće nikoga napasti", rekao je Antonov. "Potrebni su nam susjedski odnosi s bratskim ukrajinskim narodom."

No, rekao je da je Moskva i dalje "zabrinuta" stajalištem Washingtona o Ukrajini, gdje je niz uzastopnih sporazuma poznatih kao sporazumi iz Minska između Kijeva i separatista i dalje na snazi ​​unatoč redovitim optužbama za kršenje. I Biden i njegov ruski kolega, zajedno s drugim čelnicima uključenim u spor, javno su izrazili podršku sporazumu.

Antonov je rekao da je "zajednička zadaća" i Bidenove i Putinove administracije "natjerati Kijev da ispuni svoje obaveze, sjedne za pregovarački stol s predstavnicima Donjecke Narodne Republike i Luganske Narodne Republike i mirno se dogovore o svemu".

“Smatramo trenutne američke akcije gomilanja oružja u Ukrajinu pogrešnim i iznimno opasnim”, rekao je Antonov. "Tako Sjedinjene Države povlađuju nacionalističku skupinu u Kijevu, koja čini sve kako bi stanovništvo koje govori ruski pretvorilo u progonjenu manjinu u etnokratskoj državi. Pozivamo Sjedinjene Države da ne izvode predstavu za lakovjerne."

"Eseji na temu ruskih operacija 'pod lažnom zastavom' očito su usmjereni na izgradnju alibija za moguće operacije Oružanih snaga Ukrajine protiv Donbasa", dodao je.