Svijet

Daleko od naivnog: Istraga FBI-a mogla bi završiti mnogo gore po Trumpa nego što se misli

Upad pripasnika FBI na imanje Donalda Trumpa na Floridi zaprepastio je i njegove pristalice i neprijatelje i obične posmatrače širom svijeta.

Dok je bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država to opisao kao "mračna vremena za našu naciju", zvaničnici Bijele kuće priznali su da nisu znali ništa o planovima istražitelja da upadnu u njegovu kuću u Mar-a-Lagu.

Racija na njegovom imanju dolazi u jekutri odvojene istrage protiv bivšeg predsjednika - jedne u Atlanti zbog urote za počinjenje izborne prevare tokom izbora za predsjednika SAD 2020., druge u New Yorku u vezi s finansijskim poslovima njegove kompanije za nekretnine, a treću je proveo izborni odbor Predstavničkog doma SAD u pobuni kod američkog Kaptola.

Odnio kutije na Floridu

Što je FBI tražio na Floridi?

Nakon završetka Trumpovog predsjedničkog mandata u januaru prošle godine, zvaničnici su otkrili da je on odnio 15 kutija iz Bijele kuće u svoj dom u Mar-a-Lagu na Floridi.

Ovu istragu pokrenula je Nacionalna uprava za arhive i dokumentaciju (NARA), neovisno tijelo američke vlade zaduženo za očuvanje vladinih i povijesnih dokumenata.

Nakon što je od Trumpa zahtijevala da vrati kutije, NARA je u januaru ove godine otkrila da one sadrže vladine dokumente, uključujući one koji su "označeni kao povjerljivi podaci o nacionalnoj sigurnosti", kao i poklone, pisma i uspomene.

NARA je potom proslijedila slučaj Ministarstvu pravosuđa SAD kako bi ispitalo predstavlja li Trumpovo neovlašteno rukovanje dokumentima kršenje saveznog zakona.

Neki od dopisa u kutijama podliježu Zakonu o predsjedničkim dokumentima.

Usvojen u Kongresu nakon skandala Watergate 1972. godine, njime se nalaže da predsjednički dokumenti nisu vlasništvo tadašnjeg predsjednika i da ih treba predati NARA-i kada napusti dužnost kako bi bili javno objavljeni 12 godina kasnije.

Trump je također potencijalno prekršio zakon o primjerenom rukovanju vladinim dokumentima dok je još bio na dužnosti ili bi mogao biti optužen za ometanje pravde, ako se utvrdi da je prikrivao tragove.

U aprilu je objavljeno da je počela istraga federalne velike porote i da je Ministarstvo pravosuđa uputilo nekoliko zahtjeva - uključujući sudski poziv NARA-i za kutije i intervjue s raznim ljudima u Trumpovoj administraciji.

Iako se FBI nije oglasio u vezi s racijom, ljudi bliski slučaju rekli su da je fokus bio puravo na spomenutoj dokumentaciji. Nije jasno što su službenici za provođenje zakona tražili, ali je vjerojatno da su to bili dodatni dokazi koji bi pomogli u slučaju tužitelja.

Oni pokušavaju dokazati da su Trump ili njegovi saradnici namjerno prekršili zakon.

Njihova će istraga ispitati tko je spakovao predmete u kutije, svu korespondenciju o njima i kako su prebačeni iz Washingtona na Floridu.

U opširnoj izjavi objavljenoj na internetu, bivši predsjednik je rekao da je njegov dom "pod opsadom, racijom i okupacijom velike grupe agenata FBI".

Napadao Clinton

U to vrijeme nije bio na Floridi, ali ga je obavijestio njegov sin Eric Trump, koji je za Fox News rekao da se nalog za pretres odnosi na kutiju dokumenata uzetih iz Bijele kuće i da je njegov otac sarađivao s NARA-om ou vezi toga.

To je ponovio i sam Trump, koji je rekao da je "radio i sarađivao s relevantnim vladinim agencijama".

Kao rezultat toga, pretres je opisao kao "nepotreban ili neprimjeren", "loše ponašanje tužiteljstva", "naoružavanje pravosudnog sistema" i "napad radikalnih demokrata koji očajnički ne žele da se kandidira za predsjednika 2024." .

Uporedio je svoj slučaj sa slučajem svoje dugogodišnje političke suparnice Hillary Clinton, za koju je tvrdio:

"Dopušteno joj je da izbriše i opere kiselinom 33.000 e-mailova nakon što ih je Kongres proglasio dostupnim na sud. Nije se dogodilo apsolutno ništa što bi je držalo odgovornom. Čak je odnijela antikni namještaj i druge predmete iz Bijele kuće.

Inače, savezna istraga protiv Clinton pokrenuta je 2016. nakon što se ispostavilo da je imala povjerljive informacije poslane na svoj lični e-mail. Slučaj je okončan jez optužnice protiv nje ili bilo koga od njezinih pomoćnika.

Tokom predsjedničke kampanje i dok je bio na dužnosti, Trump je često napadao Clinton, kojoj je dao nadimak "pokvarena Hillary", zbog spomenute istrage.

Cijepao dokumente

Prema izvorima iz Bijele kuće, Trump je često trgao službene dokumente, tjerajući suradnike da ih ponovno zalijepe kako ne bi prekršili zakone koji zabranjuju uništavanje predsjedničkih dopisa.

Također, Odbor Zastupničkog doma koji istražuje pobunu od 6. januara 2021. razotkrio je još više detalja o njegovog ponašanju dok je bio na dužnosti.

Osoblje je ispričalo kako je redovino napuštao centralu Bijele kuće i umjesto toga obavljao službene poslove na svom ličom mobitelu.

Takve praznine u zapisnicima poziva izazvale su probleme odboru koji još uvijek ispituje je li Trump počinio zločine na dan kada su demonstrantu upali u Bijelu kuću.

FBI nije komentirao raciju, a visoki zvaničnici su se opisali kao "uredno izvršenje naloga za pretres".

Iz Bijele kuće kažu da nisu bili svjesni racije i da su pratili kako se odvija u medijima.