Vijesti

Danas je 135. godina od osnivanja Zemaljskog muzeja

Najstarija muzejska i naučna institucija u našoj zemlji - Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine obilježava danas 135. od osnivanja osnivanja. Uz stalne izložbene postavke Zemaljskog muzeja u sva tri odjeljenja pripremljen je i bogat dodatni sadržaj za sve uzraste. S posebnim naglaskom na muzejsko izdavaštvo.

Pripremljen bogat program

Kako je potvrđeno Feni iz Muzeja, posjetitelje očekuju Dani otvorenih vrata biblioteke - razgledavanje depoa uz prateću izložbu o Glasniku. Dok će Sarajevska hagada biti izložena u dva termina, od 12 do 13 sati. I od 20 do 21 sat.

Pored toga, bit će predstavljen Glasnik Zemaljskog muzeja, Sveska za Etnologiju broj 51 i studija "Sevdalinka – od prve vijesti do savremenih pjevača", uz muzički program ansambla alteRatio, kao i Glasnik ZMBiH - Sveska za Prirodne nauke broj 39.

Za najmlađe je pripremljena radionica "Sevdalinka kroz historiju Bosne i Hercegovine".

Između ostalog, bit će otvorene i dvije izložbe: "Before It's Gone" u saradnji s Academy VII te izložba "Zaštita naslijeđa za izgradnju mira" Fondacije ALIPH.

Na dan rođendana Zemaljskog muzeja BiH, prodaja muzejskih publikacija bit će moguća po sniženim cijenama od 50 posto, a ulaz za sve posjetitelje je slobodan.

U ovom Muzeju se za kratko vrijeme može „prošetati“ kroz prošlost Bosne i Hercegovine od najstarijih vremena, pa do etnoloških zbirki čiji enterijer dočarava atmosferu tradicionalne gradske kuće u osmanskom periodu.

Stalna postavka “Bosna i Hercegovina u srednjem vijeku” smještena je u tri dvorane, gdje su izloženi arheološki predmeti srednjovjekovne kulture u razdoblju od 6. do 15. vijeka. Među 11.500 inventarskih jedinica nalaze se i eksponati koji su krasili dvorove bosanske kraljevske dinastije Kotromanić.

Prošetati kroz prošlost BiH

Najvrijedniji eksponat u kolekciji Muzeja je čuvena Sarajevska Hagada. Koju su sa sobom iz Španije u Sarajevo donijeli Jevreji Sefardi.

Tu je i bogata zbirka Odjeljenja za prirodne nauke koja obuhvata živi i neživi svijet,. U sklopu koje se, između ostalog, može vidjeti i skelet orla Bradana, ptice džinovskog raspona krila, koja je ne tako davno letjela nebom iznad BiH.

U botaničkom vrtu, koji se nalazi u centralnom dijelu kompleksa Muzeja, uzgaja se više od 3000 biljnih vrsta. Među kojima su i neke endemske vrste.

A, među biljkama se nalaze i neki od najreprezentativnijih primjeraka bosanskih stećaka.