Svijet

Deklasificirani snimci “rojeva” otkrivaju nešto zastrašujuće: Sa čim se to susrela američka mornarica?

Prošle sedmice The War Zone je izvijestio o značajnom ažuriranju naše tekuće istrage o čudnom nizu incidenata s rojem bespilotnih letjelica koji su se dogodili u blizini plovila američke mornarice uz obalu južne Kalifornije 2019. Novo objavljivanje dokumenata putem Zakona o slobodi informacija pružilo je najveći nivo detalja o tome šta se dogodilo tokom incidenata. Dokumenti do kojih je došao The Drive prošle sedmice upućuju na video datoteke uključene u izvještaje.

Dva videa preuzeta su s USS Russell, razarača koji je bio od posebnog interesa zbog procurjelih videa incidenta objavljenih prošle godine. Neobičan izgled objekata u videima doveo je do raširenih nagađanja da se radi o NLO-ima "leteće piramide" zbog njihovog trokutastog oblika. Na nedavnom kongresnom saslušanju o neidentificiranim zračnim pojavama, zamjenik direktora za pomorsko obavještajnu službu Scott Bray objasnio je da je "trokutasti izgled rezultat prolaska svjetlosti kroz naočale za noćno gledanje, a zatim je snimljena SLR kamerom." Slične procjene brzo su donijeli nezavisni civilni istraživači kada su snimci procurili 2021. godine. Iako su Brayevo svjedočenje i daljnja dokumentacija razjasnili da su ti objekti bili dronovi, ostaje nepoznato ko je tačno njima upravljao.

Na prvom videu snimljenom tokom incidenta 17. jula čuje se glas mornara koji govori o lokaciji broda. Mornar se predstavlja kao vođa SNOOPIE tima. SNOOPIE se odnosi na tim za nautičko ili inače fotografsko tumačenje i eksploataciju broda. Ovi timovi se sastoje od mornara obučenih za vođenje fotografskih obavještajnih podataka na brodu kako bi dokumentirali nepoznate kontakte i događaje od interesa. Može se čuti kako mornar kaže: "Imamo vizualni prikaz četiri vjerovatna neidentificirana drona, s nepoznatim kursom i nepoznatom brzinom. Kontakti djeluju u rasponu od hiljadu metara i drže se. Brojevi repa su nepoznati."

Drugi video snimljen je s USS Russell 30. jula. Voditelj SNOOPIE tima ponovno otkriva vrijeme i mjesto. On identificira objekt kao "jedan mogući UAS". On kaže, "kontakt djeluje na dometu od 4000 jardi. Viđena su trepereća crvena, zelena i bijela čvrsta svjetla."

Drugi video taj je dan snimio USS Paul Hamilton. U sljedećem videu može se čuti glas koji kaže da "postoji više UAS-ova u blizini Paula Hamiltona, CPA 100 stopa u visini od pramca." Akronim CPA znači "najbliža tačka pristupa".

Objavljena su još dva videa, iako su daleko manje jasni. Prvi od ovih videa snimio je USS Paul Hamilton i prikazuje snimke Bass Strait, broda za rasute terete pod zastavom Hong Konga. Dokumenti iz našeg prethodnog ažuriranja pokazuju da je mornarica vjerovala da je Bassov tjesnac "vjerovatno koristio bespilotne letjelice za nadzor američkih pomorskih snaga".

Konačno, nejasna snimka niske razlučivosti s USS Ralph Johnson pokazuje ono što se čini kao FLIR snimka jednog udaljenog objekta. Narration navodi da je objekt došao unutar četiri nautičke milje od broda na najbližem prilazu, te da je "interakcija do ove tačke bila sigurna i profesionalna."

Ovi videozapisi nude vrlo ograničen i kontroliran uvid u ono što se dogodilo tokom ovih incidenata. Kao neklasificirani proizvodi, oni ne sadrže nužno puni opseg informacija koje je prikupila mornarica. Svakako, mornarički brodovi koji su uključeni ugošćuju neke od najnaprednijih senzora na zemlji, uključujući radar, elektronički nadzor, sonar i elektro-optičke/infracrvene tipove, koji mogu snimati više vrsta podataka visoke rezolucije - to jest ako su spremni i rade.

Iako ovi videozapisi neće nužno odgovoriti na sva pitanja koja još uvijek okružuju ove incidente, oni su dodatni dio slagalice. Možda je najznačajniji aspekt objave taj što je mornarica posljednjih mjeseci pokazala sve veću otvorenost u vezi s tim incidentima kroz proces Zakona o slobodi pristupa informacijama i vrlo brzo odgovorila na upite o videosnimkama na koje se spominje u prethodnom setu dokumenata.