Ekonomija

Distanciraju se od “prijateljstva bez granica”. Kina tiho otežava život Rusiji na ova četiri načina

Kina se tiho distancira od ruske ekonomije pogođene sankcijama. Dvije su države prošlog mjeseca izjavile da njihovo prijateljstvo "nema granica".

Ali to je bilo prije nego što je Rusija započela svoj rat u Ukrajini, prenosi CNN.

Evo nekih mjera koje je Peking poduzeo u posljednjih nekoliko sedmica kako bi se distancirao od izolirane i raspadajuće ruske ekonomije:

Pustiti da rublja padne

Kineska valuta, juan, ne trguje potpuno slobodno, već se kreće unutar raspona koje su odredili zvaničnici Narodne banke Kine (PBOC).

Prošle sedmice udvostručili su raspon trgovanja rubljama, omogućivši brži pad ruske valute. Rublja je već izgubila više od 20% svoje vrijednosti u odnosu na dolar i euro od početka rata u Ukrajini.

Dopuštajući da ruska valuta padne u odnosu na juan, Peking ne čini uslugu Moskvi.

Sjedenje na rezervama

Najznačajnija pomoć koju bi Kina mogla ponuditi Rusiji je kroz 90 milijardi dolara vrijednih rezervi koje Moskva drži u juanima, napisala je Alicia Garcia-Herrero, glavna ekonomistica za Aziju i Pacifik u Natixisu, u istraživačkom izvještaju u utorak.

Sankcije su zamrznule blizu 315 milijardi dolara vrijednih ruskih rezervi - ili otprilike polovinu ukupnih - budući da su zapadne zemlje zabranile poslovanje s ruskom centralnom bankom.

Ruski ministar finansija Anton Siluanov rekao je ove sedmice da zemlja želi koristiti rezerve u juanima nakon što je Moskvi blokiran pristup američkim dolarima i eurima, javljaju ruski državni mediji.

PBOC do sada nije komentirao svoj stav u vezi s tim rezervama.

Zadržavanje dijelova za avione

Sankcije koje su uvele Sjedinjene Američke Države i Evropska unija znače da dva najveća svjetska proizvođača aviona, Boeing (BA) i Airbus (EADSF), više nisu u mogućnosti isporučivati ​​rezervne dijelove niti pružati podršku za održavanje ruskih avionprijevoznika.

Isto vrijedi i za proizvođače mlaznih motora. Ranije ovog mjeseca, visoki ruski zvaničnik rekao je da je Kina odbila poslati dijelove aviona Rusiji jer Moskva traži alternativne zalihe.

Zamrzavanje ulaganja u infrastrukturu

Svjetska banka je zaustavila sve svoje programe u Rusiji i Bjelorusiji nakon invazije na Ukrajinu. Od 2014. banka nije odobrila nikakve nove zajmove ili ulaganja Rusiji, a Bjelorusiji od 2020.

Još veće je iznenađenje odluka Azijske banke za infrastrukturna ulaganja sa sjedištem u Pekingu da učini isto.

U saopćenju ranije ovog mjeseca rečeno je da banka obustavlja sve svoje aktivnosti vezane uz Rusiju i Bjelorusiju "kako se rat u Ukrajini odvija".

"Taj je potez bio u najboljem interesu banke", dodaje se u saopćenju.