Nauka

Đikić: Stvarni broj zaraženih u Hrvatskoj je veći od službenog

Hrvatski naučnik i profesor Ivan Đikić pozvao je na korištenje maski i povećanje broja testiranja. Smatra da je snaga Hrvatske u tome što su pojedinci u društvu shvatili opasnost.

"Moramo biti strpljivi u medijma i javnosti jer pritisak i utrka koja se vidi u medijima ko će biti prvi, drugi je kontraproduktivan. Najvažnije je djelotvorno i neštetno cjepivo, kompeticija koja se stvara u medijima je kontraproduktivna za javnost, građane i znanstvenike.

Treba biti oprezan, najgore se može dogoditi ako cjepivo ne bude djelotvorno, a ima dovoljno štetnih efekata, da ćemo imati nepotreban negativan štetni efekt i na ostala cjepiva poput cjepiva protiv dječjih bolesti", upozorava Đikić za N1 i dodaje da za hepatitis i HIV nema vakcine, ali ima lijekova koji uklanjaju sve efekte virusa koji se može izliječiti bez vakcine.

Đikić misli da je drugi val više lingvistički i da je riječ o pandemiji koja još traje i nije nestala nego se smanjila tokom lockdowna, ali otvaranjem granica Hrvatske prema BiH i Srbiji povećao se broj zaraženih i danas ih je više imamo nego u aprilu.

"Maska, distanca, higijena i obrazovanjem se možemo boriti protiv virusa i ne moramo se bojati pravog drugog vala koji će se pojaviti u desetom, jedanaestom mjesecu i biti pomiješan s drugim bolestima. Uz dovoljno kapaciteta za testiranje mislim da se može proći i kroz drugi val malo lakše u odnosu na prvi“, kaže Đikić.

Nastavlja i da mjere moraju biti primjenjive za sve, od vrha politike do običnog građanina. Smatra da je zbog izbora bilo nepoštovanja mjera jer su se politički interesi stavili ispred zdravlja pa je u Srbiji i Hrvatskoj došlo do porasta zaraženih

„Broj zaraženih nije tako mali kao što se po testiranjima može reći, mislim da se virus širi u populaciji i to predstavlja potencijalnu opasnost za jesen. S najvećim tehnološkim napretkom virus se ne može tako brzo vratiti pod kontrolu i zato je važno držati se mjera", upozorava.

Kao poteze koji se moraju poduzeti ističe pripremu građana za jesen, pripremiti školovanje na dobar način s restriktivnim mjerama širenja virusa i u isto vrijeme sa socijalnim kontaktom koji je djeci potreban.

Misli da je u Hrvatskoj više virusa jer su turisti većinom mlađi, a oni imaju blage ili su bez simptoima, te to vidi kao opasnost i zato poziva na povećanje broja testiranja.