Politika

Događaji u BiH koji su obilježili 2020. godinu

Poput cijelog svijeta i Bosna i Hercegovina će 2020. godinu pamtiti po pandemiji koronavirusa i bolesti s nepredvidivim tokom koju taj virus izaziva i od koje je oboljelo na desetine miliona ljudi u svijetu, ali i po tome što se na samom izmaku godine ukazalo svjetlo na kraju tunela u vidu vakcine.

Prvi slučajevi zaraze koronavirusom, koji se pojavio krajem 2019. godine u kineskoj provinciji Hubei, u gradu Wuhanu, u regiji su zabilježeni krajem februara i tokom marta, kad su i počele prve akcije vlasti koje su se ogledale uglavnom u prilagođavanju zdravstva, nabavci opreme i zatvaranju zemalja za velike skupove, putovanja, zbog čega je velike štete pretrpjela ekonomija.

Osim toga, događaje u regiji u 2020. obilježilo je održavanje predsjedničkih, općih i lokalnih izbora, ponegdje smjena vlade ili ostavke visokih zvaničnika, poneka politička afera, zemljotres, korak naprijed ka članstvu u međunarodnim organizacijama kao što su NATO i Evropska unija.

Lokalni izbori

Događaj godine u Bosni i Hercegovini su lokalni izbori održani 15. novembra, prenosi Anadolija. Ovi izbori, uz bojazni u vezi sa samim održavanjem u rizičnom okruženju zbog pandemije koronavirusa, ostat će zapamćeni po tome da su kandidati opozicije za načelnike u većini općina u glavnom gradu BiH Sarajevu pobijedili, da je opozicija odnijela pobjedu za mjesto gradonačelnika Banje Luke i Bijeljine.

Ostat će zapamćeni i po sumnji u malverzacije na izborima za načelnika opštine Srebrenica, zbog čega su privedene određene osobe, a iz Inicijative "Moja adresa Srebrenica" pozvano na ponavljanje izbora u toj opštini.

Izboru u Mostaru nakon 12 godina

Izbori u Mostaru

Nakon 12 godina, održani su lokalni izbori u Mostaru. Prema preliminarnim podacima Centralne izborne komisije BiH, na osnovu većine prebrojanih glasova u vodstvu je HDZ BiH, a slijedi Koalicija za Mostar - SDA, SBB, DF, SBiH, BPS. Konačni rezultati izbora na kojima je na birališta izašlo 55 posto od nešto više od 100.000 građana s pravom glasa, kako je najavljeno iz CIK-a BiH bit će objavljeni u januaru 2021. godine.

Posjeta Lavrova, skandal i ikona

Lavrov i Dodik

Kraj godine, 14. i 15. decembar biće zapamćen po skandalu tokom posjete ministra vanjskih poslova Ruske Federacije Sergeja Lavrova, koji se po dolasku u Istočnom Sarajevu susreo sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom. Na sastanku dvojice zvaničnika nije bila istaknuta zastava Bosne i Hercegovine. Dan kasnije, članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić u Sarajevu, u zgradi Predsjedništva BiH, odbili su susret sa Lavrovom.

Prilikom susreta, Dodik je Lavrovu poklonio ikonu za koju je Ukrajinska ambasada u BiH upozorila da je iz Luganska i da je dio kulturnog blaga Ukrajine.

25 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma

Potpisivanje Dejtonskog sporazuma

Prije toga, Bosna i Hercegovina je 21. novembra obilježila 25. godišnjicu potpisivanja Općeg mirovnog sporazuma, poznatijeg kao Dejtonski mirovni sporazum. Tim dokumentom 1995. službeno je okončan skoro četverogodišnji rat, a Bosna i Hercegovina je ustrojena kao država tri konstitutivna naroda i ostalih, i dva entiteta – Federacije BiH i Republike Srpske.

Istog dana, BiH je posjetio potpredsjednik Evropske komisije i visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Europske unije (EU) Josep Borrell. Tokom posjete posebna je pažnja posvećena obavezama koje BiH imaju procesu ispunjavanja uslova za prijem u Evropsku uniju i 14 prioriteta iz Akcijskog plana i Mišljenja Evropske komisije.

Prvi slučaj koronavirusa

Prvi slučaj zaraze u zabilježen Banjoj Luci

U BiH je 5. marta, u entitetu Republika Srpska, zabilježen prvi slučaj zaraze koronavirusom s kojim se zemlja i dalje bori i koji je do početka decembra odnio brojne živote. Između ostalih, 29. jula od posljedica COVID-19 preminuo je federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Salko Bukvarević.

Zbog širenja koronavirusa, komemoracija i ukop žrtava 11. jula, na 25. godišnjicu genocida u Srebrenici, održani su pod posebnim uvjetima i sa znatno smanjenim brojem učesnika.

U augustu je i 26. Sarajevo Film Festival u potpunosti održan u online formatu, zbog pandemije koronavirusa.

Rekonstrukcija Olimpijskog muzeja

Olimpijski muzej BiH

Obnovljena zgrada Olimpijskog muzeja Bosne i Hercegovine otvorena je 8. oktobra. Ova zgrada, značajno oštećena tokom rata 1992.-1995. predstavlja dio kulturnog blaga Bosne i Hercegovine, kao i sama institucija Olimpijskog muzeja, koji svojim zbirkama i kompletnim postojanjem svjedoči značajnim događajima kao što su 14. olimpijske igre održane 1984. u Sarajevu i Evropski sportski festival mladih (EYOF) održan 2019. Otvorenju je prisustvovao Princ od Monaka Albert II.