Ekonomija

Dolar ojačao, euro je pod pritiskom

Na svjetskim je tržištima dolar prošle sedmice ojačao prema euru, a oslabio prema japanskoj valuti, nakon što je američka centralna banka povećala procjenu rasta ekonomije i poručila da će i dalje voditi poticajnu monetarnu politiku, javlja Hina.

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošle sedmice 0.25 posto, na 91.90 bodova.

Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo 0.15 posto, na 108.90 jena.

U Americi promjena stava o kamatama u Fedu, euro pod pritiskom zbog novih zatvaranja
No američka je valuta ojačala u odnosu na evropsku, za 0.4 posto, pa je cijena eura skliznula na 1.1905 dolara.

Polovicom sedmice dolarov indeks skliznuo je na 91.30 bodova, najniži nivo u dvije sedmice, nakon poruka čelnika američke centralne banke s dvodnevne sjednice.

Fed je povećao procjenu rasta američke privrede u ovoj godini na 6.5 posto, što bi, ako se ostvari, bio najveći skok bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 1984. godine.

Čelnici Feda procjenjuju, također, da bi inflacija mogla ove godine dosegnuti 2.4 posto, čime bi premašila ciljanih 2 posto, no smatraju da će se u sljedećim godinama ponovo usporiti, na oko 2 posto.

Premda se očekuje rast inflacije, predsjednik Feda Jerome Powell poručio je da će centralna banka nastaviti voditi popustljivu monetarnu politiku i da je prerano za raspravu o sužavanju mjera podrške privredi.

No došlo je do promjena stavova među čelnicima Feda o kamatama. Sada njih četvero smatra da bi kamate možda trebalo povećati sljedeće godine, a sedam to očekuje u 2023.

I dok je zbog poruka o nastavku labave monetarne politike dolar polovicom sedmice oslabio, krajem sedmice podršku mu je pružio skok prinosa na američke državne obveznice na najviši nivo u 14 mjeseci.

Prinosi na referentne 10-godišnje američke državne obveznice, koji rastu posljednjih sedam sedmica, dosegnuli su najviše razine od januara prošle godine, popevši se na 1.754 posto.

Razlog su tome očekivanja da će zbog ubrzanja rasta privrede i golemih fiskalnih i monetarnih poticaja ojačati inflacija.

"Ostaje pitanje može li Fed zakočiti najnoviji skok prinosa na američke državne obveznice, posebno u kontekstu očekivanja da će se poboljšanje američkih ekonomskih fundamenata nastaviti", rekao je Valentin Marinov, direktor u banci Credit Agricole.

Dodaje da bi obnovljeni skok američkih prinosa trebao nastaviti podupirati kurs dolara u odnosu na valute poput eura, jena i švicarskog franka.

Euro se, pak, krajem tjedna našao pod pritiskom zbog novog zatvaranja u Evropi. Francuski premijer Jean Castex najavio je u četvrtak da će se Pariz i nekoliko drugih regija potpuno zatvoriti, a strože mjere dolaze zbog ubrzanja širenja koronavirusa i trećeg vala pandemije.

To je izazvalo strahovanja ulagača da će se i neke druge europske zemlje ponovo zatvoriti, što bi dovelo do usporavanja oporavka privrede od koronakrize.