Vijesti

Dom naroda potvrdio odluku o učešću pripadnika policijskih službi BiH u Kongu

Na 7. sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojen je, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sistemu državne pomoći u BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Nije usvojena delegatska inicijativa Denisa Bećirovića kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da najkasnije u roku od deset dana od dana usvajanja inicijative, u saradnji s drugim nadležnim organima i agencijama, Domu naroda PSBiH dostavi cjelovitu informaciju o razmjerama migrantske krize u Unsko-sanskom kantonu i Bosni i Hercegovini, s prijedlogom konkretnih mjera za rješavanje migrantske krize.

Nisu usvojene inicijative Denisa Bećirovića i Zlatka Miletića

U vezi s ovom inicijativom, Dom naroda usvojio je zaključak kojim je pokrenuo inicijativu za održavanje plenarne sjednice oba doma PSBiH posvećene migrantskoj krizi i njenim posljedicama. Prema usvojenom zaključku, materijal za tu sjednicu treba da pripremi Vijeće ministara BiH.

Na sjednici nisu usvojene delegatske inicijative Denisa Bećirovića - da se u dnevni red Doma naroda PSBiH uvrsti tačka pod nazivom: Informacija Vijeća ministara BiH o zabrinjavajućem iseljavanju stanovništva Bosne i Hercegovine, s posebnim osvrtom na odlazak radno sposobnog stanovništva; Zlatka Miletića Ministarstvu pravde BiH (radnoj grupi za izmjenu i dopunu Zakona o VSTV-u) da izradi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine.

Miletić je ovu inicijativu podnio u ime Foruma građana Tuzle, Pravosudne mreže Bosne i Hercegovine i Helsinškog odbora za ljudska prava u Republici Srpskoj koji su izradili Prijedlog preporuka za izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću  BiH koji je u julu 2017. godine dostavljen nadležnim institucijama BiH, a o kojem se oni nisu očitovali.

Delegati su usvojili Specijalni izvještaj o stanju prava lica s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u Bosni i Hercegovini, čiji je podnosilac Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH.

Usvojen je i Specijalni izvještaj o zabrani fizičkog kažnjavanja djeteta u Bosni i Hercegovini, čiji je podnosilac Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH.

Dom je usvojio i Godišnji konsolidovani izvještaj interne revizije za 2018. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Usvojen je i Konsolidovani izvještaj o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole u institucijama BiH za 2018. godinu, koji je podnijelo Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Dom je usvojio i Izvještaj o radu parlamentarnog vojnog povjerenika za 2018. godinu.

Pali izvještaji o radu Vijeća ministara 2017. i 2018. 

Delegati nisu usvojili izvještaje o radu Vijeća ministara BiH za 2017. i 2018. godinu.

Nisu usvojeni ni izvještaji o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini za 2017. i 2018. godinu, koje je dostavila Agencija za zaštitu ličnih podataka u BiH. Uz ove izvještaje Dom je usvojio zaključak kojim obavezuje Vijeće ministara BiH da što prije okonča proceduru usvajanja i dostavljanja PSBiH novog teksta Zakona o zaštiti ličnih podataka, te da, u skladu sa zaključcima navedenim u izvještajima о zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini za 2017. i 2018. godinu, djeluje na adekvatan način kako bi se osigurao zakonit i efikasan rad Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH.

Dom nije usvojio ni Specijalni izvještaj o nacionalnoj i spolnoj strukturi zaposlenih u policijsko – sigurnosnim agencijama u Bosni i Hercegovini, čiji je podnosilac Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH. Uz ovaj Specijalni izvještaj usvojen je zaključak kojim Dom naroda PSBiH od Vijeća ministara BiH traži da bez odlaganja razmotri nacionalnu i spolnu strukturu zaposlenih u policijskim institucijama i agencijama na nivou BiH, rukovodećih radnika, državnih službenika i zaposlenika, po zvanjima, po odjeljenjima, sektorima i drugim organizacionim jedinicama.

Tim povodom Vijeće ministara BiH treba da zatraži od institucija da se, u roku od šest mjeseci, nacionalna i polna struktura zaposlenih uskladi sa zakonskim odredbama koje se odnose na tu oblast. Dom je, takođe, usvojio i zaključak kojim se od Vijeća ministara BiH traži da predloži izmjene zakona koji regulišu nacionalnu i spolnu zastupljenost u policijskim i sigurnosnim agencijama, na način da se u odjeljenjima ili najmanjim organizacionim jedinicama obezbijedi minimalno 10 odsto nacionalne zastupljenosti, kao i 10 odsto predstavnika manje zastupljenog spola.

Dom nije usvojio sljedeće izvještaje:

  • Izvještaj o realizaciji Revidirane strategije Bosne i Hercegovine za provođenje Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma za 2017. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH;
  • Godišnji izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH za 2017. godinu;
  • Godišnji izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH za 2018. godinu;
  • Izvještaj o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u Bosni i Hercegovini za 2017. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH;
  • Izvještaj o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u Bosni i Hercegovini za 2018. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH;
  • Specijalni izvještaj o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini, čiji je podnosilac Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH.

Nisu usvojeni ni izvještaji:

  • Izvještaj o provedenoj reviziji učinka o temi: „Upravljanje procesom realizacije ugovora o javnim nabavkama u institucijama BiH“, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH;
  • Izvještaj o provedenoj reviziji učinka o temi: „Praćenje realizacije preporuka revizije učinka“, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH;
  • Izvještaj o provedenoj reviziji učinka o temi: „Praćenje realizacije preporuka revizije učinka“, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH;
  • Izvještaj o provedenoj reviziji učinka o temi: „Utvrđivanje carinske vrijednosti polovnih motornih vozila“, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH;
  • Izvještaj o provedenoj reviziji učinka o temi: „Upravljanje strategijama na nivou Bosne i Hercegovine“, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH;
  • Izvještaj o provedenoj reviziju učinka o temi: „Aktivnosti institucija BiH u procesu donošenja pravilnika o unutrašnjim organizacijama“, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH;
  • Izvještaj o provedenoj reviziji učinka o temi: „Spremnost institucija BiH da odgovore na preuzete obaveze iz Programa održivog razvoja do 2030. godine“, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH.

Dom nije usvojio ni materijale:

  • Izvještaj o radu Savjeta nacionalnih manjina BiH za 2018. i 2019. godinu. Nije usvojeni ni prijedlog zaključka iz mišljenja Zajedničke komisije za ljudska prava koji glasi: „Neophodno je stvoriti adekvatnu logističku podršku za rad u punom kapacitetu i afirmaciju prava nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini, u skladu sa zakonskim nadležnostima“;
  • Izvještaj u o radu Nezavisne komisije za praćenje uslova boravka u zavodima, postupanje i poštivanje ljudskih prava lica nad kojima se izvršavaju krivične sankcije i druge mjere koje je izrekao u krivičnom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica BiH ili drugi sud u skladu sa zakonom BiH za 2018. i 2019. godinu;
  • Izvještaj o radu Nezavisnog odbora kao nezavisnog tijela policijske strukture BiH za 2018. godinu;
  • Izvještaj o radu Odbora za žalbe građana PSBiH za 2018. godinu;
  • Izvještaj o radu Državne regulatorne komisije za električnu energiju za 2018. godinu;
  • Izvještaj o stanju radijacijske i nuklearne bezbjednosti za 2017. i 2018. godinu;
  • Izvještaj o izdatim ispravama i odbijenim zahtjevima za izdavanje isprava za spoljnotrgovinski promet oružja, vojne opreme i robe posebne namjene za 2017. godinu i Izvještaj o realizaciji izdatih isprava za spoljnotrgovinski promet oružja, vojne opreme i robe posebne namjene u 2017. godini, čiji je podnosilac Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Dom je potvrdio Odluku o učešću pripadnika policijskih službi iz BiH u Stabilizacijskoj misiji Ujedinjenih nacija u Demokratskoj Republici Kongo, čiji je podnosilac Predsjedništvo BiH.

Dom je dao saglasnost za ratifikaciju:

  • Ugovora o finansiranju između Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Evropske investicione banke - Mjere zaštite od poplava RS.
  • Ugovora o finansiranju (Vodovod i kanalizacija u Republici Srpskoj II) između Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Evropske investicione banke.
  • Ugovora o zajmu (GrCF2 W2- Projekat javnog prevoza Sarajevo) između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj.
  • Ugovora o finansiranju (Koridor 5c - srednji dio) između Bosne i Hercegovine i Evropske investicione banke.
  • Konvencije o uzajamnoj administrativnoj pomoći u poreskim stvarima (MAC).

Nije data saglasnost za ratifikaciju Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i vlada ostalih članica Inicijative za spremnost i prevenciju katastrofa u Jugoistočnoj Evropi o aranžmanima zemlje domaćina za Sekretarijat Inicijative za spremnost i prevenciju katastrofa u Jugoistočnoj Evropi.

Dom nije usvojio prijedlog zaključka Kluba delegata bošnjačkog naroda u vezi sa razmatranjem davanja saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srbije о saradnji na realizaciji Projekta autoputa /brze ceste Sarajevo - Beograd - Sarajevo, koji glasi: „Zadužuje se Ministarstvo transporta i kumunikacija BiH, kao i Vijeće ministara BiH, da u provođenju ovog Sporazuma i konkretnih ugovora proizašlih iz njega prilikom realizacije Projekta autoputa / brze ceste Sarajevo - Beograd - Sarajevo vode posebno računa o putnoj infrastrukturi u dijelu prelaska državпe granice, konkretno međudržavnog mosta na rijeci Savi, kako bi država BiH planirala određena sredstva za izgradnju i buduće održavanje predmetпe iпfrastrukture na svojoj teritoriji".