Nauka

Dramatično upozorenje: Sat Sudnjeg dana otkucava, čovječanstvo nikad nije bilo bliže nestanku

Danas, 20. januara, Bulletin of the Atomic Scientists (Bilten atomskih naučnika ) ažurirat će Sat Sudnjeg dana.

Sat Sudnjeg dana trenutno je na 100 sekundi od ponoći – metaforičkog vremena u kojem bi ljudska rasa mogla uništiti svijet tehnologijama koje je sama napravila.

Kazaljke nikad prije nisu bile ovako blizu ponoći, a slaba je nada da će se vratiti nazad na svoju 75. godišnjicu postojanja.

Sat je izvorno zamišljen kao način da se skrene pažnja na opasnost od nuklearnog holokausta. Ali naučnici koji su osnovali bilten 1945. bili su manje usredotočeni na početnu upotrebu "bombe" nego na iracionalnost gomilanja oružja radi nuklearne hegemonije.

Shvatili su da više bombi ne povećava šanse za pobjedu u ratu ili nikoga ne čini sigurnim kada bi samo jedna bomba bila dovoljna da uništi New York.

Iako nuklearno uništenje ostaje najvjerovatnija i najakutnija egzistencijalna prijetnja čovječanstvu, sada je to samo jedna od potencijalnih katastrofa koje Sat Sudnjeg dana mjeri. Kako u biltenu piše:

Sat je postao univerzalno priznat pokazatelj ranjivosti svijeta na katastrofu od nuklearnog oružja, klimatskih promjena i razornih tehnologija u drugim domenama.

Više povezanih prijetnji

Na ličnoj razini osjećam neki osjećaj akademske srodnosti s izrađivačima satova. Moji mentori, posebice Aaron Novick, i drugi koji su duboko utjecali na to kako vidim svoju naučnu disciplinu i pristup nauci bili su među onima koji su formirali i pridružili se ranoj verziji biltena.

U 2022. njihovo upozorenje proteže se dalje od oružja za masovno uništenje i uključuje druge tehnologije koje koncentriraju potencijalno egzistencijalne opasnosti – uključujući klimatske promjene i njihove temeljne uzroke u prekomjernoj potrošnji i ekstremnom obilju.

Mnoge od ovih prijetnji već su dobro poznate. Na primjer, komercijalna upotreba hemikalija je sveprisutna, kao i otrovni otpad koji stvara. Samo u SAD-u postoje deseci hiljada velikih odlagališta otpada, s 1700 opasnih "superfondskih mjesta" prioritetnih za čišćenje.

Kao što je uragan Harvey pokazao kada je 2017. pogodio područje Houstona, ta su mjesta iznimno ranjiva. Procjenjuje se da je otpušteno oko 2 miliona kilograma onečišćenja u zraku iznad propisanih granica, 14 lokacija otrovnog otpada je poplavljeno ili oštećeno, a dioksini su pronađeni u velikoj rijeci na razinama preko 200 puta većim od preporučenih maksimalnih koncentracija.

To je bilo samo jedno veliko gradsko područje. S povećanjem jačine oluje zbog klimatskih promjena, rizici za otrovna mjesta otpada rastu.

U isto vrijeme, Bilten je sve više usmjeravao svoju pozornost na uspon umjetne inteligencije, autonomnog oružja te mehaničke i biološke robotike.

Filmski klišeji o kiborzima i "robotima ubicama" nastoje prikriti prave rizike. Na primjer, genski pogoni su rani primjer biološke robotike koja je već u razvoju. Alati za uređivanje genoma koriste se za stvaranje genskih pogonskih sistema koji se šire normalnim putevima reprodukcije, ali su dizajnirani da unište druge gene ili potomke određenog spola.

Klimatske promjene i bogatstvo

Osim što su sama po sebi egzistencijalna prijetnja, klimatske su promjene povezane s rizicima koje predstavljaju ove druge tehnologije.

I genetski modificirani virusi i genski pogoni, na primjer, razvijaju se kako bi se zaustavilo širenje zaraznih bolesti koje prenose komarci, čija su se staništa proširila na planetu koji se zagrijava.

Međutim, nakon puštanja na slobodu, takvi biološki "roboti" mogu razviti sposobnosti izvan naše sposobnosti da ih kontroliramo. Čak i nekoliko nezgoda koje smanjuju biološku raznolikost mogle bi izazvati društveni kolaps i sukobe.

Slično, moguće je zamisliti učinke klimatskih promjena koje uzrokuju da koncentrirani hemijski otpad izbjegne zatvorenost. U međuvremenu, visoko raspršene otrovne hemikalije mogu se koncentrirati u olujama, koje će ih pokupiti i u vidu poplavnih voda distribuirati u rijeke i ušća.

Rezultat bi mogao biti uništavanje poljoprivrednog zemljišta i izvora slatke vode, raseljavanje stanovništva i stvaranje "hemijskih izbjeglica".

Resetiranje sata

S obzirom na to da Sat Sudnjeg dana otkucava već 75 godina, uz bezbroj drugih ekoloških upozorenja naučnika u to vrijeme, šta je sa sposobnošću čovječanstva da zamisli i teži ka drugačijoj budućnosti?

Dio problema leži u ulozi same nauke. Iako nam pomaže razumjeti rizike tehnološkog napretka, ona također pokreće taj proces na prvom mjestu. I naučnici su ljudi – dio istih kulturnih i političkih procesa koji utječu na sve.

J. Robert Oppenheimer – "otac atomske bombe" – opisao je ovu ranjivost naučnika na manipulaciju i njihovu vlastitu naivnost, ambiciju i pohlepu, 1947.:

U nekoj vrsti grubog smisla koji nikakva vulgarnost, nikakav humor, nikakvo pretjerano izražavanje ne mogu sasvim ugasiti, fizičari su poznavali grijeh; a to je znanje koje oni ne mogu izgubiti.

Ako je bomba bila način na koji su fizičari spoznali grijeh, onda su možda te druge egzistencijalne prijetnje koje su proizvod naše ovisnosti o tehnologiji i potrošnji također način na koji ga drugi spoznaju.

U konačnici, međusobno povezana priroda ovih prijetnji je ono na šta nas Sat sudnjeg dana podsjeća.