Vijesti

Dvije godine nema odgovora kako je umrla Lana Bijedić. Oprečni stavovi istražitelja, a u sve se uključio i poznati strani forenzičar

"Ko je ubio Lanu Bijedić?", pitanje je koje već duže vrijeme zaokuplja stanovnike Bosne i Hercegovine. Čini se da iza njega ne stoji neki teški misterij kao iza onog iz "Twin Peaksa": "Ko je ubio Lauru Palmer". Štaviše, vrlo je moguće da se ubistvo u ovom još neriješenom slučaju nije ni dogodilo.

Dvije godine nakon što je u plićaku rijeke Studenčice – ispod vijadukta autoputa u Zvirovićima, između Čapljine i Ljubuškog – ribar pronašao beživotno tijelo 19-godišnje djevojke iz Mostara, istraga nije zaključena. Isprva je obdukcijom zaključeno da je ubijena, no postoje ozbiljne indicije da je nesuđena brucošica izvršila samoubistvo, piše Slobodna Dalmacija.

No, do danas nema službenog zaključka je li mlada Lana ubijena ili je pak sama odlučila prekinuti svoj život.

Kantonalni tužitelj Josip Aničić najavljuje da bi se uskoro moglo znati hoće li se ići s optužnicom za ubistvo ili će istraga biti obustavljena jer ne postoji osnovana sumnja za to. Mediji su saznali da bi presudan utjecaj u tome mogao imati sadržaj iz mobitela pokojne Lane, koji bi mogao upućivati na samoubistvo ili nesretni slučaj.

Prije nešto više od dvije godine, 6. oktobra 2019., Lana Bijedić rekla je prijateljici da u 17 sati putuje u Sarajevo, gdje je upisala fakultet. Ali, umjesto toga, ona je krenula u Čapljinu, gdje je s autobuske stanice kilometrima pješačila do vijadukta Studenci.

Prema podacima s mobitela, napravila je 18.404 koraka, što je 14,6 kilometara. Postoje snimke nesretne djevojke s nadzornih kamera u Čapljini, pa na samom vijaduktu, s kojeg je Lana snimala fotografije, kao i iskaz svjedoka koji je vozio preko vijadukta dok je Lana bila na njemu.

Lana i Nina Bijedić

Još u novembru 2019. izdan je Nalog o privođenju protiv N.N. osobe ili osoba, zbog postojanja osnovane sumnje da bi počinili krivično djelo ubistva, ali ničija krivica do danas nije utvrđena.

Istovremeno, iz izvora bliskih istrazi mediji su saznali da su vještačenjem Laninog mobitela otkriveni intrigantni podaci. Prema njima, jasno je da se Lana kretala po vijaduktu – pronađene su fotografije koje je snimila s njega, kao i poruke iz prepiske s prijateljicom kojoj je kazala da ide u Sarajevo.

No, iz spomenutih izvora bliskih istrazi vještačenje je otkrilo i da je Lana, nekoliko dana ranije, na internetu pretraživala i tražila članke o načinima samoubistava.

Imala je popis visokih zgrada i objekata poput Bosmalovog centra ili Mosta dr. Franje Tuđmana u Dubrovniku. Lana je u svojoj bilježnici, koja je također izuzeta kao dokazni materijal, crtala razne prizore koji mogu upućivati na suicid.

Smatram da nema problema u ovom slučaju – rekao je tužitelj Aničić – već da, kao i svaki složeniji predmet, zahtjeva vrijeme kako bi se prikupili dokazi i analizirali svi mogući scenariji koji su prethodili smrti Lane Bijedić.

Dva vještaka imaju dva suprotna mišljenja o tome je li riječ o ubistvu ili samoubistvu.

Dr. Dražen Damjanjuk, koji je radio obdukciju, zaključio je da je nesretna djevojka “udarana, davljena i bačena u rijeku”, nakon čega se ovaj slučaj vodio kao ubistvo. Kao povrede navedeni su: prijelom baze lobanje i dva rebra, rascjep spojnice gornje usne, razorenje i rascjepi na jetri, krvni podljevi na glavi, trupu i gornjim ekstremitetima.

Policija ispod vijadukta u Zvirovićevima

Damjanjuk zaključuje da su one "nanesene jako zamahnutim i teškim, tupim, mehaničkim oruđem (npr. udarci šakama i nogama – šutiranje). Također navodi da su povrede na vratu "nastale usljed stezanja šakom ili šakama".

No, potpuno suprotno mišljenje ima John Clark, forenzičar sa Univerziteta u Glasgowu, isti kojeg je Haški sud angažirao za vještačenju pri ekshumaciji masovnih grobnica u okolini Srebrenice.

Prema Clarku – dileme nema: povrede na tijelu Lane Bijedić nisu posljedica ljudskih udaraca već udara tijela u podlogu. Riječ je, po njemu, o padu s vijadukta, prvenstveno desnom stranom tijela, i nije posrijedi ubistvo.

"Kad su mi prvi put pokazali fotografije s obdukcije ovog slučaja, kada nisam znao ništa o lokaciji smrti, moje prvo pitanje je bilo je li mogla pasti s nečega. Po mom iskustvu, nije neobično kod takvih slučajeva vidjeti relativno malo vanjskih povreda, posebno ako se pada na relativno meku površinu kao što je vegetacija ili voda. Po mom mišljenju, ova mlada žena je poginula zbog posljedica pada s visine i ne postoji ništa za pretpostavljeno fizičko uplitanje neke druge osobe u njenu smrt", obrazložio je Clark.

Ovom posljednjem u prilog ide i činjenica da na tijelu i odjeći Lane Bijedić nisu pronađeni ničiji biološki tragovi osim njenih. Ni u obdukcijskom nalazu ne spominju se tragovi silovanja niti u pokušaju, na nogama ni rukama nema tragova borbe i ništa ne upućuje na to da je riječ o zločinu iz strasti.

S Clarkovim mišljenjem ne slaže s dr. Damjanjuk, koji i dalje insistira da povrede nisu posljedica pada s vijadukta. Kao vrlo otegotnu okolnost za istragu ističe činjenicu da je tijelo nesretne Lane majka kremirala, pa ne postoji mogućnost za eventualnu ekshumaciju i dodatno vještačenje.

Iako su ove informacije imali već mjesec dana nakon pronalaska tijela Lane Bijedić, komesar Milan Galić i tužitelj Aničić, iz nekog sebi poznatog razloga, odbacili su teoriju svjetskog stručnjaka iz područja forenzične patologije i istragu nastavili voditi kao ubistvo.

Tokom istrage bilo je više nespretnosti; tužitelj i istražni tim loše su sarađivali, a o svakom koraku u istrazi javnost je dan ranije doznavala u medijima. Dogodilo se tako da su i pojedini svjedoci pritom neutemeljeno kvalificirani kao potencijalne ubice.

Zašto se jedan mladi život okončao u plićaku rijeke Studenčice? Ako ćemo vjerovati kantonalnom tužitelju, ne bismo još dugo trebali čekati odgovor na pitanje je li Lana ubijena ili je proživljavala samo sebi poznat košmar koji ju je doveo do skoka s vijadukta. Ili je ipak u pitanju nesreća…

Nina Bijedić, Lanina ucviljena majka – koja je u Mostaru bila dekanesa Fakulteta informacijskih tehnologija – ubrzo se nakon smrti kćerke preselila u Beograd, odakle potječe. Lana nije praunuka Džemala Bijedića, poznatog jugoslavenskog političara, kako se nakratko spekuliralo u medijima.

Doduše, rodbinski jesu labavo povezani: pokojna Lana je praunuka Nurudina Bijedića. Iz porodice Bijedić objasnili su da su “Salko i Džemal Bijedić djeca od dva brata. Salko je imao sina Nurudina, a Nurudinova kći je Nina, majka nastradale Lane”.