Politika

Eichhorst: Osigurati slobodne, pravične i transparentne izbore

Direktorica za Zapadnu Evropu, Zapadni Balkan, Tursku i Ujedinjeno Kraljevstvo u Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst je nakon sastanka koji su zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara u Uredu za Evropu i Euroaziju Matthew Palmer i ona imali s članovima Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH, izjavila novinarima da je ohrabrena porukama koje su čuli.

Po njenim riječima, razgovarali su o suštinskim pitanjima, možda ne na nivou tehničkih detalja, ali svakako su se dotakli važnih pitanja, „razumijevajući da smo generalno u svom poslu naviknuti na političke razlike i različite političke stavove“.

"Ovom prilikom razgovarali smo o pitanjima koja su suštinska i zaista mogu promijeniti živote građana u BiH. Naša današnja posjeta je pokazatelj snažne posvećenosti EU i SAD Bosni i Hercegovini, njenom napretku, iskoracima na evropskim putu ka punopravnom članstvu u EU, odnosno generalnom integrisanju cijelog regiona, ovog dijela jugoistočne Evrope", navela je Eichhorst.

To je, dodala je, nešto na čemu ćemo zajednički raditi kroz reforme.

"Reforme su možda riječ koju ste toliko puta imali priliku do sada čuti. Sada je konačno vrijeme da to više ne bude jedna puka fraza već da je pretočimo i u konkretne aktivnosti", kazala je Eichhorst.

Dodala je da 2021. godina predstavlja istinsku priliku za važne iskorake i napredak kada je riječ o ustavnim reformama i reformama izbornog zakonodavstva koje bi trebale biti u skladu sa mišljenjem Evropske komisije i evropskim standardima.

"Tokom sastanka imali smo priliku da razgovaramo o samom radu Interresorne radne grupe i njenoj izuzetno važnoj ulozi koju treba odigrati u realizaciji preporuka OSCE-a i ODIHR-a, kako bi došlo do istinskih promjena i kako bi se osigurali slobodni, pravični i transparentni izbori", istaknula je ona, dodajući da su ključne aktivnosti pred Interresornom radnom grupu.

Po njenim riječima, jedna od važnih tema je bila i konkretizacija datuma kada bi se eksperti konkretno mogli sastati i početi s radom na realizaciji presuda, ne samo „Sejdić-Finci“ i drugih presuda Evropskog suda za ljudska prava, već i presuda Ustavnog suda BiH, a kojima bi se u konačnici uklonila diskriminacija iz ustavnih i drugih odredbi.

"Proces je nešto što treba dodatno ubrzati, dati mu jednu dodatnu energiju, osigurati konstruktivnost u pristupu, inkluzivnost cijelog procesa, kako bi se svi postojeći prijedlozi izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH na adekvatan način razmatrali. Mi smo tu da pomognemo, da pružimo podršku bez ikavih razlika, podjednako za sve građane", kazala je Eichhorst.

Navela je da to jeste jedan jedinstveni stav koji EU ima sa SAD-om, a u cilju prosperiteta BiH.