Evropska unija je oštro reagovala nakon što je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump u srijedu uveo globalne tarife od 25% na čelik i aluminij. Brisel je najavio dvostepeni odgovor koji obuhvata 26 milijardi eura američkog izvoza, daleko nadmašujući trgovinski spor koji je izbio tokom njegovog prvog mandata.
Evropska komisija saopćila je da će od 1. aprila ponovo uvesti tarife kao odgovor na 8 milijardi eura američkih tarifa – uključujući i one na ikončne američke proizvode poput motocikala Harley-Davidson, burbona i farmerki. Od sredine aprila, Brisel će uvesti dodatne mjere na 18 milijardi eura novih američkih tarifa, uz odobrenje država članica EU.
"Duboko žalimo zbog ove mjere," izjavila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u jutarnjem saopćenju.
"Tarife su porezi. One su loše za poslovanje, a još gore za potrošače. Ove tarife remete lance snabdijevanja, donose neizvjesnost u ekonomiju. Poslovi su ugroženi. Cijene će rasti – i u Evropi i u Sjedinjenim Državama. Evropska unija mora djelovati kako bi zaštitila potrošače i poslovanje."
Prije službene objave, jedan predstavnik evropske industrije čelika rekao je da će Brisel "udariti svom snagom jer su umorni od Trumpa.", piše Politico.
Blok od 27 država – zajedničko tržište sa 450 miliona ljudi – želi poslati jasnu poruku da EU ozbiljno brani svoje ekonomske interese ako Trump pokrene punu trgovinsku bitku.
Trumpov stav i ekonomske posljedice
Transatlantski trgovinski odnos vrijedan 1,7 biliona dolara bio je ključan za prosperitet Zapada nakon Drugog svjetskog rata. Ali Trump, nezadovoljan stalnim trgovinskim deficitom SAD-a u robi, vidi tarife kao način da prisili kompanije da vraćaju industrijske investicije i radna mjesta u Ameriku.
Nove američke tarife na čelik i aluminij najviše će pogoditi Kanadu i Meksiko, ali ni EU, kao treći najveći dobavljač čelika SAD-u, neće ostati neokrznuta. Brisel strahuje da bi Trumpove najavljene "recipročne" tarife, ako budu uvedene, mogle pogoditi i izvoz evropskih automobila, farmaceutskih proizvoda i hrane.
Evropska komisija je ipak ostavila otvorena vrata za pregovore s Trumpom, naglašavajući da je "spremna raditi s američkom administracijom na pronalaženju dogovornog rješenja" i dodajući da se njezine mjere "mogu povući u bilo kojem trenutku ako se pronađe rješenje."
Međutim, američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer odbacio je ovaj stav.
"EU-ova kaznena akcija potpuno zanemaruje sigurnosne interese Sjedinjenih Država – kao i međunarodnu sigurnost – i još je jedan pokazatelj da su trgovinske i ekonomske politike EU-a u neskladu sa stvarnošću," rekao je Greer u izjavi.
Brisel se pripremao za snažan odgovor
Evropska komisija će u srijedu ujutro informisati države članice EU o daljim koracima, samo nekoliko sati nakon što su američke tarife stupile na snagu – tačno minutu nakon ponoći po washingtonskom vremenu (05:01 po briselskom vremenu).
Od Trumpovog povratka u Bijelu kuću i prvih najava tarifa, EU je jasno poručila da je spremna "uzvratiti na neopravdane tarife."
U ponedjeljak je evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič izjavio da je blok spreman "zaštititi svoje kompanije, radnike i potrošače."
"Više ne možemo računati na SAD – to je nova realnost. Moramo uzvratiti snažno, to je jedini lijek," rekao je jedan diplomata EU.
Šefčovič je prošlog mjeseca posjetio Washington kako bi pokušao otvoriti dijalog o izbjegavanju trgovinskog rata, ali je zaključio da Trumpova administracija nije zainteresirana.
"Na kraju, jedna ruka ne može pljeskati," rekao je u ponedjeljak.
Velika Britanija ostaje po strani
U međuvremenu, Velika Britanija drži nizak profil.
"Nećemo reagirati ishitreno," rekao je jedan zvaničnik britanskog Ministarstva za biznis i trgovinu, naglašavajući da London želi "nastaviti s hladnokrvnim pristupom" u vezi s tarifama i Trumpovom agresivnom trgovinskom politikom.
Oštrije tarife nego 2018. godine
Diplomate EU i predstavnici industrije čelika očekivali su da će novi odgovor EU biti snažniji od suspendovanih tarifa iz 2018. godine.
To je zato što je Trumpova administracija bitno izmijenila tarifne politike od sredine februara.
Najvažnije promjene:
- Tarife na aluminij rastu s 10% na 25%, što je mnogo veći udar nego ranije.
- EU više ne uživa kvote koje su bile odobrene tokom mandata predsjednika Joea Bidena, što je omogućavalo izvoz bez tarifa.
- Trump sada dodaje proizvode koji sadrže čelik – poput vijaka i radijatora – na listu robe podložne carinama.
Brisel je sada spreman na jači trgovinski sukob, dok Trump nastavlja sa svojom politikom ekonomskog pritiska na Evropu.