Svijet

Evropa, nova ‘vruća tačka’ uvoza oružja u svijetu

Evropa je zabilježila najveći rast uvoza oružja u posljednjih pet godina, pokazuje izvještaj objavljen u ponedjeljak, prenosi Anadolu Agency (AA).

Uvoz oružja evropskih zemalja povećan je za 19 posto u periodu između 2012. i 2016. i 2017. 2021., dok je svjetska trgovina oružjem u posljednjih pet godina pala za 4,6 posto, naveo je Štokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI) u svom izvještaju.

"Ozbiljno pogoršanje odnosa između većine evropskih država i Rusije bio je važan pokretač rasta evropskog uvoza oružja, posebno za države koje ne mogu zadovoljiti sve potrebe kroz svoju nacionalnu industriju oružja", rekao je Pieter Wezeman, viši istraživač u SIPRI-ju.

“Evropa je ponovo vruća tačka”, ističe Siemon Wezeman, jedan od autora tog godišnjeg izvještaja koji se objavljuje u zadnjih više od trideset godina.

Najveći uvoznici oružja u Evropi u posljednjih pet godina bili su Velika Britanija, Norveška i Holandija, dok je uvoz Ukrajine bio veoma ograničen uprkos oružanom sukobu u njenom istočnom regionu.

Globalno, tri najveća uvoznika oružja u periodu 2017-2021 bili su Indija, Saudijska Arabija i Egipat.

Indijski uvoz oružja pao je za 21 posto u posljednjih pet godina, ali je ta zemlja i dalje najveći svjetski uvoznik. Indija planira veliki uvoz oružja u narednih nekoliko godina od nekoliko dobavljača, dodaje se u izvještaju.

Navodi se da je uvoz oružja igrao važnu ulogu u razvoju sigurnosti u regionu Zaljeva zbog sukoba u Jemenu i tenzija između Irana i drugih država.

Uvoz oružja Saudijske Arabije povećan je za 27 posto, dok je uvoz oružja Katara porastao za 227 posto, što ga je pomaknulo sa 22. mjesta najvećeg uvoznika oružja na šesto.

Uvoz oružja iz Ujedinjenih Arapskih Emirata se smanjio za 41 posto, čime je država pala s trećeg na deveto mjesto najvećeg svjetskog uvoznika oružja.

U izvozu oružja, SAD i Francuska su zabilježile rast, dok su Rusija, Kina i Njemačka zabilježile pad u posljednjih pet godina.

Američki izvoz oružja porastao je za 14 posto u odnosu na prethodni petogodišnji period, povećavši svoj globalni udio na 39 posto u periodu 2017-2021., dok je Francuska činila 11 posto ukupnog izvoza oružja.

Rusija, koja je činila 19 posto ukupnog izvoza oružja u periodu 2017-2021, zabilježila je pad od 26 posto u istom periodu, zbog pada isporuka Indiji i Vijetnamu.

Nakon SAD-a, Rusije i Francuske, Kina je bila četvrti najveći izvoznik oružja, a Njemačka peti.

Kineski izvoz oružja pao je za 31 posto, dok je Njemačka zabilježila pad od 19 posto u posljednjih pet godina.