Ekonomija

Facebookov pad na Wall Streetu mogao bi biti samo početak katastrofe za dionice IT kompanija

Slom visokotehnoloških dionica poput Facebooka samo je početak financijskih promjena koje će vjerovatno proizaći iz odluke Federalnih rezervi da okončaju dugotrajnu eru besplatnog novca i poskupe posuđivanje.

S obzirom da je FED signalizirao da idući mjesec dolaze veće kamatne stope, ulagači su počeli odbacivati ​​neke od svojih najskupljih dionica u korist opklada na tvrtke koje su spremne napredovati kako se ekonomija prilagođava.

FED je u posljednje dvije godine pomogao izolirati američku ekonomiju od najgorih posljedica pandemije preplavivši tržište gotovinom. Održavanje referentne kamatne stope blizu nule i kupnja gotovo 5 biliona dolara u hipotekarnim i državnim vrijednosnim papirima pomogli su u povećanju cijena svih vrsta imovine: dionica, obveznica, kriptovaluta i stanova, piše The Washington Post.

Malo je tvrtki imalo koristi od ovog opojnog trkanja više od titana iz Silicijske doline, kojima su cijene dionica narasle gotovo izvan razumnog razloga dok su se Amerikanci okrenuli njihovim proizvodima kako bi preživjeli pandemiju.

Taj bi balon, za neke tvrtke, mogao puknuti.

S obzirom da je ekonomija sada na čvrstom tlu – pružajući robusnih 467.000 novih radnih mjesta u januaru– FED se sprema povući svoju hitnu podršku i usredotočiti se na smanjivanje najviše inflacije od 1982. Taj pomak na više kamatne stope tjera ulagače da preispitaju svoje strategije i pomnije proučavaju tvrtke. Rezultati su bili evidentni u petak kada je Amazon skočio do najvećeg jednodnevnog povećanja vrijednosti u historiji berze 24 sata nakon što je Facebookova matična tvrtka Meta pretrpjela najveći jednodnevni gubitak.

"Tržište je bilo vrlo ugodno ignorirajući procjene stvari koje su dovele do rasta kroz pandemiju… Čini se kao da svijet ulazi u drugačije okruženje od onog u kojem smo mi bili", rekao je Roger McNamee, suosnivač Elevation Partners , privatna investicijska tvrtka u Menlo Parku, Kalifornija. "Cijena rizika se mijenja."

FED-ov stav o lakom novcu pomogao je potaknuti izvanredni "bull market" dionica. Od najniže razine pandemije u martu 2020. do početka prošlog mjeseca, industrijski prosjek Dow Jonesa otprilike se udvostručio.

I FED i Međunarodni monetarni fond upozoravali su posljednjih mjeseci da bi cijene dionica mogle izgubiti dodir sa svojim temeljnim vrijednostima. U odnosu na predviđanja zarada, cijene su bile na "gornjem kraju" historijskog iskustva, rekao je FED u novembru, dodajući: "Cijene imovine mogu biti osjetljive na značajan pad ako postoji opasnost od pada apetita."

Više kamatne stope štete tvrtkama s visokim cijenama dionica na temelju očekivanja dramatičnog rasta zarade u godinama u budućnosti, kao što su favoriti visoke tehnologije koji su zaslijepili Wall Street u posljednje dvije godine. Kako stope rastu, alternative dionice s vremenom će postati privlačnije.

“Ako je vaš trošak novca nula, zašto se ne biste bavili bilo čime? Ali ako je vaš trošak novca 10 posto, bit ćete prilično izbirljivi s obzirom na to u što ulažete jer morate ostvariti više od 10 posto povrata”, rekao je Richard Bernstein, investicijski menadžer iz New Yorka.

Ipak, investitori ne pokazuju znakove napuštanja berze ili tehnoloških dionica općenito. U petak, nakon historijskog pada Facebooka dan ranije, dionice Amazona skočile su za više od 15 posto nakon što je tvrtka izvijestila da se njezina tromjesečna dobit udvostručila.

Pokazujući sposobnost podizanja cijena koje investitori vide kao znak jake tvrtke, Amazon je rekao da povećava cijenu godišnjeg članstva u Prime na 139 sa 119 dolara, što je prvo povećanje od 2018. (Osnivač Amazona Jeff Bezos vlasnik je The Washington Posta. )

Tehnološke dionice dosegle su vrhunac krajem prošle godine jer je postalo očito da je FED sve više zabrinut zbog inflacije. Kako je rasla zabrinutost ulagača zbog planova Federalnih rezervi da povećaju kamatne stope, dionice Big Tech-a koje su činile većinu dobitaka na berzi posljednjih godina prve su osjetile bol. Januar je bio najgori mjesec od 2008. za Nasdaq Composite Index, koji ima veliku težinu prema tehnološkim tvrtkama. Dionice Amazona pale su za oko 10 posto, Microsoft je izgubio 8 posto, Google i Facebook oko 7 posto, a Apple za 2 posto.

Do sada je ove godine tehnološki bogat Nasdaq indeks pao oko 10 posto.

Facebook je pretrpio najveći udarac, a njegove dionice su u četvrtak pale za 26 posto, čime je izbrisano više od 230 milijardi dolara vrijednosti. Prilagođeno inflaciji, to je jednako gubitku cijele berze na Crni utorak u oktobru 1929.

Posebne slabosti Facebooka - uključujući smanjenje broja korisnika - učinile su ga posebno ranjivim na promjenu razmišljanja investitora. Ali to neće biti posljednji udar jer se financijska klima mijenja.

Predsjednik FED-a Jerome H. Powell nada se da će projektirati "meko prizemljenje" za ekonomiju, hlađenje aktivnosti tek toliko da se smanje rastuće cijene, uz očuvanje dovoljne snage za održavanje radnih mjesta u izobilju i visoke dobiti. To je cilj koji je često izmicao prethodnim šefovima FED-a, a neki na Wall Streetu su skeptični da ekonomija može izbjeći neželjeni pad.

“Budući da smo svjedočili velikom pogrešnom karakteriziranju inflacije od strane FED-a tokom većeg dijela 2021., raste zabrinutost da će sada napraviti drugu političku pogrešku – onu da će se snažno okrenuti od politike neaktivnosti do prisiljavanja na gomilu mjera koje će naštetiti prijeko potreban inkluzivanj ekonomski oporavak”, rekao je Mohamed El-Erian, glavni ekonomski savjetnik u Allianzu, putem e-pošte. “Vrlo malo klasa imovine je imuno na dvostruki udarac pogreške politike FED-a i neujednačenu tržišnu likvidnost.”

Tržišta ove godine određuju cijene u nekoliko četvrtina postotnih poena FED-ove referentne stope. Sama mogućnost pooštravanja FED-a potresla je tržišta obveznica, pa je stopa na 30-godišnju fiksnu hipoteku u petak na 3,95 posto s 3,27 posto na kraju prošle godine.

Pandemija je bila dobra za zvijezde internetskog doba.

Zarobljeni kod kuće, Amerikanci su kupovali na Amazonu, radili preko Zooma i zabavljali se igrajući video igrice i gledajući Netflix.

No, usred znakova da je varijanta omikrona dosegla vrhunac u većem dijelu zemlje, ogroman rast internetskih tvrtki u kojima su uživale tokom posljednje dvije godine se izjednačava. Granica visokog rasta koju su investitori postavili za tvrtke postala je teža za dosegnuti. Posljednjih dana nekoliko ih je uvelike palo, izbrisavši stotine milijardi dolara s berze.

Pad vrijednosti Facebooka uslijedio je nakon što je iznenadio investitore vijestima o svom prvom padu broja dnevnih korisnika i mračnom prognozom prihoda. Očekuje se da će ograničenja u pogledu načina na koji bi mogao pratiti korisnike na Apple iPhone uređajima u svrhu prikazivanja oglasa ove godine koštati Facebook 10 milijardi dolara.

Glavni financijski direktor David Wehner rekao je da je broj oglasa koje je mogao prikazati potrošačima pao za 6 posto u Sjevernoj Americi u odnosu na isto vrijeme prošle godine. Ciljana publika tvrtke provodi više vremena na aplikacijama poput TikToka, a manje na Instagramu i Facebooku.

"Facebook se upravo sada suočava s ovom savršenom olujom udaraca", rekao je Mark Mahaney, viši izvršni direktor u Evercore ISI.

Facebookovi problemi neće nestati uskoro. TikTok, s više od milijardu korisnika, postao je nezaobilazna online stanica. Američki tinejdžeri vjerojatnije će se prijaviti na uslugu društvenih mreža u kineskom vlasništvu nego na Facebookov Instagram i kažu da su videozapisi novije aplikacije smješniji i pristupačniji, prema studiji Forrester Research iz novembra 2021.

Druge tehnološke tvrtke pridonijele su rasprodaji dionica na berzi. Tvrtka za plaćanja PayPal zabilježila je u srijedu pad svojih dionica za 24 posto - što je najveći jednodnevni pad - nakon što je prijavila zaradu i rekla ulagačima da odustaje od plana za udvostručenje korisnika.

Audio tvrtka Spotify, koja se bori s krizom oko svog najvećeg podcastera Joea Rogana, također je rekla da će se rast usporiti. Njegove su dionice pale za 17 posto. Dionice Netflixa pale su za više od 30 posto u posljednjih mjesec dana nakon što su promašili predviđanja analitičara. Čelnici su okrivili povećanu konkurenciju od strane streaming servisa poput onih koje nude Apple i Disney.

Nije da su se investitori odrekli svih tehnoloških dionica. Ali umjesto da bacaju novac na cijeli sektor, oni postaju sve selektivniji.

Google, Amazon, Apple i Microsoft objavili su pozitivne rezultate i predviđaju nastavak rasta. Dok Facebook pati od Appleovih promjena u praćenju oglasa, Google ima koristi jer se oglašivači prebacuju na njegovo pretraživanje i YouTube poslovanje. Amazonov godišnji oglasni posao vrijedan 31 milijardu dolara porastao je za 30 posto u prošloj godini, a njegov posao s cloud computingom cvjeta.

"Ono što je fascinatno u ovoj sezoni zarada je da su najkvalitetnija velika tehnološka imena, Microsoft, Apple, Amazon i Google, uspjela unatoč svim strahovima", rekao je Mahaney.

Čak će se i dobre tvrtke suočiti s turbulentnim razdobljem.

Pooštravanje FED-a historijski je bila loša vijest za dionice, prema Morgan Stanleyju. Tokom ovog ciklusa, s povlačenjem FED-a s osiguravanjem sredstava za financijski sistem - ono što ulagači nazivaju likvidnošću - cijene dionica općenito će vjerovatno izgubiti tlo pod nogama, objavila je tvrtka u nedavnom istraživanju..

“Likvidnost je omogućila ljudima mnogo više špekulativnih opklada jer je sigurnosna mreža FED-a postojala”, rekla je Liz Young, voditeljica investicijske strategije u SoFi-ju. “Toga sada više nema.”

Ulagači preusmjeravaju svoje opklade na banke, proizvođače energije i proizvođače osnovnih proizvoda za potrošače, koji se hvale jakom trenutnom prodajom, umjesto nade u mogući budući rast.

FED je prije pokušao "odviknuti" ekonomiju od vanredne podrške, ali je pokleknuo pred tržišnim negodovanjem ili ekonomskom slabošću. Centralna banka je 2015. počela podizati svoju ključnu stopu s nule. Manje od četiri godine kasnije, kako je američki trgovinski rat s Kinom uzeo danak na rast, bila je prisiljena promijeniti kurs.

Razlika je ovaj put u tome što godišnja inflacija od 7 posto Powellu ne ostavlja drugog izbora nego izgurati do kraja, čak i ako investitori vrište, rekao je Ed Yardeni, istaknuti investicijski strateg iz Yardeni Researcha.

"Ovo je veliki zaokret", rekao je. "Za sve praktične svrhe, od 2008. imamo ultra-laku monetarnu politiku. Ovaj put neće odustati, bez obzira na sve."