Finci su neugodan rival za “Zmajeve”. Igrali smo osam puta i učinak je potpuno izjednačen

Nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine i Finska, koje će sutra u u Helsinkiju odigrati meč prvog kola Lige nacija, su do sada odigrale pet međusobnih susreta i skor je potpuno izjednačen.

Obje selekcije su ostvarile po dva trijumfa, a jedna utakmica je završena neriješenim rezultatom, uz gol-razliku od 8:8. Prvi međusobni susret odigran je 28. aprila 2004. godine u Zenici i bio je prijateljskog karaktera, objavio je Nogometni savez BIH.

Golom Zvjezdana Misimovića u 89. minutu naši "Zmajevi" su pobijedili rezultatom pod 1:0. Drugi duel dviju selekcija igran je u 8. juna 2019. godine na stadionu u Tampereu.

Bio je to duel trećeg kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2021, a okončan je pobjedom Finaca rezultatom 2:0.

Dvostruki strijelac bio je Teemu Pukki, koji je prvo pogodio u 56, a zatim i u 68. minuti susreta.

Treći meč između BiH i Finske odigran je 12. oktobra 2019. godine na stadionu Bilino Polje u Zenici. Utakmica je igrana u sedmom kolu istih kvalifikacija i pripala je "Zmajevima", rezultatom od 4:1.

Dvostruki strijelac za Bosnu i Hercegovinu bio je Miralem Pjanić, a po jedan pogodak postigli su Izet Hajrović i Armin Hodžić. Počasni gol za selekciju Finske postigao je Joel Pohjanpalo.

Uslijedili su ogledi u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru. Na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju 24. marta 2021. godine bilo je neriješeno (2:2).

Vodstvo Bosni i Hercegovini donio je Miralem Pjanić pogotkom u 55. minuti, nakon čega su domaći igrači preokrenuli rezultat i poveli golovima Teemu Pukkija u 58. i 77. minuti.

Konačan rezultat postavio je Miroslav Stevanović šest minuta prije kraja. Posljednji međusobni susret odigran je u Zenici 13. novembra 2021. godine, a Finska je pobijedila rezultatom od 3:1.

Finci su poveli golovima Marcusa Forssa u 29. i Robina Loda u 51. minutu, da bi nadu "Zmajevima" vratio Luka Menalo u 69. minuti. Konačan rezultat postavio je Daniel O'Shaughnessy u 73. minutu.