Francuzi zaustavili Dončića, Slovenija ostala bez zlata

Još jednu sjajnu utakmicu gledali smo na košarkaškom turniru Olimpijskih igara u Tokiju, a u drugom polufinalu je Francuska uspjela savladati Sloveniju sa 90:89!

Tako se Francuska plasirala u veliko finale, gdje je čeka borba s Amerikom za zlato, dok je prvi svoj poraz u dresu reprezentacije doživio Luka Dončić. Slovenija će se za treće mjesto boriti sa Australijom.

Slovenci su s Dončićem u ekipi bili na omjeru 17-0, ali danas je došlo vrijeme i za prvi poraz čudesnog Luke.

Ekipe su se smjenjivale u vodstvu na samom startu meča, da bi sredinom prve dionice Slovenija preuzela vodstvo, koje je sačuvala do odlaska na odmor.

Na poluvremenu je bilo 42:44, a proradio je šut Francuske na startu drugog poluvremena, pa je brzo ubacila tri trojke i prešla u vodstvo.

Ipak, uzvratila je Slovenija u posljednjoj dionici i na krilima Dončića i Tobeya stigla do preokreta. U posljednjih pet minuta se ušlo s poravnatim rezultatom od 78:78, Slovenija je trebala povesti, ali zbog diskutabilne sudijske odluke dosuđena im je i tehnička, što je Francuska iskoristila.

Tada je De Colo ubacio zlata vrijednu trojku za Trikolore i vratio im +4 (82:78). Ipak, potom je tehnička dosuđena i Francuzima, pa su se Slovenci uspjeli vratiti.

Veoma važna dva slobodna bacanja je na 1:20 do kraja meča promašio Rudy Gobert, ali nije to iskoristila Slovenija, pa u narednom napadu Franuska stiže do 90:85 trojkom Luwawu-Cabarrota.

Slovenija nije iskoristila naredni napad, ali potom veliku grešku pravi Fournier i dosuđen mu je faul u napadu. Potom sjajnu trojku ubacuje Prepelič i smanjuje na 90:89 na pola minute do kraja.

De Colo je promašio u narednom napadu, Slovenci su imali akciju za veliko finale, ali nevjerovatni Batum je blokirao Prepeliča na polaganju i tako je odveo Francusku u finale! Završilo je 90:89.

Olimpijske igre, polufinale:

Francuska – Slovenija 90:89 (27:29, 15:15, 29:21, 19:24)

Kod Francuske je s 25 poena najefikasniji bio Nando De Colo, koji je imao i 7 skokova, a 23 poena je ubacio Evan Fournier.

Briljirao je u odbrani Rudy Gobert. Sjajni centar Francuza je meč završio s 9 poena, 15 skokova i 4 blokade.

Slovence je predvodio Mike Tobey sa 23 poena, Dončić je imao 16 koševa uz nestvarnih 18 asistencija, a 14 poena je ubacio Jaka Blažić.