Životni stil

Frižider je ovih dana važan. Uputa šta i kako čuvati u njemu

Frižider je ponajprije namijenjen namirnicama koje su spremne za svakodnevnu upotrebu ili  zapakirane u kutije, a morate ih upotrijebiti za nekoliko dana. Toliko ga često otvaramo da vjerujemo da ne treba uputstvo šta se sve u njemu može čuvati. Ipak, ovih dana je važno da pazite na sve.

  • U frižideru ne držite hljeb, ne vole ga ni pardajz, kao luk, bijeli luk, a pogotovo ne banane ili limun.
  • Svu hranu, ili ostatke od ručka, pakirajte u za to predviđene kutije (bolje su staklene od plastičnih) i redovno održavajte čistoću – radi zdravlja, ali i zbog mirisa koje može poprimiti frižider.
  • Povrće uvijek držite u za to predviđenim ladicama na dnu frižideru. Vodite računa o tome da je u frižideru najviša temperatura pri njegovom vrhu, a najniža na dnu, jer je hladan zrak teži od toplog pa se više zadržava u donjim dijelovima. Prema tome, na donju ladicu stavljajte lako pokvarljivu hranu, a na gornjima držite ostatke hrane u teglama, pripravke, umake, majoneze...
  • Mliječnim proizvodima također je mjesto u frižideru, osim još neotvorenom trajnom mlijeku i tvrdim sirevima.
  • Polutrajne mesne proizvode poput hrenovki i narezaka treba čuvati na hladnom, za razliku od suhih kobasica, slanine, pršuta...
  • Svježa jaja, koja se inače pogrešno smatraju lako pokvarljivom namirnicom, u frižideru mogu stajati i po mjesec.
  • Skuhate li prevelike količine tjestenine, u ostatak dodajte malo ulja ili maslaca (da se ne zalijepi), pa je stavite u posudu i u frižider. Tako može stajati dva do tri dana. Ako je kuhanu ne namjeravate odmah potrošiti, stavite je u vrećicu, spljoštite vrećicu i pospremite u zamrzivač. Od tako zamrznute tjestenine možete pripremiti, naprimjer složenac (s umakom od rajčice ili ostacima mesa od jučer).
  • Ako za pripremu variva ili nekog drugog jela niste upotrijebili cijelu količinu suhih grahorica koje ste prethodno namočili, pospremite ih tako natopljene u posudice i držite u frižideru nekoliko dana. Ili ih jednostavno ocijedite i pospremite u vrećice pa u duboko zamrzavanje. I tu vrijedi: jednom zamrznuti pa odmrznuti proizvod ne smijete ponovno zamrzavati!
  • Jednom otvorenu konzervu ili teglu morate potrošiti ili držati u hladnjaku. Ako se radi o konzervi, bilo bi bolje hranu premjestiti u staklenu ili plastičnu posudu s poklopcem. Tako pospremljene u frižideru mogu stajati dva do tri dana.