Vijesti

Gasi se Fabrika duhana Sarajevo: 150 radnika ostaje bez hljeba u rukama

Proteklih nekoliko mjeseci često smo mogli čuti kako se gase fabrike i kompanije širom naše zemlje. Jedno je sigurno, da bi to morala da bude jasno poruka svim političkim akterima BiH da je vrijem da usklade svoje aktivnosti za podršku ekonomiji, a smanje trenutnu retoriku.

Na spisku fabrika koje su zaključale svoja vrata uskoro bi se mogla naći i Fabrika duhana Sarajevo (FDS), nakon više od stotinu godinu postojanja.

Ona je osnovana davne 1880. godine, a uskoro bi se mogao naći katanac na vratima. Ko je kriv?

Vijest o zatvaranju FDS za Raport je kazao Muhamed Avdagić, predsjednik Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji (PPDIVUT) Bosne i Hercegovine.

Naime, kako nam je kazao 31. marta, prema njegovim informacijama fabrika trebala biti zatvorena. Za Raport je pojasnio da uskoro pokreću proces likvidacije ove firme, te da će oko 150 radnika ostati bez "hljeba u rukama".

"Radnici svaki dan dolaze u Sindikat, jer je i određeni broj radnika upravo član ovog Sindikata. Pojedini radnici su pokrenuli i tužbu na sudu po pitanju zaštite prava i interesa radnika. Oni imaju povrijeđena prava, nekada su dobili otkaze i sada traže naknade. Također, pojedini radnici su mi rekli da je nadzorni odbor FDS donio odluku da se 31. marta zatvra i da prestaje sa radom. Svi radnici će dobiti otkaz, osim njih pet do šest koji će ostati da okončaju postupak likvidacije. Dakle, firma će biti ugašena metodom likvidacije, što znači bit će potpuno izbrisana iz registra", pojasnio nam je Avdagić.

Kazao je da je niz brdo sve krenulo od 2016. godine kada je Vlada Federacije BiH prodala svoj udio od 39,9 posto austrijskoj kompaniji CID Adriatic Investments GmbH koja je djelovala u saradnji sa gigantom duhanske industrije British American Tobacco (BAT).

"Proizvodnja prestaje krajem marta, skoro svi dobivaju otkaz i dobit će naknade. Moram da kažem, da tamo postoji i drugi "žuti" sindikat, koji je formirao tadašnji direktor fabrike Dino Mulaosmanović. Oni su kumovali sve vrijeme u ovoj politici koja vođena u pravcu gašenja fabrike. Mi smo se uprostavljali takvoj jednoj politici. Javno sam ukazao da politika koja je počela da se kreira da će završiti i kao što je bilo i sa Fabrikom duhana u Mostaru. Žao mi je što sam bio upravu. Svjedoci smo određenih odluka i ukoliko se oni budu do kraja proveli jedna od strateških kompanija će biti ugašena. Naš cilj je bio da sačuvamo primarno proizvodnju", kazao je Avdagić.

Nažalost, veliki broj porodica će ispaštati, a nekada su se kako kaže veliki broj njih hranilo upravo iz ove fabrike.

"Čudno je da nije bilo dovoljno sluha u svim vladama Federacije, pogotovo nakon smrti Šefika Loje. Niti jedna Vlada ne može da izbjegne odgovornost za gašenje fabrike koja je toliko godina postojala. Sada je direktor Mustafa Bibić, a Mualosmanović je sada na čelu te formirane kompanije. Oni nemaju više uopšte svoje cigare, brend je prodat", kazao je Avdagić za Raport.

Kontaktirali smo i direktora, međutim on nije odgovarao na naše pozive.