Gavi poput Pelea. Evo koje je sve rekorde večeras potukla “Furija”

Pobjeda Španije nad Kostarikom (7:0) njihova je najveća od kada se igra Svjetsko prvenstvo, a mladi reprezentativac "Furije" Gavi ušao je u historiju.

Ovo je bila i najuvjerljivija pobjeda jedne selekcije na Mundijalu otkako je Portugal pobijedio Sjevernu Koreju istim rezultatom 2010. godine, prenosi Sky News.

Evo koji su sve rekordi pali večeras na stadionu Al Al Thumama u katarskoj Dohi:

Svjetsko prvenstvo: Najveći poraz Kostarike

● Ovo je najveći poraz Kostarike na Svjetskom prvenstvu. Večeras su primili jednako golova kao u prethodnih osam utakmica u ovom takmičenju.

● Španija je postigla tri gola u prvom poluvremenu utakmice Svjetskog prvenstva tek drugi put u svojoj historiji. Tu su uradili protiv Brazila 1934.

Španija je vodila 3:0 nakon 29 minuta protiv Brazila, u usporedbi s 3:0 za 31 minutu večeras protiv Kostarike.

● Ferran Torres je treći španski igrač koji je postigao gol na svom debiju na Svjetskom prvenstvu. To su prethodno uradili Davida Villa protiv Ukrajine 2006. i Josea Iraragorrija Eala protiv Brazila 1934.

Sveukupno, direktno je učestvovao u 16 golova u 32 nastupa za reprezentaciju (15 golova, 1 asistencija).

Dostigli cifru od 100 golova

● Marco Asensio postao je 50. igrač koji je postigao gol za Španiju na Svjetskom prvenstvu (isključujući autogolove).

Asensio je zabio tek drugi pogodak za Španiju u 32 utakmice. Prekinuo niz od 14 mečeva bez golova.

● Dani Olmo postigao je 100. gol Španije na Svjetskom prvenstvu. To je šesta selekcija koja je postigla 100 golova u historiji Mundijala nakon Argentine, Brazila, Francuske, Njemačke i Italije.

● Sa 18 godina i 110 dana, Španac Gavi bio je najmlađi igrač koji je zabio na Svjetskom prvenstvu od Pelea za Brazil protiv Švedske u finalu 1958. godine (17 godina i 249 dana).

● I Španijaa i Kostarika koristile su svoje najmlađe igrače u utakmici Svjetskog prvenstva, Gavija (18 godina, 110 dana) i Jewisona Bennettea (18 godina, 161 dan).