Vijesti

Ko to štedi u BiH, jednoj od najsiromašnijih zemalja u Evropi?

Prosječna neto plaća novčanice konvertibilne marke

Prema podacima Centralne banke BiH ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka na kraju septembra ove godine iznosili su 14,5 milijardi maraka, što je do sada najviši zabilježeni nivo. Ko to štedi u BiH, jednoj od najsiromašnijih zemalja u Evropi?

Depoziti stanovništva imaju najveće učešće u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka u BiH, preko 50%,i predstavljaju važnu osnovu finansiranja i funkcionisanja banaka, tvrdi guverner Centralne banke Senad Softić.

Ekonomisti smatraju da je rast depozita rezultat straha stanovništva, ali i investitora. Ekonomista Svetlana Cenić ističe da je loše što investitori ne ulažu novac u BiH, već štede, jer nemaju povjerenje u institucije, piše BN.

Paradoks je da se u zemlji u kojoj žive siromašni građani, povećavaju depoziti u bankama. Pitali smo građane da li imaju štedne uloge u bankama ili tzv.kućni štek. Odgovori su mahom, da nemaju šta ni uštediti, jer su primanja minimalna, pa jedna krpe kraj s krajem. 

Pa odkud onda toliki novac kod banaka, ko štedi?

Evidentno je da raste raslojavanje građana, tvrdi ekonomsta Svetlana Cenić i dodaje da dok jedni štede, drugi se zadužuju da bi preživjeli.

Postoje i oni kojima crni dani, bar finansijski nikada neće doći, jer su ogroman novac izvukli iz BiH. Niko ne zna, koliko je novca na računima van BiH, a koliko je uloženo u nekretnine u inostrastvu.

Koliko ko ima novca u inostranstvu, ali i u BiH vjerovatno nikada nećemo saznati jer su to,po zakonu, povjerljivi podaci. Do njih se jedinio može doći na osnovu sudskog naloga, ali za tako nešto potrebno je pokrenuti istražne postupke za utvrđivanje porijekla novca i imovine.