Jedna od centralnih tema redovnog mjesečnog sastanka ministra zdravstva Kantona Sarajevo Enisa Hasanovića sa direktorima javnih zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo bila je i nova lista lijekova, koja je znatno proširena i omogućava neuporedivo veći izbor kvalitetnih lijekova za pacijente i doktore koji ih propisuju. Izrađene su i smjernice za propisivanje koje služe zaštiti sigurnosti pacijenata, sprječavanju zloupotrebe te racionalnom korištenju lijekova.
"Sve smjernice su razmatrane na Komisiji za lijekove, gdje su bili uključeni i specijalisti kliničke farmakologije, endokrinolozi i specijaliste porodične medicine. Nakon određenih primjedbi i sugestija neke greške su ispravljene, a članovi Komisije su imali više sastanaka s različitim specijalistima različitih nivoa zdravstvene zaštite. Planirani su i sastanci sa udruženjem doktora porodične medicine i ostalim specijalnostima. Sve sugestije će biti zajedno razmotrene i naći ćemo najbolje rješenje u interesu pacijenata i doktora koji propisuju terapiju. Lista nudi ogromne benefite prije svega pacijentima, ali i doktorima i mi smo posvećeni tome da je i dalje unaprjeđujemo kroz smjernice i uputstva za primjenu, ali i kroz saradnju sa svim akterima uključenima u proces", istakao je ministar Hasanović.
Tokom sastanka, puno pažnje posvećeno je razgovoru o unaprjeđenju sistema naručivanja i elektronskih uputnica koji je trenutno previše kompliciran, i za pacijente i za medicinski kadar.
"Potrebno je pojednostaviti proceduru, da bi se smanjile gužve u svim ustanovama. Elektronski sistem u zdravstvu mora služiti za unaprjeđenje usluge i pojednostavljivanje procesa, a ne da usporava rad medicinskog osoblja i produžava čekanje pacijenata na uslugu", navodi se.
Svi prisutni su saglasni da pacijenti moraju imati uvid u svoje nalaze jer to smanjuje potrebu odlaska u zdravstvenu ustanovu po nalaz, ali i potrebu da zdravstveno osoblje printa nalaze i izdaje pacijentima da bi ih odnijeli nekome kome su upućeni ili koga žele konsultirati.
Naglašeno je i da Zavod zdravstvenog osiguranja KS treba pronaći najbolju mogućnost da, u okviru svog elektronskog sistema upravljanja zdravstvenim podacima, obezbijedi tu mogućnost za osiguranike KS.
Obaveza je medicinskog osoblja da informira pacijente o mogućnostima da dobiju uslugu u dogovorenim zdravstvenim ustanovama za deficitarne usluge, ako nisu dobili termin za pregled unutar 90 dana za te usluge s liste.
"Pacijenti često nisu informirani o mogućnosti da to urade i privatno, na teret ZZO KS u određenim ustanovama. Ovako se nudi alternativa i skraćuje nepotrebno čekanje", navodi se.
Svi nivoi zdravstvene zaštite moraju raditi u sinergiji kako bi se smanjilo opterećenje na pojedine odjele kao što je pedijatrija, a istovremeno se osigurala dostupnost usluga za sve građane. Zbog opterećenja pedijatrijskih službi dogovoren je sastanak s pedijatrima sva tri nivoa zdravstvene zaštite, u narednih 15 dana.
Dnevna bolnica, koja djeluje u okviru Opće bolnice "Prim.dr.Abdulah Nakaš", bit će uključena u davanje terapija pacijentima sa ampularne liste lijekova, za listu ampularnih lijekova koji se mogu davati samo u ustanovama sekundarnog i tercijarnog nivoa - ukupno 22 ampularna lijeka. Ostale ampularne lijekove pacijenti će moći primati u domovima zdravlja na primarnom nivou bliže mjestu stanovanja.
Javne ustanove Dom zdravlja i Hitna pomoć KS trebaju da osiguraju sanitetski prijevoz pacijentima koji su u potrebi za tim i u skladu sa svojim radnim vremenom, kapacitetima i mogućnostima. Dogovoreno je da će biti organiziran zajednički sastanak o toj temi i donesen protokol za postupanje.
Razgovarano je i o nedostatku reagenasa u domovima zdravlja, što može direktno ugroziti kvalitetu dijagnostike i liječenja pacijenata.
"Ako testovi ne mogu biti obavljeni na vrijeme zbog tenderskih procedura to može dovesti do kašnjenja u postavljanju dijagnoza i započinjanja odgovarajuće terapije što ima ozbiljne posljedice po zdravlje stanovništva. Sve ustanove imaju sredstva doznačena od ZZO KS za obezbjeđenje svih uslova za rad i direktori su dužni osigurati lijekove, reagense i ostali medicinski materijal. Direktori Opće bolnice Sarajevo i Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu su izrazili spremnost da ponovo pomognu JU Dom zdravlja KS za prevazilaženje trenutne situacije", naglasio je ministar Hasanović.
Još jednom je naglašen zahtjev ministra Hasanovića za zapošljavanje svih ljekara koji su trenutno bez posla.
"Sve ustanove trebaju ubrzati proces prijema medicinskog kadra svih profila kao i postupke dodjele obezbjeđenih specijalizacija i subspecijalizacija. Osim što bi povećali broj medicinskog osoblja, omogućili bi bržu uslugu, smanjenje vremena čekanja i olakšanje postojećem kadru koji trenutno radi pod velikim opterećenjem", naglasio je ministar Hasanović.
Sastanku je prisustvovao i direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja KS Muamer Kosovac, saopćila je Služba za protokol i press KS.