Nauka

Historijski događaj: NASA lansirala letjelicu. Cilj je nakon 50 godina poslati ljude na Mjesec

NASA (Američka agencija za svemirska istraživanja) iz svemirskog centra Kennedy u Cape Canaveralu (Florida) nakon nekoliko odgoda lansirala je svemirsku letjelicu Orion.

Kako prenosi Sky News, historijski program ima za cilj poslati ljude natrag na mjesečevu površinu prvi put u 50 godina.

Najsnažnija "mašina" koja je odletjela u svemir

Svemirsku letjelicu Orion nosi raketa Space Launch System. To je najsnažnija "mašina" koja je ikada odletjela u svemir.

Ovaj put nema ljudi na Orionu u misiji nazvanoj Artemis. No, misija će otvoriti put za misije Artemisa 2 i 3 s posadom u sljedećih nekoliko godina.

Misija Artemis 1 znači let kapsule Orion oko Mjeseca bez posade. Artemis 2 uključivala ljudsku posadu. Treća faza bila bi slijetanje astronauta na Mjesec. Dugoročni plan je putovanje na Mars.

Neki od najvećih svemirskih entuzijasta okupili su se kako bi gledali lansiranje u svemirskom centru Kennedy na Floridi.

Ali čak i oni Floriđani koji nisu "kampirali" u svemirskom centru imali su izvrstan pogled na polijetanje rakete.

Jarko svjetlo iz oblaka raketnih pojačivača i motora moglo se vidjeti do 70 sekundi nakon lansiranja. Čak s juga, kao što je grad Miami, i daleko na sjeveru poput mjesta Savannah.

Prvi veliki korak

Prvi veliki korak je prolazak kroz "max Q" oko 69 sekundi nakon lansiranja. To je vrijeme kada se na raketu vrijednu više milijardi dolara stavlja najveća sila.

"U ime svih muškaraca i žena širom naše velike nacije koji su radili na spajanju ovog hardvera, kako bi ovaj dan bio moguć, i u ime generacije Artemis, ovo je za vas.

U ovom trenutku, dajem vam naredbu: "Kreni" da nastavite brojanje i lansirate Artemis 1", rekao je prilikom lansiranja direktor Charlie Blackwell-Thompson.

NASA je prethodno, u augustu i septembru, dva puta odustala od lansiranja rakete Artemis 1. Došlo je do nepredviđenog curenja vodonika.

Inženjeri su preporučili direktoru lansiranja da planirano polijetanje ne bi trebalo da se odvija.

“Tokom punjenja misije Artemis 1 došlo je do curenja na strani napajanja brzog rastavljača od osam inča prilikom pokušaja prebacivanja goriva u raketu. Dosadašnji pokušaji da se to popravi su bili neuspješni”, saopćeno je tada.

Program Artemis planira da pošalje ljude nazad na površinu Mjeseca više od 50 godina nakon posljednje misije Apollo. NASA želi tamo uspostaviti bazu jer cilja na slanje ljudske posade na Mars.