Svijet

Horor izvještaj iz Kine: Niču logori za milion ljudi, uglavnom muslimane Ujgure. Metode mučenja su jezive

Konačno su otkriveni kineski pritvorski kapaciteti. Požele li, bez problema u svoje kampove i zatvore mogu smjestiti čak milion ljudi, javlja BuzzFeed čiji su novinari napravili opsežno istraživanje i analizirali čak 347 jedinica u kojima se u Kini zadržavaju oni koji su se ogriješili o zakon. Jedinice se nalaze uglavnom u Xinjiangu, a sve do sada njihovo postojanje bilo je prilično tajno.

Neke ranije procjene, utemeljene na tri godine starim podacima koji su iz vlade procurili u javnost, kažu da je u proteklih pet godina Kina zatočila milion muslimana, a nepoznato je koliko ih je pušteno na slobodu. No, najnovije istraživanje pokazuje da je Kina izgradila zatvorske objekte koji bi samo u Xinjiangu mogli primiti više od milion osoba.

To je, statistički gledano, dovoljno za jednog od 25 stanovnika Xinjianga. Usporedbe radi, zatvorski kapacitet je sedam puta veći nego u SAD-u, zemlji koja službeno ima najveću stopu zatvorenika na broj stanovnika. A čak su i te brojke vjerovatno pogrešne, odnosno zatvorenih je mnogo više, jer postoje svjedočanstva zatvorenika koji tvrde da su se "gušili" u gužvi u zatvorskim jedinicama koje su bile znatno popunjenije no što je predviđeno.

BuzzFeed News već godinu dana otkriva kineske zatvorske kampove, koji su prvenstveno namijenjeni provedbi drakonske kampanje nadzora, prisilnog rada i represije prema Ujgurima, Kazacima i drugim pripadnicima nacionalnih manjina islamske vjere. Nova analiza daje vrlo jasnu sliku o razmjerima tog pothvata. Navodi se kako su kineski pokušaji da zatvore manjine najveći ciljani napad na jednu vjersku skupinu od Drugog svjetskog rata i nacističkih koncentracijskih logora.

Kineski ministar vanjskih poslova nije htio odgovoriti na niz novinarskih pitanja na ovu temu, no ranije je procjene o milion zatvorenih muslimana nazvao "bezočnom laži". Rekao je da su ovi kampovi, a ustvari logori, zapravo obrazovni i odgojni centri. Kako su vlasti službeno kazale, riječ je o odgojnim ustanovama u kojima će biti "preodgajani oni koji su skloni terorizmu, nasilju i vjerskom ekstremizmu".

Kineska kampanja protiv muslimana u Xinjiangu započela je još 2016., kada su škole i druge javne zgrade pretvorene u detencijske centre. Nije trebalo dugo da to preraste u sofisticiranu mrežu kampova i novoizgrađenih zatvora koji se nalaze u svakom kutku Xinjianga, regije veličine Aljaske.

Portal navodi i kako je zanimljiva lokacija zatvorskih kampova. Raspoređeni su širom regije tako da svaka općina ili prefektura ima jedan ili dva kampa.

Njihovi novinari analizirali su satelitske slike, dokumente i svjedočanstva zatvorenika te su najprije došli do spoznaje da je takvih logora u Kini 268, no naknadne provjere pokazale su da su brojke još strašnije jer je otkriveno još najmanje 79 logora. Svi su građeni po sličnom modelu. Ćelije su dizajnirane za prihvat između osam i 16 osoba, a gradnja kampa, prema dokumentima koji su dospjeli u javnost, obično traje oko četiri do šest mjeseci. Kampovi su opasani bodljikavom žicom, a u svakom su ćelije za ispitivanje te sobe za zatvorenike.

Bivši zatvorenici novinarima su se požalili na stravične uvjete koji vladaju u logorima. Tako se u ćelijama namijenjenim četvorici nalazi i po deset ljudi. Neki su ispričali da je, zbog manjka kreveta, zatvorska vlast uvela spavanje na smjene. Vlasti drže u tajnosti podatak koliko je ljudi tačno zatvoreno u logorima u Xinjiangu, no vjeruje se da se radi o oko milion osoba. Izvješća ukazuju i da Kina gradi nove logore, odnosno, gradi se sasvim novi kompleks, a u četiri traju radovi na dograđivanju kako bi imali više ćelija.

Satelitske snimke pokazuju kako su prvi kampovi građeni u gradovima Kashgar, Hotan i Aksu, u srcu Xinjianga. No, uskoro su se proširili diljem regije. Brzina gradnje logora šokirala je stanovnike.

Jedan od pritvorenika je i Imin, čiji je krimen bio jedino to što je Ujgur i musliman. Ispričao je da je u logoru svjedočio strašnim scenama. U prenatrpanom kampu dan je počinjao pjesmom, zatvorenici su morali pjevati patriotske pjesme poput "Bez Komunističke partije nema Nove Kine". Osim Ujgura, u kampu su bili i Han Kinezi, optuženi za nasilje ili novčane prevare. Pitao se zašto je on ovdje jer nije počinio nikakav zločin. Na ispitivanju su ga pitali je li koristio Twitter ili YouTube, rekao je da nije. Nakon 43 dana je oslobođen, a policija mu je dala zapisnik u kojem stoji da je bio pritvoren zbog ugrožavanja nacionalne sigurnosti, no nikakva optužnica protiv njega kasnije nije podignuta. Ipak, nije htio riskirati pa je sa suprugom i malim djetetom izbjegao u Tursku.

Kad se vratio u Kinu, ostao je šokiran vidjevši desetke barikada i gomilu policije na ulicama. Poznanik koji radi u policiji rekao je da nije dobro što se vratio jer je na vladinoj "crnoj listi" zato što je živio u Turskoj, pa se privremeno smjestio kod rođaka kako bi se pritajio. No, ubrzo je shvatio da je to nemoguća misija.

"Gdje god da se nalaziš, u automobilu ili autobusu, moraš proći policijske kontrolne točke. Samo Ujgure traže da izađu iz vozila, pregledavaju im dokumente i pretražuju ih. Nisam mogao čak ni otići kupiti litru mlijeka bez da mi pregledavaju dokumente", prisjeća se Imin za BuzzFeed.

Ponovno je pritvoren 2017. i poslan u logor u Korli, namijenjen smještaju najviše 200 osoba. Uvjeti su bili mnogo lošiji. Ćelije su bile pretrpane isključivo muslimanima, a tuširanje se nije često dozvoljavalo pa su čak i čuvari, kada bi ulazili u kompleks, držali majice preko nosa zbog stravičnog smrada koji se širio. Bilo je i strašno hladno, a jedino "grijanje" koje su zatvorenici imali jest kanta s vrućom vodom koju su dobili kako bi iznad nje zagrijali ruke ili je naizmjence držali u krilu.

Taj je logor srušen, ali satelitske snimke pokazuju kako je na njegovom mjestu nastao novi zatvorski kamp koji ima mjesta za više od sedam hiljada ljudi.

Zaključno, sve je više dokaza kako Kina ozbiljno jača svoje zatvorske kapacitete, no najviše zabrinjava što bi se moglo raditi i logorima za one koji su "pogrešne" vjere.