BHDoktor

Hrana nije jedini krivac: Neočekivani razlozi zbog kojih možda imate višak kilograma

Debljanje u većini slučajeva ima prilično jednostavno objašnjenje - u organizam unosite previše kalorija iz hrane i pića te vam je smanjena tjelesna aktivnost u odnosu na prijašnju razinu, što rezultira kalorijskim suficitom i slijedom toga povećanjem tjelesne težine.

Za optimalnu tjelesnu težinu najvažniji je pravilan omjer unosa hrane i potrošnje energije, ali ako sve radimo kao inače, zdravo se hranimo i redovito treniramo, a kilogrami se i dalje nakupljaju, onda bi se razlog neobjašnjenog debljanja mogao skrivati negdje drugo.

Određeni lijekovi
Različiti lijekovi koje koristite mogu uzrokovati nagli porast težine. Kontracepcijske pilule, steroidi, beta-blokatori ili lijekovi za migrenu mogu izazvati debljanje. Naime, djeluju tako da povećavaju apetit i usporavaju metabolizam, što je doslovno glavni razlog dobivanja kilograma bez da se prejedate ili radite bilo kakvu drugu pogrešku.

Ako primijetite da na vašu težinu utječe lijek koji uzimate, nutricionisti savjetuju da zatražite od doktora da vam prepiše drugu vrstu lijeka bez takvih nuspojava, dakako, ako je to moguće.

Menopauza
Tokom menopauze kod gotovo svih žena dolazi do usporavanja metabolizma, depresivnije su, imaju lošiji san, a povećava se i njihov apetit. Hormon estrogen, koji služi i za održavanje optimalne tjelesne težine, polako nestaje pa se kilogrami počinju brže nakupljati, objašnjavaju doktori. Ženama u menopauzi zato se preporučuje posebnu pažnju posvetiti zdravoj prehrani i redovnoj tjelovježbi.

Nedostatak vitamina ili minerala
Još jedan neočekivani uzrok dobivanja na težini mogao bi biti nedostatak vitamina ili minerala u organizmu. Naime, manjak vitamina D, magnezija i željeza može ugroziti imunitet i utjecati na razinu energije, a samim time i na vaše aktivnosti.

Ako nemate energije za zdrav životni stil i tjelovježbu, suvišni kilogrami lakše će se nakupljati, a stručnjaci savjetuju da ako sumnjate u nedostatak vitamina ili minerala u organizmu, ne bi bilo loše provjeriti njihove razine u krvi.

Problemi sa spavanjem
Mislimo da ne trebamo posebno naglašavati koliko je kvalitetan san važan i za psihičko i za fizičko zdravlje. Preporučenu količinu sna od osam sati tokom noći mnogi ne uspiju zadovoljiti, a dugotrajni manjak sna dokazano ima niz štetnih posljedica na ljudsko zdravlje.

Mnoge studije došle su do rezultata koji pokazuju da manjak sna utječe na povećanje udjela tjelesne masti, povećan rizik od pretilosti te na uspješnost mršavljenja, čak i ako kontrolirate unos kalorija.

Depresija
Ako uzimate antidepresive, znate da oni mogu uzrokovati nagli porast težine, a ako ih ne uzimate, ali ste depresivni, trebali biste znati kako postoje dokazi da depresivno stanje može potaknuti debljanje. Naime, istraživanje iz 2010. godine za časopis American Journal of Public Health otkrilo je da tužne i usamljene osobe lakše dobivaju suvišne kilograme od onih koji se osjećaju dobro. Osim toga, rezultati su pokazali da depresivne osobe u prosjeku jedu masniju i kaloričniju hranu te često preskaču fizičku aktivnost.

Različite bolesti
Nekontrolirano debljanje bez nekih očitih razloga može biti znak ozbiljnih oboljenja. Naime, postoji velik broj bolesti koje uzrokuju naglo debljanje pa tako ciste na jajnicima mogu uzrokovati da žene dobiju i do 15 kilograma u iznimno kratkom periodu. Problemi s jetrom, bubrezima, srcem i štitnjačom također mogu biti povezani s debljanjem, a promjene u težini često doživljavaju i žene koje se liječe od raka dojke.