skandal u eu

Huaweijev skandal s podmićivanjem potresa Evropski parlament

Vlasti su u četvrtak izvršile racije na više od 20 adresa i zapečatile dvije kancelarije u Evropskom parlamentu u sklopu sveobuhvatne istrage o podmićivanju povezanoj s lobističkim aktivnostima kineskog tehnološkog giganta Huaweija u Evropi.

Vlasti "vode istragu na osnovu preliminarnih optužbi za aktivnu korupciju, falsifikovanje dokumenata i pranje novca u Evropskom parlamentu", rekao je portparol belgijskog tužilaštva. Kasnije je dodao da se "navodno podmićivanje" odnosi na korist za kineski Huawei.

Policija je izvršila pretrese na 21 lokaciji u Briselu, Flandriji, Valoniji i Portugalu, pri čemu je nekoliko osoba uhapšeno, saopštili su tužioci.

Evropski parlament već je pod intenzivnom kontrolom zbog uticaja stranih država na donošenje odluka u EU, posebno nakon skandala "Qatargate" koji je izbio u decembru 2022. godine, kada je Katar bio optužen za pokušaj uticanja na Brisel i Evropski parlament putem mita i poklona posredstvom raznih organizacija.

Prema saznanjima POLITICO-a, u četvrtak su zapečaćene dvije kancelarije u Evropskom parlamentu. Jedna je pripadala Adamu Mouchtaru, dugogodišnjem zvaničniku i trenutnom asistentu novoizabranog europarlamentarca Nikole Minčeva. Mouchtar je također bio suosnivač grupe EU40, čija je predsjednica bila grčka političarka Eva Kaili – ključna figura u korupcijskom skandalu "Qatargate".

Mouchtar je potvrdio za POLITICO da je njegova kancelarija zapečaćena, ali je negirao bilo kakvu umiješanost u nezakonite aktivnosti.

Druga zapečaćena kancelarija pripadala je asistentima dugogodišnjeg italijanskog konzervativnog europarlamentarca Fulvija Martusciella i njegovog stranačkog kolege Marca Falconea, prema javnim podacima Parlamenta i trojici zaposlenih u instituciji. Nije jasno koji od asistenata i poslanika je tačno obuhvaćen istragom.

Martusciello, Falcone i njihovi asistenti nisu odmah odgovorili na upit POLITICO-a za komentar.

Nova istraga fokusira se na Huawei, kineski tehnološki gigant koji je nekada bio moćna lobistička sila u Evropi, ali je posljednjih godina doživio niz neuspjeha zbog sigurnosnih rizika povezanih s njegovim vezama s kineskom vladom.

Holandski istraživački portal Follow the Money i belgijski mediji Le Soir i Knack prvi su izvijestili da tužioci istražuju nepravilnosti povezane s Huaweijem.

Dvije osobe koje rade u zgradi glavne lobističke kancelarije Huaweija za EU u Briselu izjavile su za POLITICO da su u četvrtak ujutro vidjele kako policajci ulaze u prostorije i da su se još uvijek nalazili tamo u podne.

Belgijsko javno tužilaštvo navelo je u saopštenju da su se navodne nezakonite aktivnosti odvijale "redovno i vrlo diskretno od 2021. godine do danas, pod krinkom komercijalnog lobiranja".

Istraga uključuje slučajeve "novčane naknade za zauzimanje političkih stavova, prekomjerne poklone poput obroka i putnih troškova te redovne pozive na fudbalske utakmice... s ciljem promovisanja isključivo privatnih komercijalnih interesa u okviru političkih odluka", navodi se u saopštenju.

Istražitelji prate oko 15 bivših i sadašnjih europarlamentaraca, izvijestili su Follow the Money, Le Soir i Knack.

U četvrtak popodne tužilaštvo je saopštilo da je "zatraženo da se postave pečati na prostorije Evropskog parlamenta, konkretno na kancelarije dodijeljene dvojici parlamentarnih asistenata koji su navodno umiješani".

Portparol Evropskog parlamenta izjavio je u četvrtak popodne: "Primili smo zahtjev za saradnju od belgijskih vlasti kako bismo pomogli istrazi, što će Parlament bez odlaganja ispuniti."

Victor Negrescu, potpredsjednik Parlamenta zadužen za transparentnost i borbu protiv korupcije, rekao je da su optužbe "duboko zabrinjavajuće", dodajući: "Ne možemo dopustiti da osobe pod optužbama budu te koje utiču na odluke i pišu evropske zakone."

Portparol Huaweija izjavio je: "Huawei ove optužbe shvata ozbiljno i hitno će komunicirati s istragom kako bi dodatno razumio situaciju. Huawei ima politiku nulte tolerancije prema korupciji i drugim nezakonitim radnjama i predan je poštivanju svih važećih zakona i propisa u svakom trenutku."

Fokus na Huawei

POLITICO je 2023. izvijestio da belgijska obavještajna služba pomno prati aktivnosti kineskog tehnološkog giganta, prema povjerljivim dokumentima u koje je imao uvid POLITICO i troje upućenih izvora.

Dokumenti i izvori otkrivaju da je belgijska Državna sigurnosna služba tražila razgovore s bivšim zaposlenicima lobističke kancelarije Huaweija u srcu evropskog kvarta u Briselu, u okviru obavještajnog rada na ispitivanju kako Kina može koristiti nestalne aktere – uključujući visoke lobiste u Huawei-ovom briselskom uredu – za unapređenje interesa kineske države i vladajuće Komunističke partije u Evropi.

Belgijske sigurnosne službe zadužene su za nadgledanje operacija koje vode strani akteri oko institucija EU.

Belgijsko federalno tužilaštvo u četvrtak ujutro saopštilo je da su "krivična djela navodno počinjena od strane kriminalne organizacije" s ciljem promovisanja "isključivo privatnih komercijalnih interesa u kontekstu političkih odluka".

Jedan bivši lobista koji je radio za Huawei u Evropi rekao je u odgovoru na najnovija dešavanja: "Bili smo pod ogromnim pritiskom da se obratimo zakonodavcima, posebno iz SAD-a. Bilo je vrlo teško sastati se s dužnosnicima jer je Huawei bio persona non grata."

POLITICO je 2023. izvijestio da je viši lobista Huaweija 2020. godine pozvao bivšeg evropskog komesara za unutrašnje tržište Thierryja Bretona na njegov privatni mobilni broj, u telefonskom pozivu koji je "zgrozio" komesara i rezultirao formalnim pismom izvinjenja koje je predsjedavajući Huaweija Ken Hu poslao predsjednici Evropske komisije.

Portparol Evropske komisije Thomas Regnier u četvrtak je odbio komentarisati optužbe tužilaštva. "Huawei predstavlja veći sigurnosni rizik od drugih dobavljača 5G mreža; ova tačka mogla bi biti uključena u procjene rizika prilikom raspisivanja tendera unutar EU," dodao je, pozivajući se na politike implementirane prethodnih godina radi smanjenja evropske zavisnosti od kineskog dobavljača 5G mreža.

"Ugrožen je kredibilitet institucije"

Vijest je izazvala buru u Evropskom parlamentu u Strazburu, gdje se ove sedmice održava plenarno zasjedanje.

Manon Aubry, kopredsjednica grupe The Left, rekla je da su "optužbe izuzetno ozbiljne" i da "ponovno razotkrivaju neuspjehe evropskih institucija u osiguravanju integriteta predstavnika i zaštite demokratije".

Holandski liberal Bart Groothuis kazao je da očekuje "jasan i odlučan odgovor od predsjednice Evropskog parlamenta Roberte Metsole".