Sud BiH

Ima slike, nema tona: Dodik na današnjem ročištu nije progovorio nijednu riječ

Svjedoci se nisu pojavili, Karanu opravdano odsustvo, o Mitroviću izjašnjenje u ponedjeljak
Foto: AA

Pred Sudom BiH danas je održano ročište u predmetu protiv Milorada Dodika, predsjednika RS i Miloša Lukića, v. d. direktora Službenog glasnika RS.

Podsjećamo, obojica su optuženi za neprovođenje odluka visokog predstavnika u BiH. Pred Sudom su se danas trebali pojaviti kao svjedoci odbrane Milorada Dodika Siniša Karan, u svojstvu pravnog stručnjaka i Slavko Mitrović, također pravni stručnjak. Međutim, nijedan nije došao na suđenje. A kako je pojasnila Sena Uzunović, postupajuća sutkinja u ovom predmetu, Karan je opravdao odsustvo neophodnošću prisustva Konferenciji u Abu Dhabiju, dok je Mitrović izostanak pravdao odlaskom na sjednicu Upravnog odbira Wiener osiguranja u Beč.

Večerajte mene ne čekajte

Sud je prihvatio Karanovo opravdanje, a o Mitrovićevom opravdanju očitovat će se u ponedjeljak, 9. decembra. Iz izlaganja sutkinje Uzunović, danas se moglo čuti da je Dodikov advokat Goran Bubić 2. decembra tražio odgađanje današnjeg ročišta, a kao razlog za to naveo je da Dodik mora prisustvovati večeri u Cirihu 4. decembra.

Međutim, Sud nije smatrao da je to razlog za odgađanje današnjeg ročišta, zato je i obavijestio odbranu prvooptuženog da neće uvažavati bilo kakve razloge privatne ili poslovne nego samo one koje cijeni opravdanima poput, primjerice, onog kada je odgođeno ročište planirano za 27. novembar jer je tada Dodik bio na službenom putu u Austriji, što je Sud smatrao opravdanim odsustvom.

Foto: AA

Sud BiH je procijenio da se nedolaskom svjedoka odbrane optuženih pokušava odugovlačiti s ovim procesom pa je uprkos tome što se danas nisu pojavili Dodikovi svjedoci odlučio da uz izvođenje dokaza duplike prvooptuženog, dokaze duplike odmah izvede i odbrana drugooptuženog, što inače nije praksa jer bi odbrane prvooptuženog trebale izvesti svjedoke i materijalne dokaze duplike, pa onda da sa istim procesom krene i odbrana drugooptuženog.

A evo šta su danas odbrane optuženih uložile kao dokaze duplike.

Dodikova odbrana u sudski spis dokaza je priložila zaključak Službenog lista BiH od 4. septembra ove godine, zatim određenu dokumentaciju iz službe predsjednika RS, MUP-a RS, a kako je kazao Dodikov advokat Goran Bubić, riječ je o dokazima s kojima oni dokazuju retroaktivnu primjenu Krivičnog zakona BiH koji je donio visoki predstavnik prošle godine, za koji oni smatraju da je nelegalan i da je objavljen nakon inkriminiranog djela koje se stavlja na teret Miloradu Dodiku.

Dodikova odbrana uložila je i dokument koji su nazvali rješenje Ustavnog suda BiH, kojim žele dokazati da je ono što je Dodik učinio "beznačajno djelo". Naime, Bubić je kazao da, ako Tužilaštvo BiH pridaje značaj i zakonodavnu moć Christianu Schmidtu, visokom predstavniku, onda je to, prema njegovim riječima, beznačajno djelo. U dokaze je Dodikova odbrana uložila i zapisnik Vijeća sigurnosti UN-a od 22. jula 2021. godine i, kako je rekao Bubić, na taj način oni dokazuju tvrdnju da na toj sjednici Vijeće sigurnosti UN-a nije donijelio Rezoluciju s kojom je Christian Schmidt trebao biti potvrđen kao visoki predstavnik u BiH, a što, kako je istakao Bubić, propisuje Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, prema kojem da bi neko lice dobilo mandat visokog predstavnika treba da bude potvrđen Rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a.

Nastavak glavnog pretresa zakazan za ponedjeljak

Odbrana Miloša Lukića u dokaze duplike uložila je Službeni list SR Jugoslavije u kojem je, kako je ranije rečeno, objavljen Dejtonski sporazum ali o tome danas nije bilo detaljnijeg govora. Lukićeva odbrana uložila je i Aneks 10 Dejtonskog sporazuma s ovjerom Ministarstva vanjskih poslova Republike Francuske iz 1996. godine koji su dostavili s prijevodom na srpski jezik. Uloženo je i više rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a, donošenih počev od 1997. godine do 2009. godine, a danas nije bilo govora o tome na šta se one odnose.

Nastavak glavnog pretresa zakazan je za ponedjeljak, a sutkinja Sena Uzunović obavijestila je strane u postupku da do tada pripreme dodatne dokaze, ukoliko ih imaju, uz pojašnjenje zašto ih nisu iznijeli tokom izvođenja redovnih i dokaza duplike.

Uprkos lošem vremenu, i danas je veliki broj pristalica Milorada Dodika bio ispred Suda BiH, a dio njih pratio je suđenje direktno u sudnici Suda BiH. Ono što je zanimljivo je da danas Milorad Dodik na suđenju nije progovorio niti jednu riječ, po prvi put otkako je počelo suđenje. Niti se javljao, niti je bila primjetna njegova komunikacija sa advokatima.

Foto: AA