Na temelju otkucaja srca može se odrediti intenzitet tjelesnih aktivnosti, ali i saznati informacije o općem zdravlju tijela. Na rad srca utječe prehrana, razne fizičke aktivnosti, stres, manjak sna, razina hormona u tijelu, doba dana…
Normalni otkucaji srca - vrijednosti
Srčani mišić je dizajniran da neprekidno radi tijekom cijelog života. Otkucaji srca, koje osjećamo, rezultat su kontrakcija mišićnih vlakana izazvanih slijedom električnih impulsa. Brzina otkucaja srca ovisi o signalima živčanog sustava i razini hormona koji cirkuliraju u krvi. Upravo ove informacije govore kako postoji cijeli niz čimbenika koji mogu uzrokovati ubrzanje ili usporavanje rada srca.
Normalni otkucaji srca kod zdrave odrasle osobe su između 60 i 100 otkucaja u minuti. Na normalnu brzinu otkucaja srca mogu utjecati strah, tjeskoba, promjena temperature ili okoline, a brzina otkucaja srca također varira s obzirom na spol i dob.
Koje su vrijednosti otkucaja srca prema spolu i dobi?
Broj normalnog otkucaja srca ovisi o kondiciji pojedinca, kao i o starosnoj skupini kojoj pripada. Također, ako osoba uzima različite tablete za spuštanje tlaka, dijabetes ili slično, optimalne granice srčanog ritma nisu iste i najbolje bi bilo posavjetovati se s liječnikom.
Normalni otkucaji srca za žene
Kod žena normalni otkucaji srčanog ritma podrazumijevaju vrijednosti:
⦁ 18-25 godina = 74-78
⦁ 26-35 godina = 73-76
⦁ 36-45 godina = 74-78
⦁ 46-55 godina = 74-77
⦁ 56-65 godina = 74-76
⦁ 65+ godina = 73-76
Normalni otkucaji srca za muškarca:
Kod muškaraca normalni otkucaji srčanog ritma podrazumijevaju vrijednosti:
⦁ 18-25 godina = 70-73
⦁ 26-35 godina = 71-76
⦁ 36-45 godina = 72-75
⦁ 46-55 godina = 72-76
⦁ 56-65 godina = 72-76
⦁ 65+ godina = 70-73
Normalni otkucaji srca za vrijeme i nakon vježbanja povećavaju ranije navedene vrijednosti za oko 30 otkucaja u minuti.
Kako izmjeriti otkucaje srca?
Mjerenje otkucaja srca jednostavan je i učinkovit način za praćenje zdravlja srca. Najčešće se mjeri pomoću prstiju na zapešću ili vratu, gdje je puls najlakše osjetiti. Otkucaje srca potrebno je izmjeriti u nekoliko situacija i u nekoliko navrata kako bi se dobili ispravni rezultati. Prvo se mjere otkucaji srca u stanju mirovanja.
Najprije je potrebno pronaći puls na vratu, prsima ili zglobu ruke
Najbolje je koristiti arteriju koja prolazi ručnim zglobom
Puls se opipava jagodicama kažiprsta i srednjeg prsta
Nakon pronalaska arterije, nježno namjestiti prste na nju i početi s brojanjem
Broji se 10, 20 ili 30 sekundi
Dobivene brojeve pomnožite sa 6, 3 ili 2 kako biste dobili točan broj otkucaja u minuti
Ponoviti postupak odmah nakon izvođenja tjelesne aktivnosti
Kako bi se dobili što kvalitetniji podaci, potrebno je mjeriti puls više puta tijekom dana te uzeti srednju vrijednost mjerenja.
Osim vlastitih mjerenja, može se obaviti i bolnički ultrazvuk srca pod naporom. Slike otkucaja uzimaju se prije i poslije hodanja na pokretnoj traci ili vožnje na biciklu. Također, poželjno je obratiti se ljekaru da napravi Color Doppler. To je pretraga krvnih žila ultrazvukom koja mjerenjem brzine protoka krvi određuje stepen suženja ili proširenja krvne žile. Najčešći način saznavanja kakvi su otkucaji srca je putem EKG-a.