Politika

Investicioni plan EK: Previđeno devet milijardi eura za Zapadni Balkan

Evropska komisija predstavila je ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan vrijedan devet milijardi eura koji treba da pomogne regionu u usklađivanju privreda sa privredom Unije i stvaranju jačih regionalnih veza.

Komisija se obavezuje da osigura devet milijardi eura iz IPA fondova u periodu od 2021. do 2027. godine za privredno usklađivanje regiona sa EU prvenstveno kroz investicije i podršku konkurentnosti, inkluzivnom rastu, održivom povezivanju kao i zelenoj i digitalnoj tranziciji.

Prema planu u koji je N1 imao uvid, šest milijardi eura od ukupne sume su namijenjeni za investicije u sektorima transporta, energetike, digitalizacije, poljoprivrede, zdravstva i obrazovanja u svim zemljama regiona, 1,5 milijardi je odvojeno za privatni sektor a preostalih 1,5 milijardi za obrazovne sisteme.

Komisija je ocijenila da je pandemija koronavirusa nanijela ogromnu štetu privredama regiona koje, i prije njenog izbijanja, nisu bile usklađene sa Evropskom unijom i dodala da ovaj plan treba da podstakne dugoročni oporavak i dovede do održivog razvoja. Zemlje regiona, po ocjeni Komisije, moraju da provedu reforme da bi se približile jedinstvenom tržištu Unije.

Predstavljeni plan treba da oslobodi privredne potencijale regiona i njegove značajne mogućnosti za ekonomsku saradnju i trgovinu unutar regiona.

Komisija smatra da treba uspostaviti novi sistem garancija za Zapadni Balkan kroz koji bi moglo da se potencijalno osigura investicije vrijednosti do 20 milijardi eura. Prema navodima Komisije, prioriteti u provođenju ovog plan su bolje povezivanje privreda regiona, što zahtijeva snažnu volju zemalja regiona za provođenje reformi, jačanje regionalne privredne integracije i razvoj jedinstvenog regionalnog tržišta zasnovanog na zakonodavstvu EU.

Među prioritetima su i upravljanje otpadnim vodama i tranzicija energetskog sektora sa uglja na obnovljive izvore energije. Komisija je upozorila na loše upravljanje zemljama regiona i ograničeni napredak u rješavanju problema na polju vladavine zakona i u borbi protiv korupcije. EK smatra da je neophodna saradnja unutar regiona i sa EU u borbi protiv pranja novca, terorizma, ekstremizma, trgovine ljudima i ilegalnom trgovinom oružjem kao i švercu migranata.