Svijet

Iran objavio da je obogatio uran do 60 posto. Blef ili svjetska opasnost? Vrlo su blizu atomske bombe, ali jedna stvar ih ipak koči

Iran je počeo obogaćivati uran do čistoće od 60 posto - najbliže je to što je ova zemlja uspjela kako bi došla do mogućnosti upotrebe za oružje. Sve je to odgovor na sabotažu iranskog nuklearnog programa, koji se povezuje s djelovanjem Izraela prošlog vikenda.

Potez Irana, objavljen u petak u državnim medijima, dio je prijetnji koje su iranski dužnosnici izgovarali nakon sabotaže, što je stvorilo novi mračni oblak tokom razgovora o spašavanju sporazuma iz 2015. godine kojim se ograničavaju iranske nuklearne sposobnosti u zamjenu za ukidanje sankcija.

Iranski predsjednik Hassan Rouhani otišao je dalje, hvaleći se kako su u Beču nastavljeni ti razgovori da bi njegovi naučnici lako mogli obogatiti uran do čistoće od 90 posto - gorivo za oružje - iako je, kao što su iranski čelnici više puta ustrajali, inzistirao da Iran "nikada ne želi napraviti atomsku bombu. "

Pa kakav je značaj čistoće urana, koja je u središtu sporazuma koji pregovarači pokušavaju spasiti? I zašto Iran iznosi te tvrdnje? Nekoliko osnovnih pitanja i odgovora. New York Times daje odgovore:

Koji je cilj obogaćivanja urana?

Uran sadrži rijedak radioaktivni izotop, nazvan U-235, koji se može koristiti za pogon nuklearnih reaktora na niskim razinama obogaćivanja i za nuklearne bombe na mnogo višim nivoima. Cilj obogaćivanja urana je povećati postotak U-235, što se često čini upotrebom centrifuga - strojeva koji velikom brzinom vrte oblik nerafiniranog urana.

Prema nuklearnom sporazumu, poznatom kao Zajednički sveobuhvatni akcijski plan, Iran je smio zadržati do 300 kilograma urana obogaćenog na 3,67 posto za civilnu nuklearnu energiju. Iran se također složio da zaustavi obogaćivanje urana iznad 5 posto i da radi stotine centrifuga u praznom hodu. Njegova opskrba uranom pala je daleko ispod količine potrebne za proizvodnju čak jedne bombe.

Zašto Iran sada ima više obogaćenog urana?

Nakon što je predsjednik Donald J. Trump 2018. godine odbacio iranski sporazum, ponovno uveo ekonomske sankcije Iranu i dodao druge kazne, Iran je poduzeo postupni niz koraka od poštivanja dogovora da bi uzvratio - povećavši svoju opskrbu uranom od 3,67 posto, dodajući centrifuge, podižući čistoće urana u dijelu opskrbe do 20 posto i ograničavajući pristup međunarodnih inspektora nekim nuklearnim nalazištima. Sve to vrijeme zemlja je govorila da su to bile lako reverzibilne akcije.

Ono što 60-postotnu razinu obogaćivanja čini posebno prijetećom jest to što lukav postupak obogaćivanja postaje daleko lakši i zahtijeva manje centrifuga dok prelazi u više čistoće. Drugim riječima, doći do čistoće od 90 posto puno je lakše počevši od 20 posto, a još lakše od 60 posto.

Koliko obogaćenog urana sada posjeduje Iran?

Prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju, nuklearnom nadzornom ogranku Ujedinjenih naroda, Iran je u februaru skupio 2.967,8 kilograma urana - otprilike 14 puta više od ograničenja prema nuklearnom sporazumu i teoretski dovoljno za napajanje oko tri atomske bombe ako se rafinira na stepan oružja. Zaliha uključuje 17,6 kilograma obogaćenih na 20 posto - također zabranjeno prema sporazumu do 2030. godine.

Je li sabotaža prošlog vikenda unazadila sposobnost Irana da obogati uran?

Gotovo sigurno da. Iako su iranski dužnosnici davali oprečna izvješća o razmjeru oštećenja centrifuge u Natanzu, sabotiranom kompleksu obogaćivanja, barem je jedan rekao da je nekoliko hiljada strojeva uništeno. Ali Iran također ima i drugo poznato mjesto obogaćivanja, podzemno postrojenje zvano Fordow, u kojem se nalazi oko 1.000 centrifuga, a neke su raspoređene početkom ove godine za obogaćivanje urana na 20 posto.

Nuklearni stručnjaci procjenjuju da bi Iran za obogaćivanje urana na 20 posto razine pročišćavanja na 60 posto trebao posvetiti približno 500 centrifuga za taj posao. Trebalo bi još oko 100 strojeva za predenje kako bi se razina pročišćavanja dodatno povisila na 90 posto.

U intervjuu, Olli Heinonen, bivši glavni inspektor Međunarodne agencije za atomsku energiju, rekao je da bi Iran u teoriji mogao preći sa 60 na 90 posto obogaćivanja u sedmici, u usporedbi s otprilike mjesec dana kada je prešao s 20 posto.

“To nije velika razlika. U ovom trenutku ovo je demonstracija ", rekao je o iranskoj 60-postotnoj prijetnji obogaćivanja. "Žele pokazati da to mogu."

Znači li to da bi Iran mogao proizvesti bombu za sedam dana?

Ne. Mnogo je teže, rekli su dr. Heinonen i drugi, pretvoriti 90 posto obogaćeni uran u jezgru atomske bombe. To bi moglo potrajati mjesecima. A takva procjena ne uključuje tehnologiju, ispitivanje i vrijeme potrebno za postavljanje oružja na raketnu bojevu glavu, što bi moglo potrajati mnogo duže.

Zašto bi Iran nagovijestio takve mogućnosti?

Prijetnja militarizacijom svojih nuklearnih sposobnosti uvijek je bila sredstvo pregovora koje je Iran koristio - kako u razgovorima koji su doveli do sporazuma iz 2015. godine, tako i u trenutnim pregovorima. Istodobno, Teheran je jasno stavio do znanja da želi postići dogovor kojim bi se okončale teške američke sankcije, koje ozbiljno koče iransku prodaju nafte i međunarodne financijske transakcije. To djelomično objašnjava nespremnost Irana da se vojno osveti za napade na svoja nuklearna mjesta.

"Iran sebe doživljava kao boksača u ringu", rekao je Mehrzad Boroujerdi, iranski stručnjak, profesor i direktor Škole za javne i međunarodne poslove na Virginia Techu. "Izbija se lijevo-desno, bez mogućnosti nanošenja štete drugoj strani."

Uz obogaćivanje od 60 posto, rekao je gospodin Boroujerdi, iranski čelnici "pokušavaju pribjeći bilo kojem asu".