Magazin

Iranci strahuju za mladunče azijskog geparda. Najbrža životinja na svijetu pred izumiranjem

Jedini preživjeli od tri mladunca azijskog geparda rođena u zatočeništvu prebačen je u bolnicu u ponedjeljak. Zbog toga Iranci strahuju za život ugrožene životinje.

Mladunče po imenu Pirouz prebačeno je u bolnicu preko vikenda.

Mladunče azijskog geparda u bolnici

Postalo je izvor nacionalnog ponosa od svog rođenja u maju prošle godine u utočištu za divlje životinje na sjeveroistoku zemlje.

Još dva mladunca rođena s njim umrla su istog mjeseca. No, Pirouz je preživio u vrijeme kada je u divljini ostalo samo desetak pripadnika te vrste.

Azijskom gepardu (Acinonyx jubatus venaticus), prijeti "opasan pad broja jedinki". Izvor su podaci koje je navela Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN), prenosi FENA.

Prema studiji iz 2017. godine, na koju se poziva IUCN, ova podvrsta je ograničena samo na Iran. Tu je bilo "manje od 50 zrelih jedinki".

"U četvrtak smo obaviješteni da Pirouz nije u dobrom stanju", rekao je dr. Omid Moradi, šef Centralne veterinarske bolnice, prenosi agencija Tasnim.

Pregled je pokazao da mladunče geparda "pati od akutnog zatajenja bubrega", rekao je on.

U najnovijem videu koji je bolnica objavila na Instagramu, Moradi je rekao da Pirouzovo stanje nije stabilno. Kaže da je "daleko od dobrog".

Stanje životinje dovelo je do izliva emocija Iranaca na društvenim medijima.

"Jedina sreća nacije"

"Pirouz je jedina sreća nacije", napisao je jedan korisnik Twittera.

Pozvao je ljude da se mole za mladunče. Drugi su izrazili strah od izumiranja ove vrste.

Najbrža kopnena životinja na svijetu je sposobna da postigne brzinu od 120 kilometara na sat. Gepardi su nekada obitavali u staništima od istočnih krajeva Indije do atlantske obale Senegala i dalje.

Još uvijek se nalaze u dijelovima južne Afrike. Međutim, praktično su nestali iz Sjeverne Afrike i Azije.

Iran je započeo program zaštite geparda koji podržavaju Ujedinjeni narodi 2001. godine.

U januaru 2022. godine, zamjenik ministra za zaštitu okoliša Hassan Akbari rekao je da je u Iranu ostalo još nekih desetak azijskih geparda. To je manje u odnosu na procijenjenih 100 iz 2010. godine.

Iransko odjeljenje za okoliš nadalo se da će rođenje mladunaca pomoći povećanju populacije geparda.