Vijesti

Izbor gradonačelnika Sarajeva: Može li “Skakin Srbin” ugroziti izbor Bogića Bogićevića

Sarajevo će u srijedu 24. marta dobiti novog gradonačelnika i rukovodstvo Gradskog vijeća. Konstituirajuća sjednica i biranje bi trebali biti formalnost, jer odavno nije bilo tako velike podrške javnosti i političkih stranaka kao što je ima Bogić Bogićević za mjesto gradonačelnika Sarajeva. Ipak, nije sve tako sigurno, jer također odavno nije bilo ni toliko spletki i zakulisnih igara kojima se općeprihvaćena kandidatura Bogičevića nastoji "minirati".

"Skakin Srbin"

Opće je poznato da je proteklih mjeseci proces izbora gradskih vijećnika za GV bio opterećen polu-kriminalnim inženjeringom operativaca SDA koji su nastojali „završiti“ dovoljno ruku za reizbor Abdulaha Skake (SDA) kojem je protukandidat politički gigant Bogić Bogićević. Već provaljene metode kupovine, ucjene, pritisaka, denunciranja ljudi, „štapa i mrkve“ nisu dale rezultata pa je Skakina ekipa odustala od kupovine većine, ali ne i od eliminacije Bogićevića na drugi način.

Kvaka se nalazi u Članu 28 Statuta grada Sarajeva prema kojem „Predsjedavajući GV i Gradonačelnik ne mogu biti iz istog naroda.“ Prema informacijama iz redova već izabranih vijećnika GV-a ekipa oko Skake ima pripremljenog kandidata ta predsjedavajućeg GV srpske nacionalnosti, a ovih dana intenzivno lobiraju (tj. plaćaju, obećavaju, ucjenjuju) među vijećnicima da glasaju upravo za „Skakinog Srbina“ koji, ako bi dobio većinu, automatski bi izbacio Bogićevića jer... „Predsjedavajući GV i Gradonačelnik ne mogu biti iz istog naroda.“

Javna je tajna da je taj Skakin, Koldžin i općenito Srbin „na liniji SDA“ - Srđan Srdić, već drugi mandat vijećnik i u Općinskom vijeću Novog Sarajeva, i u Gradskom vijeću. Kao profesionalni vijećnik bez ikakvih skrupula znao se prikloniti politici i poziciji koja bi bila materijalno najprofitabilnija pa je kao takav i izbacivan iz stranaka (DF, NiP...) preko kojih je prethodno dobijao mandate. Nakon izbora 2020. izbačen je iz NiP-a „zbog izbornih malverzacija i kupovine glasova“ i od tada je „nezavisni vijećnik“.

Za Skaku i SDA Srdića veže i interes, i obaveza. U prethodnom mandatu Nedžada Koldže u Novom Sarajevu uhljebio je suprugu u općinskoj administraciji, a zauzvrat glasao za sve Koldžine „projekte“ uključujući i miniranje inicijative da se sportska dvorana nazove po Goranu Čengiću. Istovremeno, tokom Skakinog mandata u Vijećnici i Srdić je dobio posao u JP „Sarajevo“ koje upravlja Trebevićkom žičarom.

Srdić već u sukobu interesa?

Srdićevi benefiti su višestruki, a kako su mu nedavno sabrale bivše kolege iz NiP-a, on mjesečno nabere oko 4.000 KM po raznim osnovima. Istovremeno po društvenim mrežama izigrava borca za interese građana baveći se krivim banderama i začepljenim slivnicima. On je, dakle, obavezan odraditi dosadašnju povlaštenost kod SDA-poslodavaca, ali i vrlo zainteresiran da Skaka ostane na vlasti kako ni ubuduće niko ne bi postavljao pitanje njegovog sukoba interesa!

Srdić je, naime, istovremeno i uposlenik firme čiji je osnivač Grad Sarajevo, gdje ga je namjestio Skaka, a i vijećnik u GV koje odlučuje o budžetu, izvještajima o radu i poslovanju tog istog JP „Sarajevo“!

Po zakonu, ali nemoralno

Zapravo, Srdiću formalno-pravno niko ne može spočitavati kandidaturu za mjesto predsjedavajućeg GV-a jer on na to naprosto – ima pravo po zakonu. Drugi aspekt kandidature je moralnog i politikantskog karaktera. Na koji način?

Već mjesecima su prijedlog SDP-a i odluka Bogića Bogićevića da se kandidira za gradonačelnika na testu javnosti i političkih stranaka. Javnost (građani) daju bezrezervnu podršku Bogiću Bogičeviću. Stranke „Četvorke“ također pa čak i neki vijećnici iz SDA!

Za Skaku je jasno zašto želi ostati na vlasti – osim još četiri godine profitabilne vlasti, novi mandat bi mu olakšao da zataška „aferu EYOF“ dio koje je milionska malverzacija prilikom otvaranja ovog međunarodnog takmičenja 2019. godine, a što tek treba biti predmet istrage institucija za provođenje zakona.

No, šta zaista za sebe želi Srđan Srdić za ovu nemoralnu ulogu ometača izbora Bogića za gradonačelnika?

NiP-ov kandidat i konfuzija "Četvorke"

S druge strane, Bogičević je jedina svjetla tačka čitavog izbornog procesa. Cirkus sa kandidatkinjom Naše stranke za dogradonačelnicu Ivanom Marić pa njenim povlačenjem, te nepotističko isticanje NiP-ovog kandidata za predsjedavajućeg GV-a Jasmina Ademovića (sina Keme Ademovića) dosta govori o konfuziji i neprincipijelnosti u redovima „Četvorke“.

SDP-ov koordinator čitavog procesa, Irfan Čengić noćas nas je uvjeravao da je „podršku Bogičeviću potpisalo već 18 vijećnika, a da će to učiniti još dvoje.“ To bi trebalo značiti da bi tih 18-20 vijećnika u srijedu moglo bez problema najprije izabrati Jasmina Ademovića (Bošnjaka) za predsjedavajućeg GV-a (a ne Srdića), zatim rukovodstvo GV-a, a onda i Bogića Bogićevića (Srbina) za novog gradonačelnika Sarajeva. No, glasanje je tajno pa su svakakva čuda moguća.