Tehnologija

Izrael počeo ostvarivati nevjerovatan plan: Mjesto gdje je Isus pravio čuda čeka mračna bućnost

Uprkos svom nazivu, Galilejsko more u sjevernom Izraelu je zapravo slatkovodno jezero i ono je održavalo život milenijumima. I danas jezero navodnjava vinograde i lokalne farme koje uzgajaju sve od zelenog povrća do pšenice i mandarina. Njegova arheologija, topli izvori i pješačke staze donose turizam i sredstva za život lokalnim zajednicama, piše CNN.

Ali ovo mjesto vjerskog hodočašća - gdje Novi zavjet kaže da su se dogodila mnoga Isusova čuda - suočava se s mračnom budućnošću. Klimatska kriza uzrokuje ogromne fluktuacije u vodostajama jezera. Sada se dešava da je prilično puno, ali prije samo pet godina palo je na rekordno nizak nivo.

Klimatske promjene i neodrživo upravljanje vodama ostavljaju isušivanjem jezera širom Bliskog istoka i šire, ali izraelska vlada se nada da ima rješenje: planira crpiti vodu iz Sredozemnog mora, vaditi so iz njega i slati je preko zemlje da dopuni jezero kada je potrebno.

To je dramatična promjena za Galilejsko more, koje se na hebrejskom zove Kineret, koje je nekada ispumpavalo gotovo svu izraelsku vodu za piće. Voda će sada teći u suprotnom smjeru.

Izrael ima dosta stručnosti u desalinizaciji. Kao nacija koja je nesigurna kada su izvori pitke vode u pitanu, već više od dvije decenije uzima morsku vodu iz Mediterana i tretira je kroz proces koji se zove reverzna osmoza, u suštini izvlačeći sol iz vode kako bi postala pitka. To je proces kojem su se drugi dijelovi svijeta, uključujući Kaliforniju, okrenuli u vrijeme suše, ali u Izraelu je to svakodnevna realnost. Pet postrojenja za desalinizaciju duž obale sada obezbjeđuju gotovo svu vodu iz slavine za 9,2 miliona stanovnika zemlje.

Jedan od problema je što ove elektrane imaju tendenciju da rade na prirodni gas, fosilno gorivo koje doprinosi klimatskoj krizi, što samo pogoršava ekstremne vremenske prilike koje uzrokuju fluktuaciju nivoa vode u jezeru. Ali s vremenom, kako mreže prelaze na zelenije izvore energije, izraelsko rješenje može postati privlačnije.

Novi projekat izgleda pomalo neodoljivo - 1,6 metara široka vodovodna cijev položena na 31 kilometar - ali je prvi te vrste.
Uzet će desaliniziranu vodu i pumpati je kroz potok Tsalmon koji hrani jezero.
Kada je prvi put čuo za projekat, Noam Ben Šoa, glavni inženjer u izraelskoj nacionalnoj vodovodnoj kompaniji Mekorot, pomislio je da je to čudna ideja.

"Ali vrlo brzo smo shvatili vrijednost koju ima za samo nacionalno tržište", rekao je za CNN na gradilištu cijevi.

Pomaže i razvoju poljoprivrede u širem regionu, rekao je, kao i odnosima sa susjednim Jordanom.

Izrael ima dugogodišnji sporazum sa Jordanom o prodaji desetina miliona kubnih metara vode godišnje kraljevstvu. Godine 2021., dvije zemlje potpisale su novi sporazum prema kojem će Jordan dobijati 200 miliona kvadratnih metara desalinizirane vode godišnje iz Izraela – oko 20% Jordanskih potreba za vodom – u zamjenu za solarnu energiju koja bi pomogla napajanju izraelske električne mreže. Kompanije iz Emirata izgradile bi 600 solarnih elektrana u Jordanu za proizvodnju energije.

Očekuje se da će za nekoliko mjeseci novi cjevovod vrijedan 264 miliona dolara biti funkcionalan i moći će premjestiti 120 miliona kvadratnih metara vode godišnje, ali će pumpati do jezera samo kada bude potrebno, rekao je Ben Shoa.

"Jedinstvenost ovog projekta je u tome što nam daje gotovo beskonačnu fleksibilnost", rekao je. "U osnovi možemo uzeti vodu tamo gdje je dostupna… i jednostavno je preusmjeriti i transportirati gdje god je potrebna. U naseljenim centrima, za poljoprivrednu ili industrijsku upotrebu također."

Potreba da se stvari rade radikalno drugačije pogodila je kuću tokom posljednje petogodišnje suše, koja je okončana 2018. godine. Uprkos zabrani crpljenja vode iz jezera, vodostaji ovdje su i dalje dosegli rekordno nizak nivo. Ali to je i ono što dolazi s pogoršanom klimatskom krizom koja je natjerala izraelsku vlast da sada interveniše.

„Razmatrali su buduće klimatske promjene i šta će se dogoditi sa padavinama u ovoj oblasti, a takođe su posmatrali povećanje stanovništva i projektovano povećanje potražnje za vodom“, Gideon Gal, viši naučnik i šef Kineret Limnological Laboratorija, rekao je za CNN.

"I shvatili su da će za 30, 40 godina postojati ozbiljan problem u održavanju nivoa vode u jezeru i održavanju kvaliteta vode ako se nešto ne preduzme."

Ali to nešto nikada ranije nije urađeno. Čak i ako se sol ukloni, sastav vode je drugačiji i na druge načine, rekao je Gal.

"Kada pomiješate desaliniziranu vodu s prirodnom vodom, vidite utjecaj na biologiju u eksperimentima", rekao je Gal. "U jezero ćemo donijeti stvari koje možda ne postoje u prirodi."

Ali do sada, Gal kaže da njihovi eksperimenti pokazuju da nova voda neće uzrokovati veliki utjecaj na postojeće vrste. Zapravo, može čak pomoći jezeru da se bori protiv efekata klimatskih promjena tako što uzrokuje veću stopu obrtanja vode, što pomaže u sprječavanju prevelikog rasta bakterija i može pomoći u hlađenju temperature vode.

Čak i uz potencijalne koristi, Gal je rekao da bi volio da jezero ne treba nikakva ljudska intervencija.

"Ali s obzirom na ono što mislimo da znamo o klimatskim promjenama i onome što će se dogoditi u jezeru", rekao je Gal. "Rizik od uvođenja desalinizirane vode je rizik koji vrijedi preuzeti."