Vijesti

Javašluk i uhljebizam doveli su KS pred kolaps. Nenadić traži smanjenje plaća, je li zakasnio?

Ono na šta su ekonomisti i svi drugi koji iole logički razmišljaju svojom glavom, upozoravali dolazi na naplatu.

Koronavirus odnosno posljedice koje on ostavlja po ekonomiju, posebno bh. ekonomiju, ogolili su i na vidjelo izbacili svu pogubnost dosadašnjeg načina vladanja odnosno politike uhljebljivanja u javni sektor, održavanje glomaznog, beskorisnog i neučinkovitog državnog aparata te nezamjeranja s sindikatima (čitaj glasočkog tijela).

Iako su svi upozoravali i pozivali da se u kresanje troškova javne uprave krene odmah na startu pandemije, pa su to čak najavljivali iz SDA, prije svega Bakir Izetbegović.

"Morat će se smanjivati plate. Posebno ministara, parlamentaraca. Krizu svi moramo jednako podnositi", rekao je Izetbegović.

Od toga naravno nije bilo ništa.

No, kako je Raport objavio, više od pola godine nakon proglašenje pandemije, Mario Nenadić premijer Kantona Sarajevo, krenuo je u pokušaj smanjenja troškova.

“Uvažavajući činjenicu da je došlo do smanjenja priliva sredstava u Budžet Kantona Sarajevo, zbog čega je teško očekivati da se ugovorene obaveze mogu upotpunosti ispuniti, a pritom vodeći računa da je privreda KS zbog smanjenog obima poslovanja privrednih subjekata u veoma teškoj situaciji, molimo vas da u najkraćem roku obavijestite Vladu KS o stavovima i prijedlozima vezanim za ovo pitanje, a koji bi rezultirali pokretanjem pregovora o potpisivanju izmjena i dopuna Kolektivnih ugovora”, naveo je Nenadić u pismu upućenog sindikatima.

Iz ovog dijela je jasno da Kanton Sarajevo doživljava kolaps.

Logično je da nakon hiljada otkaza i lockdowna punjenje budžeta ne ide kako treba.

No, dodatno je stanje pogoršao javašluk.

Kako je Raport također pisao, Vlada Kantona Sarajevo, prije samo mjesec isplatila je regres za više 10.000 uposlenika. Na to je iz budžeta utrošeno više od 6 miliona KM!

Pored toga, iz Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo jučer je objavljeno da je uočeno povećanje nezakoniti zapošljavanje u javne institucije!?

Dakle, osim toga što Nenadićev pokušaj dolazi, očigledno prekasno, vlast se uopće ne trudi da ionako ogromne troškove drži na jednakom nivou, već ih povećava.

Postavlja se i pitanje, da li će Vlada KS zaista istrajati u svojoj namjeri s obzirom na to da su za dva mjeseca lokalni izbori pa niti jednoj stranci koja čini vlasti (SDA, SBB, DF) ne ide u prilog svađa sa sindikatima i smanjenje plaća.