Magazin

Jela koja su 80-ih bila vrlo popularna, a danas ih vrlo malo ko jede

Prehrambena piramida u osamdesetim godinama prošlog stoljeća izgledala je nešto drugačije nego što je danas slučaj, a pogotovo na našim prostorima. Također, zbog manjka procesiranih proizvoda u trgovinama, jela su se vrlo kreativna jela koja polako padaju u zaborav.

1. Hladetina

Sjećate li se hladetine? Svinjska juha s povrćem i začinima pretvorena u slani žele nekoć je bila na svim stolovima u bivšoj Jugoslaviji. Najčešće se posluživala u zimsko vrijeme kao hladno predjelo, a radila se kod kuće nakon kolinja. S ozbirom da se pripremala od svinjskih nogica i drugih manje atraktivnih komada mesa, nikada nije osvajala nagrade za najomiljenije jelo. Iako se nešto profinjenije verzije i danas mogu naći u domaćim mesnicama, danas je sve manje ljudi biraju i jedu.

2. Svježe jaje sa šećerom

Police trgovina nekoć nisu bile prekrivene s 1001 vrstom čokolada, keksa i drugih slatkih proizvoda. Umjesto toga radio se slatki desert od jaja. Točnije od svježih žumanjaka i šećera koji se “tukao” vilicom sve dok se smjesa nije zgusnula i “poblijedila od muke”. Zbog bojazni od salmonele, danas nikome ne pada na pamet jesti termički neobrađena jaja. A ni jaja više nisu što su nekad bila…

3. Kriška hljeba sa svinjskom masti i malo crvene paprike

Ništa nije zasićivalo glad kao kriška kruha obilno namazana sa svinjskom mašću te posipana s malo crvene paprike u prahu. Ne samo da je riječ o jelu prepunom kalorija nakon kojeg ste bili spremni za intenzivni fizički rad, već i o vrlo jeftinom obroku koje si je moglo priuštiti svako kućanstvo. A što kada se zaželite nečega slatkog? Umjesto crvene paprike po površini svinjske masti posipalo se nešto bijelog šećera.

4. Francuski krumpir

Zapečeni složenac od jaja, krumpira, kobasica i vrhnja, koji smo iz neobjašnjivog razloga nazivali francuskim krumpirom, bio je čest jeftin, krepak i drag izbor u osamdesetim godinama prošlog stoljeća. Iako nema “čudne” sastojke, ovo jelo lagano tone u zaborav. Tome vjerojatno pridonosi i činjenica da je riječ o kalorijskoj bombi s većim postotkom ugljikohidrata i masti nego proteina što je u vrijeme popularnosti pilećih prsa, avokada i odležanih junećih steakova totalno démodé.

5. Varivo od poriluka

Čušpajz od poriluka obilježio je mnoga djetinjstva. No rijetki uz ovo jelo sa žlicom povezuju sretna sjećanja. Krivci za to su mnogobrojni. Neki nisu voljeli miris ovog povrća tijekom kuhanja, dok su drugima još uvijek prisutne traume na prekuhane niti poriluka koje bezbrižno plivaju po površini tanjura. Iako varivo od poriluka zauzima važno mjesto naše kulinarske povijesti, sve se rijeđe kuha u domovima te služi na jelovnicima domaćih restorana.