Zapad mora reagirati

Jezivo upozorenje britanskog stručnjaka: Nad Evropom tamni oblaci, Rusija kreće ka totalnom ratu. Daleko su od poraza

"Unatoč užasima viđenima u Gazi, rat protiv Ukrajine ima daleko veći značaj za buduću sigurnost i prosperitet Velike Britanije. Vratimo li se korak unazad, bit će jasno da je mogućnost nuklearnog rata i napredovanja Putinovih snaga prema zapadu ono što zahtijeva našu najveću pozornost.

Da, bliskoistočne terorističke grupe prijete nam napadima. Ali one su ograničene i nemaju sposobnost tiranskog pokoravanja koju bi Putin jako volio isprobati u Ukrajini. I nemaju sposobnost lansirati smrtonosne strateške nuklearne bojeve glave", piše za The Telegraph pukovnik Hamish de Bretton-Gordon, stručnjak za hemijsko oružje.

Ipak, ukrajinski predsjednik Zelenski očito počinje iskazivati ljutnju zato što je Zapad zaokupljen drugim problemima. Nakon 20 mjeseci neprekidnog ratovanja, nedavne smjene generala i sigurnosnih dužnosnika pokazuju duboku frustraciju ratnim stanjem.

Zalihe zapadnog oružja i streljiva presušuju i očito se preusmjeravaju na istočni Mediteran. Izbori u SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu sljedeće godine mogli bi se pokazati kobnima za nastavak dotoka naoružanja.

Nasuprot tome, Rusija se okreće prema "totalnom ratu". Uzmu li se u obzir svi izvori potrošnje, vojni bi izdaci ove godine lako mogli prijeći 10 posto ruskog BDP-a. Kremlj je voljan baciti svoju mladost u mašinu za mljevenje mesa Donbasa, dok ukrajinski vojnici na fronti imaju prosječnu starost preko 40 godina. I, naravno, Putin se ne suočava s rizikom da će izgubiti "izbore" sljedeće godine. Ova potpuna predanost mogla bi preokrenuti ravnotežu - i Zelenski to zna.

Esej "Moderno pozicijsko ratovanje i kako u njemu pobijediti" generala Valerija Zalužnog, vrhovnog zapovjednika oružanih snaga Ukrajine, na prvi je pogled vrlo iskrena i realna procjena trenutnog stanja rata. To je također upozorenje Zapadu da je Rusija daleko od poraza.

Sugerirati da su stvari došle na mrtvu tačku ne znači priznati poraz, no ipak postoje neke suptilne poruke na tim stranicama - kako za rusku potrošnju tako i za ukrajinske saveznike.

Niko nije mislio da će u 21. stoljeću puki broj vojnika biti toliko važan kao što je bio na prijelazu u 20. stoljeće. Rusija je navodno izgubila preko 300.000 vojnika u 20 mjeseci rata. Ipak, udobno smješten u Kremlju, Putin je izoliran od političkih posljedica ovog sveopćeg uništavanja ruske budućnosti.

Pozicijsko ratovanje omogućuje Rusima da u rovove ubacuju jedva obučene vojnike koji samo trebaju držati pušku i pucati. Ukrajina, s druge strane, nema sigurna područja za obuku svojih novaka, pa ukrajinski general pristojno poziva Zapad da pomogne na ovom području.

Zelenski stalno traži novo oružje kako bi se ravnoteža promijenila. U rovovima Prvog svjetskog rata, tenk je pokazao put 1917. godine. U to vrijeme mnogi nisu shvatili njihov potencijal, budući da su korišteni postupno, a ne kao dio sveobuhvatnog pristupa kombiniranog ratovanja.

Ipak, kao bivši zapovjednik tenka autor ovog teksta procjenjuje da se tenkovska akcija kod Cambraija 20. studenog 1917. ne razlikuje od tenkovske akcije 2023. u Donbasu. Ispune li se zahtjevi Zelenskog, zastoj će biti uklonjen - osobito ako se Ukrajini također osiguraju moderni borbeni avioni.

"Iznad svega, mi na Zapadu moramo shvatiti da će događaji u Evropi mnogo više oblikovati našu sudbinu nego oni na istočnom Mediteranu. Moramo pružiti sve što Ukrajini treba za pobjedu; u suprotnom, postoji stvarna mogućnost da izgubi rat i da se na Evropu spusti tamni oblak kakav nismo vidjeli od 1939. godine", zaključuje.