Ekonomija

Evropi nad glavom visi strašan scenario: Štrajk radnika u Norveškoj mogao bi da produbi energetsku krizu

Cijena plina snažno je porasla na evropskim tržištima potaknuta strahom od nedostatne opskrbe zbog štrajka naftnih radnika u Norveškoj i najavljenog zatvaranja ruskog plinovoda Sjeverni tok 1 radi održavanja. Cijena plina u terminskim ugovorima porasla je na nizozemskoj burzi na oko 175 eura po megavatsatu, dosegnuvši najvišu razinu od marta. U usporedbi s ponedjeljkom bila je nakon podneva viša oko osam posto.

Trgovci strahuju za opskrbu nakon što je ruski dobavljač plina Gazprom proteklih nekoliko sedmica isporuke plinovodom Sjeverni tok 1 smanjio oko 60 posto zbog, kako tvrde, kašnjenja opreme koja je poslana njemačkom Siemensu na servis. Siemens je pumpe poslao u tvornicu u Kanadi koja ih je blokirala budući da je Gazpromu uvela sankcije zbog invazije Rusije na Ukrajinu.

Rusija je najavila i zatvaranje plinovoda 11. juna radi održavanja koje obično traje desetak dana, ali u Europi strahuju da plin neće stizati ni nakon završetka radova.

Dodatni problem s opskrbom iskrsnuo je i u Norveškoj, gdje su naftni radnici stupili u štrajk tražeći veće plaće zbog visoke inflacije. Za sada se čini da isporuke u druge evropske zemlje nisu smanjene, no ako proizvodnja bude obustavljena na dulje vrijeme, mogao bi se smanjiti i izvoz.

Štrajk je započeo noćas, a sindikati i predstavnici kompanija predviđaju pad proizvodnje plina u ovoj sedmici za 13 posto. Udruga naftnih kompanija procjenjuje da će se proizvodnja plina do srijede smanjiti za 292 hiljade barela ekvivalenta nafte, odnosno 13 posto, objavio je NOG u nedjelju.

Norveška vlada poručila je da pažljivo prati spor radnika i naftnih kompanija. U izvanrednim okolnostima Oslo može intervenirati i zaustaviti štrajk, napominje Reuters.