Yoon Suk Yeol

Južnokorejski predsjednik optužen za pobunu. Može dobiti doživotni zatvor, ali i smrtnu kaznu

Južnokorejski istražitelji su optužili opozvanog predsjednika Yoona Suka Yeola da je svojim kratkim uvođenjem vanrednog ratnog stanja 3. decembra predvodio pobunu, objavila je glavna opoziciona stranka. Ova optužnica je bez presedana za nekog predsjednika Južna Koreje. U slučaju proglašenja krivnje Yoonu prijete godine zatvorske kazne zbog šokantnog proglašenja vanrednog stanja kojim je pokušao zabraniti političku i parlamentarnu aktivnost i kontrolirati medije.

Njegov potez politički je uzdrmao četvrtu najveću ekonomiju u Aziji, najvećeg saveznika SAD na kontinentu. Zbog tog su dana opozvani i premijer i niz visokih vojnih dužnosnika. Informacije o optužnici prenose i južnokorejski mediji, no ured tužitelja i dalje je nije komentirao.

Procesuiranje pritvorenog Yoona, opozvanog u parlamentu i suspendiranog s dužnosti 14. decembra, predložili su antikorupcijski istražitelji. I sam nekad državni tužitelj, Yoon je u samici otkad je 15. januara postao prvi predsjednik u Južnoj Koreji uhapšen na dužnosti. Sud je tokom vikenda odbio dva zahtjeva tužitelja da se njegov pritvor produži radi daljnje istrage, no nakon podignute optužnice podnijeli su novi zahtjev, pišu mediji.

Yoonovi advokati pozivaju na oslobađanje svog klijenta iz onog što nazivaju ilegalnim pritvaranjem.

Kazna - doživotni zatvor ili smrt

Pobuna protiv države jedna je od rijetkih optužbi koja pod južnokorejskim zakonima ne predviđa imunitet za predsjednika. Kažnjava se doživotnim zatvorom ili smrću, iako Južna Koreja nije desetljećima nikog smaknula.

"Tužiteljstvo je odlučilo optužiti Yoona Suka Yeola za vođenje pobune", rekao je glasnogovornik opozicione Demokratske stranke Han Min-soo. Yoon i advokati prošle su sedmice na saslušanju na ustavnom sudu tvrdili da on nije nikad htio u potpunosti uvesti vanredno stanje nego je planirao te mjere samo kao upozorenje koje će razbiti politički zastoj.

Taj će sud, osim kaznenog procesa, odlučiti i hoće li u potpunosti ukloniti Yoona iz predsjedničkog ureda ili će mu vratiti predsjedničke ovlasti. Za to ima 180 dana. Južnokorejski parlament predvođen opozicijom opozvao je Yoona 14. decembra, čime je on postao drugi konzervativni predsjednik kojemu se to dogodilo. Yoon je povukao svoju naredbu o vanrednom stanju poslije šest sati, nakon što su zastupnici, uprkos vojsci u parlamentu, glasali protiv dekreta.