Svijet

Kako će izgledati pandemija tokom 2021. godine? Stručnjaci dali odgovore

Pandemija koronavirusa stvorila je nove izazove za gotovo sve i zaustavila je život kakav smo znali. Kako se bližimo kraju ove godine, postavlja se pitanje kako će izgledati 2021. godina s obzirom na to da pandemija koronavirusa ne pokazuje znakove usporavanja.

"2021. za mene je doista neka misterija. Sve je uvjetovano brojnim čimbenicima", rekla je Susan Hassig, izvanredna profesorica epidemiologije na Univerzitetu Tulane.

Mnogo različitih scenarija može se odigrati sljedeće godine, a oni ovise i o vakcinama i načinima liječenja koji će biti dostupni te koliko će se građani pridržavati smjernica koje propišu zdravstvene vlasti.

Nekoliko stručnjaka iz SAD-a otkrilo je za Huff Post kako bi borba s pandemijom mogla izgledati 2021. godine.

Život kakav znamo i dalje će biti poremećen

Nakon što je Pfizer objavio preliminarne podatke trenutnog ispitivanja sugeriraju da bi njihova vakcina mogla biti 90% učinkovito u prevenciji covida-19. Iako će vakcina riješiti brojne probleme, ona neće odmah donijeti potpuni spasa. Richard Martinello, direktor medicine za prevenciju infekcija na Yale New Haven Health, naglasio je da će biti potrebno dosta vremena za vakcinaciju cijele zemlje.

"S većinom vakcina koja se trenutno razmatraju bit će potrebna dvije vakcinacije i to u razmaku od mjesec. Dakle, čak i ako stotine miliona doza postanu dostupne, trebat će mjeseci da se stanovništvo vakciniše”, rekao je Martinello.

Uz to, oko 70% do 80% populacije mora biti imuno na covid-19 kako bi se moglo utjecati na širenje virusa u zajednicama. Martinello je rekao da bi, ako imamo vakcinu koje je čak 80% učinkovito, što je vrlo visoka stopa učinkovitosti, trebalo vakcinisati 100% populacije da bismo postigli 80% imuniteta. To je težak zadatak. Potrebni su milioni i milioni doza dovršene, sigurne vakcine. Situaciju dodatno otežava i to što pojedini sumnjaju u vakcinu i što se protive vakcinisanju.

Šta je s djecom

Prvo ispitivanje vakcine na djeci u dobi od 12 do 18 godina tek je započelo krajem oktobra i, razumljivo, nije bilo ispitivanja za djecu mlađu od 12 godina.

Michael Levy, vanredni profesor epidemiologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Pennsylvania Perelman, napomenuo je da virus neće nestati ako vakcinišemo samo grupe za koje mislimo da su trenutno pokretač pandemije. Također je izrazio posebnu zabrinutost zbog širenja koronavirusa u školama ako vakcina za djecu ne bude brzo dostupna kao i za odrasle.

"Moramo smisliti kako vakcinisati djecu jer ne znamo hoće li virus nestati ako vakcinišemo sam odrasle ili ako zaštitimo samo starije i najranjivije grupe ljudi", kazao je Levy.

Sigurnosne mjere neće nestati

U ovom trenutku znamo da nošenje maski i fizičko distanciranje u velikoj mjeri smanjuju širenje covida-19. Martinello ne očekuje velike promjene u ovim preporukama za javno zdravstvo niti u sljedećoj godini.

Osim što pomažu u suzbijanju širenja koronavirusa, sigurnosne mjere poput nošenja maski i fizičke distance također će vjerovatno smanjiti širenje gripe i drugih respiratornih virusa, izjavio je Martinello.

“Mislim da će se ovdje naučiti neke vrlo dugoročne lekcije o tome kako se zaštititi od bolesti. Mislim da ćemo vidjeti neke promjene koje će se nastavili i nakon što ćemo imati učinkovitu vakcinu", dodao je.

"Nošenje maski će u 2021. godini omogućiti da društvo bude znatno otvorenije. Nošenje maski omogućava otvorenu ekonomiju. Ako maske budemo koristili više, 2021. godina izgledat će znatno drugačije nego 2020. godina", poručila je Hassig.