Magazin

Kako ispeći kebab kod kuće? Trik za savršeno sočnu piletinu

zašto nakon alkohola žudimo za mesom sočni kebab s mesom

Kebab (shawarma) je bliskoistočno mesno jelo koje je po svojem izgledu i tehnici pripreme rođak grčkog gyrosa i turskog kebaba.

Ova vrsta jela se obično peče na okomito postavljenom ražnju koji se polako okreće, a strujanje zraka nježno termički obrađuje meso bez isušivanja.

Kad je meso ispečeno, ono se reže i miješa s povrćem i umakom po želji te poslužuje u zagrijanoj pogači, tortilji i na tanjuru s prženim krompirima.

Ove uvjete je teško replicirati u vlastitom domu, ali nije i nemoguća misija, prenosi Dnevnik.hr.

Poslužite li se metalnim štapićima za ražnjiće i dubljom posudom od lijevanog željeza, koju je moguće staviti na roštilj, možete termički obraditi piletinu a la shawarma ili kebab u vlastitom domu.

Sastojci za pileć kebab

4 otkoštena pileća zabatka bez kože

2 kašike maslinovog ulja

2 kašike limunova soka

2 češnja bijelog luka

1 čajna kašika mljevenog kardamoma

1 čajna kašika mljevenog kumina

½ čajne kašike kurkume u prahu

½ čajne kašike dimljene crvene paprike u prahu

½ čajne kašike crnog bibera

½ čajne kaiške soli

¼ čajne kašike mljevenog korijandera u prahu

¼ čajne kašike cimeta u prahu

¼ čajne kašike đumbira u prahu

¼ čajne kašike muškatnog oraščića

Priprema pilećeg kebaba

Na zagrijanu tavu dodajte mljeveni kardamom, kumin, crvenu papriku u prahu, kurkumu, cimet, đumbir, muškatni oraščić i korijander.

Tostirajte mljevene začine minutu-dvije dok ne počnu otpuštati aromu. Uklonite s vatre i umiješajte ostale sastojke za marinadu – nasjeckani bijewli luk, maslinovo ulje, limunov sok te so i biber.

Dobivenu smjesu utrljajte u otkoštene pileće zabatke bez kože. Stavite u frižider na barem tri sata ili preko noći.

Tako pripremljenu i mariniranu piletinu narežite na tanke trakice. Jedan kraj mesa nabodite na jedan metalni štapić za ražnjiće, a drugi kraj na drugi štapić. Ponavljajte postupak dok dobar dio štapića nije ispunjen mesom.

Na nešto dublju posudu za pečenje od lijevanog željeza položite metalne štapiće s trakicama piletine. Važno je da ražnjići vise nad posudom, a ne da dodiruju dno.

Stavite posudu za pečenje s mesom na zagrijani roštilj i pecite meso oko pet minuta. Okrenite ražnjiće i pecite još pet minuta s druge strane odnosno dok se termički ne obradi do kraja.

Pustite da se meso odmori nekoliko minuta, a potom ga poslužite uz prilog po želji. Dobar tek!