Svijet

Kako je propao plan ruskih obavještajaca kojeg su pravili mjesecima: Cilj je bio zauzimanje Kijeva, a onda se sve preokrenulo

Mjesecima su ruski špijuni planirali zauzimanje Kijeva i zbacivanje ukrajinske vlade i predsjednika Volodimira Zelenskog, ali uprkos pažljivim pripremama, plan je, propao.

A kako se tačno ova pažljivo organizovana akcija pokvarila, sada prvi put pokazuju materijali do kojih su došli ukrajinske i druge bezbjednosne službe i koje je pregledao Washington Post.

U sjeni ruske vojne kampanje, planovi FSB-a (nasljednice zloglasnog sovjetskog KGB-a) i napori ukrajinskih bezbjednosnih agencija da osujeti ove iste planove uz podršku CIA, britanskog MI6 i drugih zapadnih obavještajnih službi održane službe.

Sukob je počeo mnogo prije invazije 24. februara. Bezbjednosni zvaničnici u Ukrajini, Sjedinjenim Državama i Evropi razgovarali su pod uslovom da ostanu anonimni za The Washington Post kako bi otkrili tajne operacije.

Rekli su da je FSB zagovarao ratni plan zasnovan na ideji da će brzi napad srušiti vladu za nekoliko dana, da će Zelenskij biti ubijen, zarobljen ili prognan.

Šifrovana uputstva

Ruska služba bezbjednosti FSB počela je da šalje šifrovana uputstva svojim doušnicima u Kijevu prije invazije. Spakujte se i bježite iz glavnog grada radi sopstvene bezbjednosti tokom početne faze rata, rečeno im je, ali ostavite ključeve svojih domova. Viši oficiri u jedinici FSB zvanoj Operativno informativno odjeljenje imali su zadatak da svrgnu ukrajinsku vladu i nadgledaju postavljanje proruskog režima. Operativci su bili toliko sigurni u svoj plan da su posljednjih dana pred rat uredili sigurne kuće i smještaj u doušničkim stanovima u koje su planirali dolazak njihovog osoblja.

Igor Kovalenko, koga je Ukrajina identifikovala kao višeg oficira FSB u Odjeljenju za operativne informacije, bio je među onima koji su planirali da stignu u Kijev krajem februara. Kovalenko je godinama bio glavni koordinator za neke od najistaknutijih ukrajinskih političara i vladinih zvaničnika na platnom spisku Kremlja, uključujući članove proruske opozicione partije kojom je predsjedavao Viktor Medvedčuk, blizak Putinov prijatelj. U poruci podređenom u FSB 18. februara, Kovalenko je sugerisao da je bacio oko na stan u okrugu Obolon u Kijevu koji gleda na reku Dnjepar. Kovalenkov podređeni, koji je služio u vladi Zelenskog, vratio je adresu, brojeve telefona i šifre koje su korištene za komunikaciju sa doušnikom, rekli su ukrajinski zvaničnici. Zvaničnici su odbili da identifikuju doušnika, ali su rekli da je priznao da mu je FSB dao instrukcije da napusti Kijev nekoliko dana prIje invazije.

Slične izjave dali su i drugi doušnici koje su uhapsile ukrajinske vlasti. Rečeno im je: "Kada se vratite, sve će biti drugačije", tvrdi jedan zvaničnik. Stan na Obolonu stavljen je pod nadzor SBU nakon što se adresa pojavila u komunikacijama. Ukrajinska SBU je direktni nasljednik KGB-a i zapošljava veliki broj oficira koji su prošli obuku na akademiji KGB-a u Moskvi. Strah od lojalnosti čak i višeg osoblja je izvor stalne anksioznosti. Ukrajina je u nekoliko navrata pokušavala da počisti svoje redove, a za to je u jednom trenutku angažovana i CIA. Nekoliko visokih oficira SBU optuženo je za izdaju. Među njima je i bivši šef administracije agencije u Hersonu, koji je optužen da je naredio podređenima da napuste svoja mjesta dok su ruske snage ušle u region. Prošlog mjeseca ukrajinske vlasti su uhapsile još jednog službenika SBU opisanog kao agenta koji spava, Olega Kuliniča. Ivan Bakanov, direktor SBU i prijatelj Zelenskog iz djetinjstva, postavio ga je u više činove službe. Odluka Zelenskog da smijeni Bakanova sa mjesta direktora SBU posle Kuliničevog hapšenja bila je podstaknuta negodovanjem zbog njegovog neuspjeha da „očisti“ agenciju od ruskih simpatizera, rekao je Andrej Smirnov, zamjenik šefa kabineta ukrajinskog predsjednika.

"Kada su započeli operaciju 24. februara, cilj je bio da zauzmu Kijev", rekao je za WP visoki ukrajinski zvaničnik. "Očekivali su da će to dovesti do domino efekta u cijeloj zemlji, da će prvo zauzeti centralnu vlast, a zatim pojačati svoje prisustvo u svim drugim regionima."

Putin je želio više opcija

U sklopu plana, tvrde Ukrajinci, FSB je formirao najmanje dvije grupe proruskih vlada, a ne samo jednu kako su vjerovali britanski obavještajci. Nije sasvim jasno zašto je Rusija mobilisala dvije različite grupe, iako je najvjerovatnija teorija da je Putin jednostavno želio da ima više opcija na raspolaganju.

Jedna vlada je bila postavljena u Bjelorusiji i u njenom centru je bio Viktor Janukovič. Avion bivšeg predsjednika Ukrajine je 7. marta sletio u Minsk i Janukovič je ubrzo potom objavio otvoreno pismo Zelenskom u kojem je rekao da je „njegova dužnost da zaustavi krvoproliće i da pregovara o miru po svaku cijenu“. Tokom sljedeće nedjelje, Janukovičev šef bezbjednosti razgovarao je tri puta sa visokim zvaničnikom ukrajinskog odjeljenja FSB-a, prema informacijama koje su presrele ukrajinske obavještajne službe.

Još jedna vlada u sjeni, u kojoj su bili brojni članovi bivše Janukovičeve vlade, okupila se na jugoistoku Ukrajine, na teritoriji koju su u prvim danima rata okupirale ruske snage. Među njima je bio i Oleg Carov, nekada jedan od vodećih ljudi Janukovičeve Partije regiona. On je objavio da se nalazi u Ukrajini objavom na Telegramu, napisavši da će "Kijev biti oslobođen fašista".