Vijesti

Kako je tekao izbor rektora UNSA: Ucjene, pritisci i politka

Rifat Škrijelj ponovo je izabran za rektora Univerziteta u Sarajevu (UNSA) na mandatni period od 2020. do 2024. godine. Škrijelj je tek nakon trećeg kruga glasanja osvojio 21 neophodni glas. Dakle, glas više imao je od protukandidata, profesora Fakulteta političkih nauka Šaćira Filandre. Treći kandidat, profesor s Ekonomskog fakulteta Elvir Čizmić, otpao je već nakon prvog glasanja.

Pritisci između glasanja

Burno je danas bilo u redovima Senata UNSA-e. Najbolje to potvrđuje činjenica da se glasalo u tri kruga, te je zamalo cijeli proces izbora rektora vraćen na početak. Ipak, s glasom više Škrijelj ostaje na poziciji još četiri godine.

Prema saznanjima Raporta, između glasanja, u Senatu je bilo različitih pritisaka. Kako je podrška kandidatima u drugom krugu bila izjednačena, pred treće glasanje je bilo vrlo napeto. Kako nam je potvrđeno, jedan član senata je upozorio kolege kako vršenje pritiska na ishod glasanja predstavlja krivično djelo, što je možda bilo i presudno u promjeni mišljenja za glas koji je donio trijumf Škrijelju.

Od početka procesa, izbor novog rektora je pod velikim utjecajem politike. Zadnjih sedmica se ozbiljno lobiralo, obećavalo i mešetarilo.

Poznato je da stari-novi dekan nije u milosti vladajućih struktura. Sve vrijeme prvog mandata bio je u sukobu s Medicinskim fakultetom, kao i sa generalnom direktoricom Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebijom Izetbegović. Otvoreno se suprotstavljao, optuživao i glasno iznosio svoje mišljenje.

Danas, nakon izbora, Škrijelj je potvrdio novinarima da više nije član SDA te poručio kako se rektor više nikada neće birati na Kliničkom centru, te da se politika više neće miješati u rad Univerziteta.

Otvoreno lobiranje 

A itekako se miješala i miješa. S druge strane, druga struja je skoro pa otvoreno lobirala za Šaćira Filandru. Navodno su se nudile različite kontrausluge kako bi i rektorat izborom čovjeka od povjerenja SDA bio stavljen pod kontrolu.

Filandra je nezvanično bio izbor SDA, ali i same prof. Izetbegović za rektora. Zbog svega toga spekuliralo bi se da bi Filandrin dolazak na čelu UNSA-e značio i politizaciju ove ustanove.

Današnjim izjavama i činjenicom da više nije član SDA, Škrijelj je dao do znanja da se otrgnuo iz bh. političkih krugova moći.

Koliko će mu to otežati posao koji ga čeka naredne četiri godine, ostaje da se vidi. Najavio je da će se boriti za studente, profesore i dekane te da će predano raditi na podizanju kvaliteta studija. Nadati se, bez utjecaja politike.