Svijet

Kako Kremlj kontrolira loše zdravlje Putina? Od misterioznih nestanaka do ograničenih sastanaka

Rusija je uspjela držati svog čelnika pod strogom kontrolom u pokušaju da prikrije njegovo loše zdravlje. Naime, za Kremlj je od iznimne važnosti zadržati imidž moćnog Vladimira Putina, piše "The Sun".

Moskva je ostala šutljiva dok je tokom posljednjih nekoliko godina Putin povremeno nestajao iz javnog života. Njegova pojavljivanja pomno su organizirana, a navodno postoje čak i vremenska ograničenja za njegove sastanke s ministrima.

Izvor nagađanja

Zdravlje ruskog tiranina dugo je bio izvor nagađanja, a zapadne obavještajne službe sugeriraju da ima ozbiljne zdravstvene probleme poput raka i Parkinsonove bolesti, prenosi Net.hr.

No, ruski zvaničnici uvijek su poricali tvrdnje da s njihovim vođom nešto nije u redu.

Unatoč tome što je Putinov sekretar za medije Dmitrij Peskov insistirao na tome da je Putinovo zdravlje "izvrsno", nedavni javni nastupi ruskog predsjednika potaknuli su glasine o njegovu fizičkom stanju.

Despot se čini kao da je uvijek okružen osiguranjem, prati detaljan program i posjećuje samo mali broj sastanaka - na kratko. Čini se da je svaki dio diktatorova života pomno isplaniran, što samo hrani nagađanja o njegovu zdravlju.

Vjeruje se da ga prati tim liječnika koji pomno prati njegovo zdravlje. Ruski čelnik, koji će u oktobru napuniti 70 godina, viđen je kako drhti na ponovno objavljenom snimku dok je pozdravljao bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka.

Na snimku se vidi kako Putin krhkog izgleda drži ruku kako bi pozdravio Lukašenka prije nego što se brzo povukao i prošetao prostorijom.

U nedjelju je snimljen kako grize usne i izgleda nesigurno tokom ponoćne mise za pravoslavni Uskrs, što je potaknulo glasine o Parkinsonovoj bolesti.

No gledatelji su vidjeli kako se ostarjeli autokrat neugodno pomjera, plazi jezik i grize usne. Prethodno je Putin snimljen pogrbljen, kako se hvata za stol i lupka nogom tokom sastanka sa svojim načelnikom odbrane.

Imidž "snagatora"

Tiranin se pojavljuje napuhanog lica, neprestano lupkajući nogom te rukom hvatajući rub stola tokom cijelog 12-minutnog sastanka.

Putin se dugo ponosio svojim imidžom "snagatora", ali njegova dramatična promjena u posljednjih nekoliko godina izazvala je nagađanja da možda pati od teške tjelesne bolesti. Stručnjaci su istaknuli da izgleda "napuhano" i "oslabljeno" te je čak posjetio liječnika koji se specijalizirao za rak štitnjače.

Još u novembru 2020. politički analitičar Valeri Solovei tvrdio je da je Putin bio operiran i signalizirao da pati od simptoma Parkinsonove bolesti. Istraga je sada pokazala kako se čini da je Kremlj posljednjih godina ima čvršći stisak nad Putinovim rasporedom.

U izvještaju istraživačkog Proekt media navodi se da je u prvim danima na čelu države tiranin malo obraćao pozornost na manje zdravstvene probleme poput groznice.

Zvaničnik je podsjetio da je "znao odgoditi sastanak do večeri samo ako je imao tešku infekciju".

Za Kremlj je bilo ključno zadržati imidž vođe tako da uopće nije spominjao nikakve zdravstvene probleme, uključujući sportske ozljede.

Jedini put kada se spomenulo njegovo zdravlje bilo je prošle godine kada je Putin sam priznao da je pao s konja.

Pao s konja

“Snimali su me dok sam trenirao, a dogodilo se da je konj stao ispred neke prepreke i ja sam napravio salto, doslovno salto”, tada je rekao.

Čini se da je zabrinutost za zdravlje ruskog predsjednika počela u novembru 2012., kada je otkazao brojna poslovna putovanja i letove na velike udaljenosti.

U izvještaju se navodi da još 4. novembra 2012., na Dan narodnog jedinstva, državni mediji nisu uključili Putina u snimak ceremonije na Crvenom trgu.

Razlog je bilo primjetno predsjednikovo šepanje. Nakon nekoliko mjeseci Kremlj je otkazao Putinove službene letove, dok su u decembru te godine svi događaji bili ograničeni na jedan sat jer diktator nije mogao duže sjediti iz zdravstvenih razloga.

Čak je i koncert u Boljšoj teatru bio skraćen za Putina koji se ni tada nije mogao sastati s japanskim premijerom, dok su zvaničnici Kremlja tvrdili da "šef nije dobro, nosi steznik i općenito treba operaciju leđa".

Kako je vrijeme prolazilo, niz tajanstvenih nestanaka potaknuo je nagađanja o ruskom vladaru dok ih je Kremlj uspio prikriti korištenjem unaprijed snimljenih snimaka.

Godine 2015. diktator je nestao na 11 dana, a Kremlj nije dao objašnjenje za njegovu odsutnost. Na pitanje o njegovu nestanku nakon povratka Putin se našalio:

"Bilo bi dosadno bez tračeva."

Moguća paranoja

U novembru sljedeće godine, ruski čelnik je ponovno nestao na nekoliko dana, dok je Kremlj objavio unaprijed snimljene snimke, prema National reviewu.

Dvije godine kasnije, u februaru 2018., Putin je otkazao javne događaje, ali je priznao da je "prehlađen". Na početku pandemije 2020. godine imao je tek nekoliko rijetkih javnih pojavljivanja, dok je u septembru 2021. otišao u "samoizolaciju" i svim događajima prisustvovao putem video linkova.

Javni nastupi i sastanci sa svjetskim čelnicima posljednjih mjeseci također su bili bizarni - s Putinom koji je često sjedio za neobično dugačkim stolom.

Neki su nagađali da je to bio pokušaj projiciranja moći, ali drugi su sugerirali da je to ekstremni primjer socijalnog distanciranja i paranoje. Također je objavljeno da skupina ljekara redovito prati Putina, posebno u Sočiju koji mu je draži od Moskve.

Hirurg dr. Aleksej Ščeglov "toliko neumorno prati Putina da se tokom javnih događaja navodno fotografira sa šefom države".

Na njega se gleda kao na “liječnika koji, između ostalog, može prvi otkriti probleme sa štitnjačom, uključujući i onkološke”.