Životni stil

Kako osušiti voće i povrće? Ovo su savjeti i uputstva

Najučinkovitiji za sušenje je dehidrator - aparat za sušenje hrane. A blanširanjem ili uranjanjem u kipuću vodu ili paru kako bi se zaustavilo kvarenje ujedno skraćuje vrijeme sušenja i tamnjenje voća

Sušene namirnice obično su skupe, no i sami možete konzervirati zimnicu najstarijom i najjednostavnijom metodom. Za to treba osigurati dovoljno topline da se izvuče vlaga, ali opet ne smije biti prevruće da se ne bi kuhala - između 30 i 70°C. Važno je i da nema vlage u zraku. To pospješuje povjetarac, odnosno ventilacija. Kad god je moguće, prednost dajte sušenju na suncu jer će hrana tako zadržati sve hranjive vrijednosti.

Preduvjet za to su tri, četiri sunčana dana s temperaturom iznad 30°C i niskom vlagom, pa kad niste sigurni da će vas vrijeme poslužiti, razmislite o drugim metodama. Sušenje u pećnici može biti vrlo komplicirano jer treba osigurati temperaturu između 40 i 60°C te dobru ventilaciju. Kod pećnica bez unutrašnje ventilacije morat ćete povremeno otvarati vratašca. Kako kod niskih temperatura hrana obično zadržava višu prehrambenu vrijednost, treba sušiti na nižim temperaturama, a to traje dugo pa je ta metoda energetski najneisplativija.

Treća, najbrža i najučinkovitija mogućnost je dehidrator - aparat za sušenje hrane. Osigurava dovoljno niske temperature da se zadrži hranjiva vrijednost hrane koju sušite i bit će isplativije. Većinu voća i povrća prije sušenja trebate obraditi blanširanjem ili uranjanjem. Blanširanje podrazumijeva kratko uranjanje hrane u kipuću vodu ili paru kako bi se zaustavilo kvarenje, a ujedno skraćuje vrijeme sušenja. Uranjanjem se sprečava tamnjenje voća kao što su jabuke, banane, breskve, kruške i slično.

Morate nabaviti vitamin C ili limunsku kiselinu. Uranjanjem narezanog voća u mješavinu kristala askorbinske kiseline i vode (omjer je kašičica kristala na šoljicu vode) ili uranjanjem u sok od limuna ili narandže od tri do pet minuta spriječit ćete da voće potamni.

Sve voće i povrće ogulite ili iščetkajte oštrom četkicom, uklonite sjemenke ili koštice pa narežite. Primjerice, jabuku i ananas režite na krugove od pola centimetra, marelice, šljive i trešnje prepolovite, a breskve narežite na kriške.

Blanširanje voća i povrća kao priprema za sušenje

U lonac u koji stane cjedilo natočite vodu i pustite da zavrije. U cjediljku stavite voće ili povrće, ne više od dva centimetra dubine, te stavite na lonac tako da para prolazi oko njega. Poklopite dok se ne zagrije, izvadite cjedilo pa stavite u hladnu vodu. Dobro ocijedite i stavite namirnice na dasku za sušenje.

Nakon sušenja može se čuvati u hladnjaku

Suhe namirnice mogu zadržati kvalitetu i do godinu dana. Hladnije temperature skladištenja garantuju duži rok trajanja pa suhu hranu slobodno držite i u hladnjaku. Kad otvorite staklenku ili kutiju, nastojte potrošiti hranu što prije, tj. redovito provjeravajte.

Priprema: Prokuhajte vodu s cimetom i šećerom. Jabuke izdubite i naribajte tanko na ploške te ih pokapajte limunovim sokom da ne potamne. U vrući sirup nakratko umočite svaki kolut jabuke i stavite na lim za pečenje na koji ste stavili masni papir. Sušite u pećnici oko dva sata na 100°C dok jabuke ne postanu hrskave. Čips također možete pripremiti i u dehidratoru ili u mikrovalnoj pećnici. Izvadite čips iz pećnice i ostavite ga da se ohladi. Čuvajte ga u hermetički zatvorenim staklenim posudama, no imajte na umu da stajanjem gubi na hrskavosti i slatkoći pa je najbolje pojesti ga u roku od sedam dana.