Vijesti

Kako se približava 1. u mjesecu postaje sve jasnije da je moratorij na kredite šarena laža

"Bankarski sektor u Federaciji Bosne i Hercegovine je likvidan i funkcionira bez problema. Fizičkim i pravnim licima banke će omogućiti moratorij, odnosno odgodu plaćanja kredita minimalno tri mjeseca. Agencija za bankarstvo i predstavnici banaka usaglasit će odluku i propisati procedure potrebne za realizaciju ovog dogovora".

Kako se približava prvi u mjesecu, ova izjava premijera Federacije BiH Fadila Novalića sve se više topi.

"Proces je dosta kompliciran"

Postalo je to jasno odmah nakon što je Agencija za bankarstvo FBiH objavila odluku u kojoj bankama "preporučuje" da poduzmu mjere i izađu klijentima ususret. Dakle, preporučuje, ne narađuje.

Nakon toga je Senala Pašić, predsjednica Upravnog odbora Udruženja banaka, javnosti  objasnila da je to što je premijer Novalić najavio mnogo komplicirano.

"Naš supervizor je propisao osnovni okvir u kojem te olakšice treba da se definiraju i odluka će vjerovatno stupiti na snagu danas ili sutra. Ono što je zadatak banaka u ovim danima jeste da uzme taj okvir i da definira precizno njegov sadržaj, da odgovori na pitanja kome se daje koja modifikacija, kako se daje, koji je proces i tako dalje. Proces je dosta kompliciran. Treba nam nekoliko dana da to definiramo", rekla je Pašić.

I kako su dani prolazili, kako se više pitanja postavljalo, postalo je jasnije da su se građani uzalud ponadali da im je vlastu, u vrijeme nezapamćene krize, pomogla tako što će im s grbače bar na nekoliko mjeseci skinuti rate kredita, koje su većinom digli za preživljavanje.

A sve nade pale su u vodu nakon "pojašnjenja" Agencija za bankarstvo u kojem se ponavlja da će banke učniti sve što mogu da pomognu svojim klijentima. Za svakoga će se navodno ponaosob praviti poseban program, nekome će biti moratorij, nekome nešto drugo... O svemu tome odlučivat će banke u skraćenim procedurama.

Iako je ogroman broj stranaka, pa čak i SBB koji je vladajuća stranka, vršio opravdan pritisak da se uvede obavezni moratorij - banke i Agencija za bankarstvo su se na to oglušile, a premijer Novalić se ušutio.

U izjavi za "Avaz", direktor Agencija za bankarstvo Jasmin Mahmuzić tješi i smiruje građane, kaže da nema mjesta za paniku.

Kaže da će banke "maksimalno pojednostaviti procedure procjene ugroženosti klijenata". A, upravo toga nas je i strah.

Dalje Mahmuzić govori da ne vidi nikakvu svrhu u tome da se uvede obavezni moratorij, jer zašto neko ko ima novac ne bi plaćao?

Više od 3.500 otkaza za deset dana

I to je tačno, samo je takvih koji mogu u ovo vrijeme plaćati manje, pa bi bilo lakše za njih praviti izuzetak, a ne obrnuto.

Potom je govorio o očuvanju sistema i likvidnosti. Kao direktor Agencije za bankarstvo sigurno zna da je sistem jako likvidan, da novca ima i da banke već plaćaju penale Centralnoj banci zbog viška obvezne rezerve. Tri mjeseca ne plaćanja rata kredita, sigurno ne bi ugrozio sistem.

U međuvremenu, 3.500 ljudi u Federaciji BiH je dobilo otkaz. Brojka je vjerovatno i veća. Pored njih, hiljade je onih koji su na neplaćenom, prinudnum godišnjim odmorima...

Šta je s onim kućanstvima gdje je jedno ostalo bez posla, pa se sve obaveze moraju s jednom plaćom rješavati?

Hiljade je slučajeva, i teško nam je vjerovati da će banke stići, a kamoli još i pravično odlučiti o svakom klijentu.