Politika

Kako su općine, gradovi i kantoni preko noći ostali bez pomoći: Ako ne može kako vlast zamisli, ne može nikako

Nakon žestokog pritiska javnosti i medija zbog nakaradne, naopake, nepravedne i potpuno neobjašnjive odluke Vlade Federacije BiH o raspodjeli sredstava kantonima, općinama i gradovima, Fadil Novalić i ekipa nisu imali kuda nego poništiti odluku. Najavljeno je to u subotu u večernjim satima.

Zakazana je hitna sjednica za nedjelju ujutro. Javnost čekala da svane da vidi kako će biti raspoređen novac, čiji bi kriterij za dodjelu trebao biti broj stanovnika. Ali...

Odluka o kriterijima podjele još nije utvrđena

Odluka je poništena, a općine, gradovi i kantoni ostali su bez pomoći. 21 milion KM dodijeljen je za nabavku medicinske opreme.

Usvojenim zaključkom Federalno ministarstvo finansija zaduženo je da "sredstva utvrđena na razdjelu 16 na poziciji "Tekući transferi drugim nivoima vlasti i fondovima - kantoni i općine" u iznosu od 21.000.000, usmjeri u Tekuću rezervu Vlade Federacije Budžeta FBiH za 2020. godinu".

Ministarstvo zdravstva FBiH je zaduženo da Federalnom ministrastvu finansija uputi zahtjev za izdvajanje tih sredstava za nabavku medicinske, neophodne za borbu protiv koronavirusa.

Dodjela novca za nabavku prijeko potrebne medicinske opreme u svakom kutku BiH ili Federacije BiH sigurno nije sporna nikome, pa ni načelnicima koji su i danas reagirali na ovakvu odluku Vlade. Ali javnost više ne vjeruje Vladi Federacije BiH, a pogotovo ne vjeruje nevidljivom, kao i koronavirus, ministru zdravstva Vjekoslavu Mandiću (HDZ). Ili, vjeruje mu oniliko koliko vjeruju Jelki Miličević koja je napravila i prvobitnu raspodjelu, u kojoj je kako se moglo vidjeti, uglavnom "pogurala" one općine u kojima vlada HDZ. Hoće li isto uraditi i Mandić?

Odluka o kriterijima raspodjele još nije donesena, ali bi se navodno trebala uvažiti sugestija struke da to treba biti broj stanovnika.

"Uzeli od Jelke, prebacili Vjeki", "Našli zaobilaznicu, sad će još lakše hraniti stranke", komentari su na društvenim mrežama.

"Ovo vrijeme traži poštene i hrabre, ne poltrone i lažne stručnjake"

Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle u današnjem saopćenju se pita zašto Vlada zbog svoje greške kažnjava općine, gradove i kantone koji su se pobunili zbog nepravde.

"Po kojim kriterijima i koliko transparetno će nabavljenu opremu Vlada Federacije dijeliti zavodima za javno zdravstvo kantona, te po kojim kriterijima će kantoni opremu dijeliti gradovima i općinama?", pita se Imamović.

Načelnica Visokog Amra Babić kaže da Vlada "umjesto da pokrije sramotu najavi da novac (kao da je privatni) neće ni uputiti općinama/gradovima, nego će kao oni kupovati potrebnu medicinsku opremu... Da nije tužno, bilo bi smiješno!".

"Podnesite ostavke - ne vjerujemo vam. Niste kompetentni. Izgubili ste davno kredibilitet. Nepoznavanje osnovnih pojmova iz ekonomije javnog sektora ste sto puta dosad pokazali. Ovo vrijeme traži poštene, hrabre i odlučne, ne politikante, poltrone i lažne stručnjake", direktna je Babić.

Načelnik Bosanske Krupe Armin Halitović, kao i gradonačelnik Cazina Nermin Ogrešević kazali su da bi vratili po 50.000 koje su trebali dobiti po prvotnoj odluci Vlade nazvavši je sramotnom.

Premijerka Bosansko-podrinskog kantona Aida Obuća također je izrazila nezadovoljstvo ovakvom odlukom jer je BPK Goražde ostao i bez granta od 2,9 miliona maraka.

"Želim vjerovati da će i naši prijatelji u ostalim kantonima shvatiti da bi opstanak ljudi na Drini trebao i morao biti strateški interes FBiH, kazala je Obuća.